Home / Ekonomi /  2019 Ekonomi Tahminleri Neler Deniliyor

 2019 Ekonomi Tahminleri Neler Deniliyor

2018 Dünya ekonomisi bakımından sancılı gecen bir dönem olmuştur. Yıl başını hatırlamak gerektiğinde ve yaşadığımız coğrafyada kaynaklı olan sorunlar yanında küresel anlamda gerçekleşen ekonomik buhranlar birçok ülkenin ekonomisinde kriz meydana gelmesine neden olmuştur. 2018 ekonomi tahminleri ise yaşanılan krizlerin gölgesinde aydan aya enflasyon artış rakamları karşılanmaya devam etmiştir. Türkiye 2019 ekonomi tahminleri nezlin de ise uzmanlar tarafından yapılan yorumlar v ekonomistlerin yapmış oldukları analizler neticesinde sürekli olarak değişmektedir. 2019 ekonomi tahminleri ise Suriye hava saldırısı ile başlayan ve Türkiye’nin sınır ötesi hareketi ile artan aynı zamanda yapılan genel seçimler ve en son olarak papaz gerilimi ile kırılgan olan Türk Lirası Dolar karşısında tamamen etkisini azaltmıştır. İç piyasa dinamitleri yaşanılan açıklamalar karşısında ise tüketici endeksi yanında üretici fiyatlarında da karşılaşılan zamlar ile direk piyasa için her ürüne yapılan zam ile karşılaşılmıştır.

2019 Ekonomi Tahminleri Neler Deniliyor
     2019 Ekonomi Tahminleri Neler Deniliyor

ABD’li papaz Brunson gerilimi ve Başkan Trump açıklamaları ise sinsice bekleyen ekonomi çığırtkanlarının beklentileri için harekete geçmesine neden olmuştur. Gelinmiş olan nokta da ise Trump açıklamaları sonrasında ise Dolar Türk Lirası karşısında 7 tl üzerine çıkmayı başarmıştır. Yapılmış olan genel secimler sonrasında gene istikrar kazanması ile çığırtkanlık yapan kesimin dolar 10 tl olur şeklinde ki açıklamaları ve iştah kabartmaları Türk halkı tarafından boşa çıkartılmıştır. Ekonomi ise yeni yürütme kolları ile kısa zamanda kıskaç etkisinden kurtulma yönünde ilerlemektedir. 2019 Türkiye ekonomi tahminleri ise  Merkez bankası tarafından yerinde gerçekleşen faiz artırımı kararları ile doların ekonomimiz üzerinde olan etkisi bir nebze olsun azaltılmış ve gelecek sene için umut vermiştir.

2019-ekonomi-tahminleri-türkiye
                                        2019-ekonomi-tahminleri-türkiye

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda altı çizilen konular arasında genel olarak kriz süreçlerinde de olsa özel sektör krizi fırsata çevirmesidir. Bu konuda özellikle yurt dışına mal satışı yapan firmalar ise doların kur fiyatından kaynaklı olarak karlılık elde etmeleri söz konusu olmaktadır. Bu anlamda 2019 ekonomi tahminleri de gene hükümet tarafından atılacak olan adımlar ile tahminlerin yönünü belli edecektir. Yurt dışı kaynaklı üretim ve satış yapan birçok firma çalışanlarına hayat standartlarını yükseltici zamlar yapmaktadır. Bunların arasında Siemens Türkiye çalışanlarına yüzde 10, Freşa yüzde 12.5, Saran yüzde 7 zam yaparak sektör içinde yurt dışı kaynaklı çalışanlarına destek olmaktadır. 2019 ekonomi tahminleri Türkiye için ise erken bir şekilde tahminde bunmak şaşırtıcı sonuçları meydana getirmektedir. İthalat yapılan ürünlerden kaynaklı olan dolar tl kırılganlık ve enflasyonuna yönelik olarak hükümet ve bankalar tarafından iç üretim kısmında desteklenme sağlanmaktadır. Yapılan desteklemeler için ise özellikle devlet destekli KOBİ teşvikleri ile üretim yapılması sağlanmaktadır. 2019 ekonomi tahminleri rakamsal diğer değişkenliklerine neden olacak olan, iç üretim dış satım dengesinde meydana gelmesi beklenmektedir. Dış kaynaklı oluşan dolar baskılarını dayanıklı direnç ile karşılayan Türk ekonomisi Ekim 2018 itibari ile toparlanma sürecine girmiş bulunmaktadır. Her ne kadar yaşanılan sorunlar 2018 ekonomisi içinde gerçekleşmiş olsa da 2019 ekonomi tahminlerine yön verecektir.

İlginizi Çekebilir >>   İcra Ceza Mahkemesi Taahhüdü İhlal 2018 Şartları

Hizmet sektöründe görülen fiyat değişkenliklerinden dolayı birçok firma çalışanlarını askeri ücret belirlenmeden yeni zamlar vermeye başlamıştır. Burada ekonomi dinamikleri de gene özel sektör olarak ta gerekli olan düzenlemeleri yapmaya devam etmektedir. Taşın altına elini sokan Kamu kadar özel sektörde gene gerekli alt yapıları sağlayarak ekonomini hızla toplanması yönünde çalışmalarına devam etmektedir. Willis Towers Watson, 2018 ekonomi tahminleri ışığında gerçekleşmiş olan rakamları ele almıştır. Yapılan şirket açıklaması neticesinde ise 2018 verileri ise  2018 yılında ABD Doları karşısında yüzde 65, Euro karşısında yüzde 61 değer kaybettiğini gösteriyor. Enflasyon verileri ise Temmuz ayında yüzde 15.85, Ağustos ayında yüzde 17.90 olarak açıklanırken yıl sonu beklentisi yüzde 20.8 olarak güncellenmiştir. 2019 ekonomi tahminleri uzman yorumları ile devam edilirken verilerde 2018 yılına benzer bir şekilde 2019 ekonomi verilerinin analiz ve sonuçları yer alması beklenmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

icra-ceza-mahkemesi-taahhüdü-ihlal-2018-şartları

 İcra Ceza Mahkemesi Taahhüdü İhlal 2018 Şartları

Elde olmayan nedenlerden dolayı birikmiş olan borçlar için sıkıştırılmaya başlanmış olan noktaların başında alacaklı vekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir