Home / Ekonomi / Abd’den Sert İran Ambargosu Açıklaması

Abd’den Sert İran Ambargosu Açıklaması

Uzun zamandır İran üzerinde yaptırım yapma kararı almış ve ticaret başta olmak üzere farklı alanlarda kıskaca alınmak istenmektedir. Dolar kuru’nun İran parası karşısında güçlenmesinden korkan İran hükümeti ise Ticarette dolar veya döviz yerine altın ile işlem yapılması yönünde karar alması sonrasında Abd yaptırım kararında istediği başarıyı dolar kuru üzerinden elde edememiştir.

 

Gün geçtikçe yaptırım sözlerini artıran Trump hükümeti ise bu kez İran ticaretti üzerinde ambargo uygulamam kararını hayata geçirmiştir.

İran ambargosu için ilk adım olarak devreye sokmuş oldukları Ticaret ambargosundan ise son zamanlarda Cinle ekonomik mücadele içinde yer alan ABD tarafının kayıp etmek üzere olmasından dolayı yeni ambargo kuralları ile bölgesel bazlı eylemlerine devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Günlük Haftalık Dolar Kuru Tahmini

 

ABD İran ambargosunda; İran ile ticaret yapılmasını yasaklamaktadır. Hatta ABD İran ticaretinin sonlanmasını isteyen ABD aynı zamanda çevresi tarafından da İran ile ticaret yapılmaması yönünde bakılar uygulamaya çalışmaktadır. Trump tarafından medyaya yansıyan Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada ise sert sözlere yer vermiştir. ‘bunlar uygulanmış olan en sert yaptırım kararlarıdır. Kasım ayında ise yaptırımların ikinci adımına geçileceğini belirtmiştir. İran ile ticaret yapan veya ambargoyu delenlerin ise ABD ile işi olmaz. Dünya barışı istiyorum fazla bir şey değil’ şeklinde tiwetter hesabından bildiride bulunmuştur.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir