Home / Genel Kültür / Kimdir? / Alexander Graham Bell Kimdir? Graham Bell’in Hayatı

Alexander Graham Bell Kimdir? Graham Bell’in Hayatı

Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847’de İskoçya’nın Edinburg şehrinde doğan bir mucittir. Günümüzde olmazsa olmaz hemen hemen herkesin kullandığı bir iletişim aracı olan telefonu icat eden kişidir.

Graham Bell’in annesi işitme engelliydi. Aslında Graham Bell, işitme engellilerin sessizliği üzerine çalışmalarını yaparken telefonu bulduğu söylenmektedir. İki kardeşi veremden öldü. Babası da bunun üzerine Graham Bell’i yanına alarak Kanada’ya göç etmek zorunda kaldı. Babası da ömrünü işitme engelliler için çalışmaya harcamıştı. Babasının ölümü üzerine Graham Bell Amerika’ya göç etti.

Graham Bell’in Telefonu İcat Etmesi

graham-bell-kimdir-graham-bell-hayati

Müzik seslerinin tel üzerinden aktarılabileceğini düşünen Graham Bell, çalışmalarını bu yönde sürdürdü. Boston Üniversitesi’nde İnsan Sesi Fizyolojisi dalında profesör oldu. Elektrik mühendisi olan Thomas Watson‘la beraber çalışmalarını sürdürdü ve sonunda başarmışlardı. 1875 yılında Graham Bell, Watson ile birlikte sesin tel üzerinden karşı tarafa gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses pek anlaşılır biçimde değildi, garip sesler çıkıyordu. Bunun için Watson ile birlikte patent başvurusu yaptı.  7 Mart 1876 günü patentlerini aldılar. Bir gün telefon üzerine çalışmalarını ilerletmeye çalışırken pantolonuna asit dökülür ve Watson’a seslenir fakat telefon görüşmesi yaptığının farkında bile değildir. Çünkü Watson, sesi telefondan duymuştur. Graham Bell’in seslenmesi ise şu şekildedir;

“Mr. Watson. Come here. I want to see you” (“Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.”)

graham-bell-telefonu

Graham Bell, kendisine çalışmalarında birçok katkıda bulunan Hubbart Ailesi’nden işitme engelli kadın olan Mabel ile evlendi. Graham çalışmalarını “el telefonu” üzerinde sürdürdü ve 4 yıl sonra el telefonunu yapmıştı. Üzerinde 3 tuş vardı ve üç tuş birler, onlar, yüzler basamaklarını temsil ediyordu. Ardından bu telefonu daha da geliştirdi. New York sokaklarına telefon direkleri yapılıp kablolar çekildi. Graham Bell 1915 yılında ise New York’ u San Francisco’ya bağlayan telefon hattının açılışını yaptı. Telefonu öncelikle kullananlar otellerdi. Ardından evler ve iş yerleri kullanmaya başladı.

İlginizi Çekebilir >>  Liam Neeson Kimdir?

Graham Bell telefonun icadından sonra da boş durmadı ve ses kayıtları üzerine çalışmalarını sürdürdü. Bir silindire ses kaydedip ve bu sesi çoğaltan bir makine icat etti. Fransız hükümeti de elektrik bilimindeki başarısı için Bell’i Volta ödülüne layık gördü. Graham Bell de bu parayı işitme engellilerin hayatlarına ve eğitimlerine destek olmak için harcayan Volta laboratuvarını kurdu.

Graham Bell’in o yaptığı telefonun bugünkü son hali ise “akıllı telefon” diye tabir ettiğimiz cihazlar ve ev telefonları oldu. Teknoloji hızla gelişmektedir ve Bell, insanlığa son derece önemli katkılarda bulunmuştur.

Graham Bell’in Diğer Buluşları

Graham Bell’in deniz, hava taşımacılığında, tıp alanında ve telgraf üzerinde de çalışmalar yaptı. Toplamda 18 adet patenti bulunmaktadır. Zamanının en hızlı teknesini yaptı. Uçuş için de zamanını çok harcadı ve birçok uçan makine icat etti.

Graham Bell, 2 Ağustos 1922’de hayata gözlerini yumdu.

 

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

desiderius-erasmus-kimdir-hakkında-bilgi

Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Hollanda’nın nadir felsefecilerinden olana Desiderius Erasmus  1465 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Hümanizm akımının öcülerinden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir