Home / Doğa / Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera, %99 su ve sadece %1’i çok güçlü mineral, vitamin, aminoasit deposu olan mucizevi bir bitkidir. Zambakgiller familyasına ait olan bu bitki uzun yapraklara ve yeşil renge sahiptir. Sıcak ve kuru bölgelerde yetiştirilmektedir ve 6000 yıldan daha fazla maziye sahiptir. Boyu maksimum 100 cm’ye kadar uzayabilir. 400 türe sahip bu bitkinin bazı türlerinde sapının alt ve üst yüzeylerinde beyaz benekler görülmektedir. Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan aloe vera, tıp dünyasından kozmetik ürünlere kadar birçok yerde yararlanılmaktadır. Aloe vera bitkisi evlerde de yetiştirilebilmektedir.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

aloe-vera-nedir-faydalari-nelerdir

Aloe vera bitkisi, günümüzde en çok cilt için kullanılmaktadır. Fakat aloe vera denilince akla sadece cilt bakımı gelmektedir. Halbuki sağlığımız için de oldukça etkili bir çözümdür. Aloe veranın yanıklar üzerindeki etkisi güçlüdür. Yaraların çok daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yararlarını maddeler halinde anlaşılır biçimde sıralayacak olursak;

 • Birçok kozmetik ürününde aloe vera görülür. Çünkü yaşlandırma etkilerini ortadan kaldırır. Cildi nemlendirir.
 • Sivilce, siyah nokta ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Boşaltım sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar.
 • Aloe veranın suyundan yapılan içecekler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyabilirsiniz. Çünkü aleo vera vücudunuza zarar verecek bakterileri etkisiz hale getirmektedir.
 • Uzmanlar tarafından söylenene göre kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Kanser hastalarının radyoterapide çok fazla acı çektikleri bilinmektedir. Aloe vera jeli radyasyon yapılan bölgeye sürüldüğü taktirde acının hafiflediği görülecektir.
 • Aloe vera jelinin, mat saçları dolgun ve parlak gösterdiği kanıtlanmıştır. Saç dökülmelerini de engellemektedir.
 • Vücudunuzdaki şişme ve iltihaplarda da oldukça etkili bir çözümdür.
 • Kan şeker seviyesini düşürmektedir.
 • Strese karşı da etkili olduğu söylenmektedir.
 • Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
 • Aloe veranın yaşlanma karşıtı özellikleriyle kırışıklığı önler ve cildinizi parlak gösterir.
İlginizi Çekebilir >>  Uranyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

aloe-vera-nedir

Aloe vera ağız yoluyla ya da cildinize uygulayarak kullanabilirsiniz. Ağız yoluyla tüketenler için özellikle sindirim sistemine çok iyi gelen bir bitki türüdür.

Aloe vera bitkisinin yaprağını ortadan ayırarak içindeki jeli çıkarın. Cildinizde herhangi bir yanık, morluk veya kırışıklık varsa oraya masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Ayrıca banyo yaparken de saçınızda da kullanabilirsiniz. Saçınızın mat görünüşü zamanla ortadan kalkacak, dolgun ve parlak saçlara kavuşacaksınız.

Aloe Veranın Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle hamile bayanların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Ağız yoluyla kullanıldığında bazı kişilerde mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu yüzden her zaman öncelik doktorunuzda olsun. Bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Uyarı: Bu sitede yer alan hiçbir içerik tedavi niteliğinde değildir. Doğabilecek herhangi bir olumsuzlukta sorumlu olmadığımızı vurgularız. Rahatsızlıklarınız için önce doktorunuza başvurunuz.

 

 

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

boraks-hamam-böceği-öldürür-mü

Boraks Hamam Böceği Öldürür Mü

Nemli, ıslak alanlarda karşımıza çıkan şekli ve kokusu ile ürperten canlı olarak hamam böcekleri görülmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir