Home / Ekonomi / Altın Fiyatına Kredi Kartıyla Altın Almak Mantıklımı

Altın Fiyatına Kredi Kartıyla Altın Almak Mantıklımı

Kredi kartı hayatımızın vaz geçilmez nakit kaynağı olarak kullanılmaktadır. Burada kredi kartına taksit imkanı verilmesi, komisyon ile nakit çekilmesi, senet gibi taahhüt yerine verilen limitin bloke koyulması gibi farklı ödeme seçenekleri olarak kartlar kullanılmaktadır. BDDK tarafından yasal sınırlılıkları belirlenmiş olan kredi kartı aslında ödeme aracı olarak kullanılması maksadı ile çıkartılmıştır. Kredi kartıyla altın almak mantıklı mı da özellikle altın fiyatları yanıltıcı olabilmektedir. Altın fiyatı yatırımcıları genellikle yastık altı yatırımı olarak tabir edilen çeyrek altın veya yarım altın hatta son altın zamlanması ile gram altın alınması şeklinde yatırım yapma yoluna gitmektedir. Altın fiyatlarına bakarak kredi kartıyla altın almak mantıklımı yanıltıcı olabilmektedir.

Altın fiyatları; Altın Ons Fiyatı (altın yorumu uzun vadede nasıl olur şeklinde yorum yapan uzmanlar altının ons fiyatında uzun vadede 250 dolar şeklinde bir düşmeyi öngörmektedir) üzerinden altının fiyatı verilmesi yanında işlenmiş olan darphane altını fiyatı üzerinden fiyat ortaya çıkmaktadır. Altın ons yada saf altın üzerinden yatırım yaparak değerlenmesinde kazanç elde etmenin yanında kredi kartı ile altın almak da yapılan bir diğer yatırım olmaktadır. Küçük yatırımcı ile büyük yatırımcı farkı bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Altın işlenmesi, değerli evrak fiyatı, darphane vergileri gibi değişkenler yanında asıl etken ise dolar fiyatı üzerinde görülen değişimlerin önce ons fiyatını sonrasında ise işlenmiş altınların değerinin değişmesine neden olmaktadır. Altını kredi kartı aracılığı ile almak istediğinizde ise çok ince hesaplar yapmanız gerekmektedir. Altın fiyatlarının son hali yada bugünkü altın fiyatı masaya yatırılırken, karttan çekim yapacak olduğunuz miktar için kesilecek olan komisyonları da altın fiyatına eklemeniz gerekmektedir. Ortaya çıkan maliyet kredi kartıyla altın almak mantıklı mı sorusu tam bu noktada reel tabana oturmaktadır.

Bankanız ile yapacak olduğunuz görüşmelerde masrafların hesaplanması yanında yıllık bazda sizden sigorta bedeli altında, kart aidatı başlığı altında alınacak olan fiyatları da kredi kartı ile altın almak mantıklı mı hesabı içine dahil ederek sonuca gidilmesi gereklidir. Ortaya çıkan değer ise bugünkü altın fiyatına bakarak kredi kartıyla altın almak mantıklı mı sorusuna cevap vermektedir. Uzun yıllar bozdurmadan altınları saklamak düşünüldüğünde ise devlet tarafından desteklenen ziraat bankası aracılığı ile kabul edilen ekonomi başlığımız altından duyurduğumuz yatırımlar ile değerlendirmeniz kazanç sağlatacaktır. Kredi kartı ile altın almak mantıklı mı için ziraat bankası devlet destekli altın hesabına yatırılacak altınlar iki şekilde kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Birinci olarak altın reel değeri üzerinden artış olması sonrasında yatırımcı olarak direk altınınız değerlenmektedir. İkinci yöntem ise ziraat bankası tarafından altınlarınız üzerinde yapılacak yatırımlardan size verilecek kar payı ile altından kar etmeniz sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Eve İcra Gelir Mi Hangi Eşyaları Alır Listesi 2018
kredi kartıyla altın almak mantıklımı
kredi kartıyla altın almak mantıklımı

Kredi kartına sunulan kuyumcu taksit sayısı da gene kuyumculuk esnafları tarafından BDDK tarafından düzenlenmesini istedikleri uygulamalar arasında yer almaktadır. Burada kredi kartına altın almak taksit sayısı artması ile altınınız değerlenmesi sürecinde altın değerleri üzerinden oluşacak değişkenler ile altının geri kalan miktarı kar olabilmektedir. Örneğin kredi kartıyla altın almak mantıklı mı olarak yapılacak 3000 tl kredi kartı ile altın alınmasında siz taksit sürecinde altınları gram olarak alıp aylık bozdurup, kredi kartının taksit süresi dolduğunda geride elinizde altın kalıyor mu? Burada verilen soru 3000 tl kredi çekip altın almak ve geri ödeme sonrasında cebinizde 1 tl dahi kalıyor ise kar etmiş olursunuz. Kredi kartı limitini altına bağlayarak bir nevi kar elde etmiş olursunuz. Altının bozulması yılı bakımından ise eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı gibi değer düşmesine neden olacak büyük altında ortalama 20-30 tl küçük altında 5-10 tl arası değer kaybını da gene kredi kartıyla altın almak mantıklı mı hesabına dahil etmeniz gerekmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir