Home / Genel Kültür / Nedir? / Altın Varak Nedir Nasıl Yapılır

Altın Varak Nedir Nasıl Yapılır

14. yüzyıldan günümüze kadar zenginlik göstergesi olarak kullanılan altın varak kaplama sayesinde saraylar şatafatlı görüntüsüne kavuşmuştur. Sarayların konuk odalarında yer alan eşyalar yanında diğer aksesuarlar altın varak ile kaplanarak misafire değer verildiği ortaya çıkartılmıştır. Altın varak süsleme eşyaları olarak ta bu gün gene birçok satış sitesinde varak olarak belirtilen sarı renkli çıkartmalar satılmaktadır. Varak nedir ise 18 ayar altından 23.75 ayara kadar olan altınların preslenmesi ile ince tabaka ortaya çıkartılmaktadır. Altın varak nasıl yapılır kısmında ise sadece presleme ile ortaya çıkartılmaz.

varak-nedir
varak-nedir

Altın varak; sığırların kör bağırsaklarından elde edilen zar ile birlikte parşömen kağıdına sarılarak preslenmektedir. Burada teknolojik presleme işlemleri için devrinde gerekli olan marinalar kullanılmıştır. Parşömen içine sarılmış ve sığır kalın bağırsaklarından çıkartılmış olan zar baskılanma esnasında altın yaprakları ile birlikte etkileşime girerek kağıt yada yaprak tabir edilen kıvama gelmektedir. Gerekli olan incelik seviyesi ise altın varak’ın kullanılacak olduğu alana göre belirlenmektedir. Altın zenginlik ve gösteriş için öncelikle mobilyalarda ve kapı kollarında kullanılmıştır. Burada anlaşma yapılacak olan birçok Osmanlı odasında misafirlere zenginlik göstergesi olarak altın varaklı kapı kolları ile odalara girmeleri sağlanmış hatta koltukların ahşap düzenekleri gene altın varaklar ile kaplanmıştır. Gösterişin ön planda olmasını sağlayan varak kaplama aynı zamanda zenginlik, üstünlük ve asalet süslemesi olarak ta kullanılmıştır. Selçuklu saraylarında da gene altın varak kullanılmış ve bu sayede imparatorların şanları ve otoritesi ülkesi üzerinde sınırsız olmuştur. Bu yönü ile altın varak nedir denildiğinde gösterişin simgesi demek de yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Unicorn Nedir? Unicorn Hakkında Bilgiler

Altın varak nasıl yapılır ve nerede kullanılır olarak Osmanlıdan alınmış olan teknikler Avrupa ülkelerinde geliştirilmiştir. Günümüzde uzak doğuda altın varak işlemeleri yapılırken Altının önemli bir kaynağı olan Hindistan’da ise altın varak süslemesi kullanılması yaygın bir şekilde devam etmektedir. Altın varak süslü eşyalar ise yeni evlilere hediye olarak götürülmesi yanında ev, iş yeri hediyesi olarak altın varak süslü eşyalar hediye edilebilmektedir.

altın-varak-nasıl-yapılır
altın-varak-nasıl-yapılır

Tabi burada altın fiyatlarının artması ile altın varak süsleme eşyalarının da fiyatı artmaktadır. Lambez denilen bir toprak ile varak kaplı alan bekletilmesi sonrasında buraya kadar rengi kırmızıdır parlatma işlemi varak nasıl yapılır kısmının son aşaması olmaktadır. Altın varak süslemesi yapılacak olan nesne üzerinde her hangi bir kaplama veya boya olmayacak şekilde yani ham olarak kullanılmaktadır. 5 kat altın, parşömen, öküz zarı ile kaplı olan karışımdan elde edilen varak yaprakları alanda kullanılırken öncelikle alan düzleşmesi yapılmakta ve en son gene altın varak üstü parlatılarak sarı rengi kazandırılarak varak süslemesi son halini almaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir