Home / Ekonomi / Altın Yatırımcısı Ne Yapmalı

Altın Yatırımcısı Ne Yapmalı

Dolar kurunun hızla Türk Lirası karşısında değer kazanması dolaylı olarak Altın Ons fiyatı üzerinde etkili olmaktadır. Buradan hız alan altın fiyatı ise tarihi zirvesini dün elde etmiştir. Gün içinde gram altın cinsinden değeri ise 210 tl olarak kapatmıştır. Hızla altın fiyatları sonrasında yatırım aracı olarak kullanılan yastık altı altınlarından gelir elde etmek isteyen vatandaşlar ise altının fiyatında taban veya tavan altın fiyatlarını kestirmekte zorlanmaktadır. Altın yatırımcısı şimdi ne yapması gereklidir. Uzun vadede altın fiyatları nasıl bir etki ile karşılaşacaktır? Altının fiyatı aynı şekilde artmaya devam eder mi?

 

 Altın fiyatların küresel gelişmeler den direk etkilenmesi söz konusu olmaktadır.  Direk altın rezervine bağlı olarak değişim görülmese de İran ABD ambargosuna karşılık ticaret içinde altın ile alım satımı ön görmesi ile coğrafyadan kaynaklı bir altın fiyatı artışı ön görülebilir. Bunun yanında ABD tarafından papaz bahanesi ile ülkemize karşılık çıkartılmaya çalışılan ekonomik kriz işlemleri de gene altının fiyatının dolarla birlikte hızla artmasına neden olabilecek siyasi gelişmeler arasında yer almaktadır. Bunun yanında birde yerel seçimler için ortaya çıkacak olan siyasi bilinmezlik ise altın fiyatlarının artması için gerekli olan tüm fiziki şartların ve ortamın hazırlanmasına neden olmaktadır. Nereye kadar yükselir veya nerede durur altın fiyatı tahminlerinde bulunmak için ise şuan uzman ekonomistlerden açıklama alınması bile zor olmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Döviz Yorum Nedir 2019 Dolar Tahmini

 

Kasım ayında gerçekleşecek olan İran yaptırım kararlarının açıklaması ile gene dolar fiyatı üzerinde oluşacak olan kur zıplaması altınında peşinden sürüklenmesine neden olacaktır. Her ne kadar karşılıklı açıklamalar da İran hükümeti ambargonun ülkelerinde etkisinin az olacağını belirtmiş olsa da halkını rahatlatmak için yapılmış olan açıklamalardır. Nitekim dolar kuru İran Riyali karşısında hızla değer kazanmaya başlamıştır. Ülkemiz içinde benzer açıklamalar yapılması sonrasında yatırımcıların, yatırım portföyleri içinde mutlaka altının bulunması gereklidir. Konumuz ise sadece uzun vadede altın yatırımcılarını bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmış tek başına ytd değildir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir