Home / Ekonomi / Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma durumunun yerel olarak uygulamaya koyulmasıdır. Bireysel emeklilik BES avantajları ve dezavantajları son zamanlarda gündemde yer almaktadır. Bes 2018 son düzenleme ile isteyen istediği zaman sistemden çıkmasının önü kapatılmaktadır. Burada özellikle çalışan kesimin iş veren tarafından zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine alınması söz konusu olduğundan itibaren birkaç ay sonrasında ise isteyen sistemden çıkabilmesi mümkündü. Ama son zamanlarda bireysel emeklilik sisteminden çıkışların en az 3 yıl BES’e katılmış olmak şartı aranmaya başlanması üzerinde çalışılmaktadır.

Bes kısaca 10 yıl boyunca birikim yapmak ve 56 yaşına girilmesi ile besten emekli olmak veya birikimlerin tamamen alınması söz konusudur. Burada sosyal devlet desteği de gene yüzde 25 birikime artı mebla olarak eklenmektedir. Bireysel emeklilik sistemi 2018 düzenlemeleri ile sisteme dahil olan her kişiye %25 devlet katkısı verilmesi devam etmektedir. Burada yer alan kıstas ise bürüt askeri ücretin yıllık bazda yüzde yirmi beşinden fazla devlet katkısı geçmemesi gerekmektedir. Dezavantajı olarak düşünülen kısımda yüksek meblada para yatırarak daha fazla devlet desteği almak askeri ücretin bürüt değeri üzerinden hesaplanmaktadır. 2018 yılı bürüt askeri ücret miktarı 2.029 tl olmaktadır. Bu durumda da bir kişi yıllık bazda en fazla devlet katkısı alabileceği rakam ise 500 tl olmaktadır. Bireysel emeklilik bes sisteminde avantajlar ise birinci sırada birikim yapmaktan zorlanan kişilerin b sayede zorunlu olarak birikim yapması sağlanmaktadır. Bağ kur, sgk gibi emekli olma sistemlerine nazaran onları tamamlayan sistem olarak kullanılmaktadır. Burada yaş şartı 56 dır. İsteyen birikimlerini toplu olarak 56 yaşında parayı alabilecektir. İsteyende küçük meblada olsa uzun süreli olarak emekli sisteminden aylık olarak ödemesini alacaktır. Bes sistemi son düzenlemeler ile iş verenler tarafından çalışanın maaşından kesinti yapılarak zorunlu bir şekilde sisteme dahil edilmektedir. İsteyen zorunlu emeklilik sisteminde yer alan fonlar arasında kendi firmasını mazeretsiz değiştirme hakkına sahip olacaktır. Bunun yanında isteyen bes yani bireysel emeklilik sisteminde yer alan birikimleri kişiler kendileri yönetebilecektir. Belli oranlarda devam eden sistem içinde 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Dövizin Yükselişi Nasıl İzlenmeli Yorumları

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi avantajları dezavantajları ise bu durumda kısa vadede para kazanmak veya maddi birikim beklemek yerine uzun sürede kazanmak sağlanmaktadır. Bes sistemi zaman içinde gene güncellenmeye devam edecektir. İsteyen istediği zamanda sistemden çıkabilmesi artık gelecek olan yeni düzenleme ile en az zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkması 3 yıl birikim yapmış olması sağlanmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

icra-ceza-mahkemesi-taahhüdü-ihlal-2018-şartları

 İcra Ceza Mahkemesi Taahhüdü İhlal 2018 Şartları

Elde olmayan nedenlerden dolayı birikmiş olan borçlar için sıkıştırılmaya başlanmış olan noktaların başında alacaklı vekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir