Home / Ekonomi / Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgiler

Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgiler

Dijital alandaki gelişmeler birçok alanda Bitcoin gibi yeni kavramların ve enstrümanların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bizlerin de dijital alandaki bu hızlı değişmelerden geri kalmamak için gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekir. Bu yazımızda, sizlere aslında yeni olmayan ancak her gün kendini yenileyen bir alan olan dijital ekonominin önemli bir parçası  Bitcoin dijital para birimi hakkında bilmeniz gerekenleri sunacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusunun cevabı aslında kolaydır. Bitcoin bir dijital para birimidir. Bu kadar kısa bir cevap aslında içerisinde benzersiz sistemleri, mühendisliği ve yeteneği barındırır. Bitcoin, sanal ekonomide kişilerin yatırım yapmak, alışveriş yapmak için kullandıkları bir kripto para birimidir.

bitcoin-nedir-bitcoin-nasil-alinirr

İlk olarak 2008 yılında Satashi Nagamoto adlı kişi tarafından ortaya atılmıştır. Bitcoin, bir yazılım programı tarafından bastırılan dijital para birimidir. Yazılım geliştiricisi ise yine aynı kişidir. 2008 yılında ilk ortaya atıldığından pek ilgi görmemiş ve önemsenmemiştir. Sadece birkaç dolar ile binlerce Bitcoin satın alınabilirdi. Ancak zamanla anlayış değişmiş ve dijital alandaki gelişmeler Bitcoin’e ilgiyi arttırmıştır. Dolayısıyla Bitcoin değer kazanmış ve ortaya Bitcoin milyonerleri çıkmıştır. Şu anda Kripto para birimleri arasında en değerli olan ve en çok ilgi gören para birimidir. Bitcoin diğer gerçek paralardan birçok yönden farklıdır. İlk olarak somut olarak bir Bitcoin göremezsiniz. Sadece rakam ve BT birimi olarak görürsünüz. Herhangi bir devletin kontrolünde değildir. Herhangi bir Merkez Bankası ya da ticari banka ürünü değildir. Basması Diğer para birimlerine kıyasla zor ve farklıdır. Her yönüyle gerçek para biriminden farklıdır.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin para birimi, hep sanaldan hem de gerçek de birçok alanda kullanılabilen  kripto para birimleri içerisinde en önemli para birimidir. Öncelikli olarak bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Bir şekilde satın aldığınız ya da madencilik yaparak elde ettiğiniz Bitcoin paralarını Bitcoin cüzdanınızda tutarak değerlemesini bekleyebilir ve paranızı katlayabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin paranızı sanal alışverişte birçok ürün ve hizmeti satın almak için kullanabilirsiniz. Bitcoin ne işe yarar? Bitcoin ayrıca gerçek restoranlarda, otellerde, kafelerde ve diğer başka türlü ürün ve hizmet sunan yerlerde kullanılabilir. Hemen belirtelim ki söz konusu mekanların, Bitcoin kullanma olanağını sunmaları gerekir. Çünkü en azından hizmet karşılığında Bitcoin göndermeniz gereken bir sanal cüzdan olması gerekir. Bir sana cüzdan ile firmalar Bitcoin karşılığında sizlere ürünler ve hizmetler sunar. Önemsiz bir cep telefon alırsınız; karşılığında firmanın Bitcoin cüzdanına bir telefonun reel para karşılığı olan Bitcoin miktarını gönderirsiniz.

İlginizi Çekebilir >>  2018 Kütahya Evde Ek İş İlanları

Bitcoin Wallet Nedir? Güvenli Mi?

Bitcoin Wallet yani Bitcoin cüzdanı, Bitcoin paralarınızı güvenle muhafaza ettiğiniz sanal cüzdanlarınızdır. Gerçek bir cüzdan olarak düşünebilirsiniz. Sadece cebinizde olmayan bir cüzdan. Bir Bitcoin cüzdan oluşturma için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bitcoin hesabı açma hizmeti sunan siteler, masaüstü bilgisayarlar, hardware uygulamaları, mobil telefon uygulamalar yine bir Bitcoin cüzdanı sahibi olabilirsiniz. Herhangi bir kişi veya kurum cüzdanınıza müdahale edemez. Tüm Bitcoin paranızı şifreler aracılığı ile en güvenli şekilde tutarsınız. Şifreleri bilmeden herhangi bir şekilde paranızın transfer edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu bir banka hesabına kıyasla daha güvenlidir. Çünkü bankada, hesabınıza doğrudan ulaşabilecek bir kurum vardır. Ancak Bitcoin cüzdanı, sizden başka kimsenin ulaşamayacağı bir cüzdandır.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Eğer Bitcoin nasıl kazanılır merak ediyor ve Bitcoin kazanmak istiyorsanız bu mümkün. Bitcoin kazanmanın üç yolu vardır. Bunlardan ilki madencilik yaparak Bitcoin kazanmaktır. Bu yolla Bitcoin bulup para kazanmak isterseniz; parasal gücünüzden çok bilgisayar kullanma yeteneğiniz ön plana çıkar. Diğer Bitcoin kazanma yolu ise yine madenciliğin ekip şeklinde yapılmasıdır. En son yol ise En kolay yol sayılır. Eğer paramız var ise Bitcoin satın alıp yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin, her para birimi karşılığında bir kur ile işlem görür. Şu anda Bitcoin’in  TL karşındaki değeri 77,259.00 TRY’dir. Birçok site sizlere Bitcoin alıp satma işlemini kolaylıkla sunuyor. Siteler üzerinden açacağınız bir hesap ile Bitcoin alışverişi yapabilirsiniz.

bitcoin-nasil-kazanilir

Bitcoin Gerçek Paranın Yerini Tutar Mı?

“Bitcoin gerçek paranın yerini tutar” demek çok iddialı bir söyleyiş olur. Küresel bazda düşündüğümüz zaman bütün ülkelerin tek bir gerçek para birimi kullanması bile oldukça zordur. Bu nedenle Bitcoin para biriminin küresel düzeyde gerçek paranın yerini tutması şu an için imkansız denebilir. Ki zaten halen bilgisayar kullanma imkanı bile olmayan ülkeler vardır. Ancak ülke düzeyinde düşündüğümüz zaman işler biraz daha değişir. Teknolojik gelişimini tamamlayan ve her alanda teknolojiyi kullanan bir ülke için bunun olması kısmen mümkündür. Gerçek para tamamen ortadan kalkmaya bilir ancak bitcoin her alanda gerçek bir paranın en etkili alternatifi olabilir. Teknoloji seviyesi bakımından Şu an bir ülke için de mümkün olmayan bir durumdur. Ancak 25 yıl ötesi için bir öngörü yapmak çok zordur. İhtimal var ama bunu teknolojideki değişimin büyüklüğü ve kullanışlılığı belirleyecektir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir