Home / Genel Kültür / Nedir? / Boyun Düzleşmesi Nedir Uzman Açıklaması

Boyun Düzleşmesi Nedir Uzman Açıklaması

Boyun düzleşmesi nedir uzman açıklaması: Boyun düzleşmesi sırt bölgesinden başlayarak ense köküne kadar ilerleyen omurların baskı sonucunda gerek kemik yapısında gerekse, gerek iskelet yapısında hatta kas yapısında görülen düzleşme ve gerilmeye verilen isim olarak tanımlanmaktadır. Skolyoz ile karıştırılan boyun düzleşmesi fizyoterapist ve uzman doktorlar eşliğinde gevşeme ve kas sistemine yapılan basınçlar yanında iskelet sistemi üzerinde yapılan egzersizleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Boyun düzleşmesinin en büyük belirtisi boyun bölgesinde ağrıların oluşmasıdır. Kas ağrısı olarak nitelendirilen rahatsızlık ilerleyen safhalarında da baş ağrısı yapması ile devam etmektedir. Burada sırt ve boyun ağrısından sonra baş ağrısının başlaması ise basınç altında kalmış olan sinirlerin beyne kan gitmesini önlemesinden dolayı rahatsızlık başlamaktadır. Boyun düzleşmesi nedir sonrasında özellikle yastıkla düzgün yatış pozisyonları sayesinde rahatsızlıktan kurtulmaya çalışılmaktadır.  C harfi ile belirtilen boyun bölgesi kemik iskelet yapısı zaman içinde aşırı gerginliklerden dolayı düz baston şeklini almaktadır. Burada baskı altında kalan damarlar arasında önemi ortaya konan rahatsızlıkların başlaması için fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Bunların başında unutkanlık ve aşırı derecede alınganlık ve sinirlilik halleri klinik olarak ortaya konmuş olan boyun düzleşmesi rahatsızlıkları olmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir?

Halsizlik ve yorgunluk hissi veren boyun düzleşmesi rahatsızlığı uzman doktorlar tarafından incelenen emar raporları ile ortaya net olarak koyulmaktadır. Kas gevşetici ilaç alınması yanında fizyoterapistler eşliğinde yapılacak olan egzersizler ile boyun düzleşmesi sorunu ortadan kalkmaktadır. Masa başı iş yapanlar ve alçak yerlerde çalışmak zorunda kalan birçok kişide rahatlıkla boyun düzleşmesi görülmektedir. Ev hanımları elde bulaşık yıkması veya mutfak tezgahlarının alçak olmasından dolayı sürekli olarak eğik vaziyette olmasından dolayı boyun düzleşmesi rahatsızlığına maruz kalmaktadır.

Önemli kas ve kemik iskelet sistemi parçası içinde olan ense bölgesinde toplanmış olan damarların ve sinirlerin beyne uyaran göndermesinde kullanılacak olan sistemde meydana gelen disk kaymaları veya omur kemik zedelenmeleri ile karıştırılmaması gereklidir. Boyun düzleşmesi nedir kısmında özellikle uzman hekimin görüşü alınmalıdır. Amatör ve bilinçsiz kesimler tarafından yapılacak olan boyun masajlar veya boyun düzleşmesi nedir tanısı için boyun fıtığına kadar ilerleyen bir olayın başlamasına neden olmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir