Home / Doğa / Brokoli Nedir? Faydaları Nelerdir?

Brokoli Nedir? Faydaları Nelerdir?

Brokoli Nedir?

Brokoli, dünyanın en sağlıklı sebzelerinden biridir. Yeşil renkte olup lahana ailesinin bir üyesidir. Karnabahar ile yakından ilişkili bir sebze türüdür. Çoğu kişi karnabahara benzetmektedir. Aralarında en başta renk farkı vardır. Karnabahar beyaz renkli iken brokolinin rengi yeşildir. Hem çiğ hem de pişirilerek yenebilir. Ortalama 60-90 cm boylarına sahiptir. Yeşil sapları da yenebilmektedir. Yıllık olarak yetişen bir sebzedir. İtalya’da popülerlik kazanan bir bitkidir. Bu nedenle İtalya mutfağında oldukça öneme sahiptir ve çok sık tüketilmektedir. Hatta brokolinin ana vatanının İtalya olduğu da söylenmektedir. Akdeniz ve Asya bölgelerinin serin iklim şartlarında ve nemli topraklarda yetişmektedir. Brokoli fazlasıyla sağlıklı bir bitkidir. Çünkü içerisinde başlıca mineral, karbonhidrat ve son olarak A vitamini, B vitaminlerini ve C vitaminini  barındırmaktadır. Özellikle A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

brokoli-nedir-faydalari-nelerdir

Brokoli, ülkemizde en çok kullanılan sebzeler arasında yer almasa da en sağlıklı sebzelerden biri olduğu kesindir. Yararlarına geçecek olursak;

  • Vücudu kansere karşı korumada en sağlıklı sebzelerden birisidir.
  • Özellikle düzenli brokoli tüketimlerinde erkeklerde prostat kanserini, kadınlarda ise meme kanserini önlemektedir.
  • İçerdiği yüksek miktarda A vitamini ile göz dostudur. Göz sağlığınızı korur. Göz bozulmalarına ve özellikle katarakt gibi göz rahatsızlıklarını önlemektedir.
  • Bağışıklık direncinizi arttır.
  • Kolesterolü düşürmede fazlasıyla etkilidir.
  • İçerdiği A ve C vitaminleri ile kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.
İlginizi Çekebilir >>  Uranyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Brokoli Nasıl Tüketilir?

brokoli-nedir-faydalari-nelerdir-3

Öncelikle söylemek gerekirse brokolideki besin içeriğinden maksimum şekilde yararlanmak istiyorsanız çiğ tüketmelisiniz. Bunun yanında buharda ve kaynatılarak da tüketilebilir. Lakin aşırı derecede pişirmeniz içeriğinde zengin besin değerlerini fazlasıyla yok edecektir. Çiğ yemek istemiyor ve bütün besin içeriğinden yararlanmak istiyorsanız en iyi yöntem buharda haşlamanız olacaktır. Ayrıca sapını ve yaprağını da yiyebilirsiniz. Sap ve yaprakları da yüksek derecede besin değerine sahiptir.

Brokolinin yapraklarını yemek için kavurabilir, soteleyebilir ya da yine aynı şekilde buharda pişirebilirsiniz. Pişirme tarzının yanlışlığından dolayı günümüzde çoğu kişi brokoliden iyi derecede faydalanamamaktadır.

 Brokoli İle Yapılabilecek En Yaygın Tarifler

  • Brokoli çorbası
  • Brokoli salatası
  • Brokolili karnabahar salatası
  • Fırında brokoli

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

boraks-hamam-böceği-öldürür-mü

Boraks Hamam Böceği Öldürür Mü

Nemli, ıslak alanlarda karşımıza çıkan şekli ve kokusu ile ürperten canlı olarak hamam böcekleri görülmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir