Home / Ekonomi / Bugün Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı Yalan Mı?

Bugün Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı Yalan Mı?

Bugün Eski Tarihli Altın Yeni Tarihli Altın Farkı Yalan Mı?

2018 yılı içinde bulunduğumuzda elimizde olan bir altını bozdurmak için gittiğimizde eğer altın bugün ki değerinden düşük alınıyor ise bizlere direk eski tarihli altın olduğu açıklaması yapılmaktadır. Bugün eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı yalan mı diye düşündüğümüzde ise karşımıza aslında darp hane tarafından alınan vergilerin artmış olması söz konusu olmaktadır.

Eski tarihli altın bozdurulmak istendiğinde bozulması sonrasında eritilmektedir. Yada hurda altın olarak kesilmekte ve tekrar yeni tarihli altın olması için darphaneye gönderilmektedir. Yeni tarihli altın almak için darphaneden altın alınmak istendiğinde ise gereken vergilerin oluşmasından dolayı çeyrek altın veya tam altın olsun eskisi ile yenisi arasında fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olduğunda ise eski tarihli altın bozdurma da fiyat özellikle çeyrek altın eski tarihli bozumunda 5 tl şeklinde bir düşük ücret üzerinden bozulmaktadır. Bugün eski tarihli altın fiyatı hesaplamak için ortalama eski çeyrek altın fiyatı 5 tl düşük olmasından dolayı eski yarım altın 10 tl ve eski tam altın güncel fiyatından 20 tl düşük altın fiyatı ile bozulmaktadır.

Eski Tarihli Altın Fiyatı

Aynı yıl içinde alınıp satılan hatta bozdurulan altını kuyumcular aynı yıl içinde vermektedir. Burada bozum kısmında her hangi bir fiyat düşmesi söz konusu değildir. Neticede burada yer alan konuların başında altının kısa zamanda sirkülasyon yapmasıdır ki bu durumda bazı kuyumcular müşterilerini kayıp etmemek için değer düşümlerine meydan vermemektedir. Bu gün eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı yalan veya kuyumcu beni kandırdı şeklinde bir düşünceye kapılmak yanlış olacaktır. Arada oluşan fark sadece darphaneye ödenecek olan komisyon olarak düşünmek yerinde olacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Doların Fiyatı Hızla Nereye Koşuyor

Yeni Tarihli Altın Fiyatı Ne Kadar

Altın fiyatında görülen bu gün ki dalgalanmaların kısa zamanda meydana getireceği durumlar karşısında tedbirli olmak için bazı kesimler yıl bitmeden eski tarihli altını kuyumcuya teslim etmekte ve yeni tarih girdiğinde ise altınlarını yenilemiş olarak tekrar tedavüle sokmaktadırlar. Buda bugün eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı oluşmasında görülen bazı 5 tl üzeri hatta çeyrek altın fiyatlarında 10 tl’ye kadar çıktığı belirtilmektedir. Burada bugün içinde altın fiyatında görülen dalgalanmalardan kaynaklı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Burada kuyumcu ile bugün eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı fiyatı üzerinden çekişmeye girmek yanlış olacaktır.

Altının tarihine bakılarak değer kaybedilmemesi için ise özellikle saf altından birikim yapmak gereklidir. Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı ancak bu şekilde yapılarak değer kayıplarının önüne geçilmektedir. Her ne kadar gram altın veya çeyrek altın ile yatırım yapan bir toplum olsak dahi genede bir şekilde bankaların altın yatırımları da gözden kaçırılmaması gereklidir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir