Home / Sağlık / Çay İçmenin Faydaları Nelerdir?

Çay İçmenin Faydaları Nelerdir?

Çay İçmenin Kalbe Faydaları

Çin’de yedi sene süren araştırma sonrası düzenli olarak çay tüketen kişilerin kalp rahatsızlıklarının yüzde 10 oranında daha az görüldüğü tespit edildi. Bu durumu açıklayan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Duman,’’ Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki, çay tüketimi vücut ev kalp sağlığını koruyor’’ ifadelerini kullandı.

Düzenli olarak çay içen kişilerin kalp damar hastalıkları riskini daha az taşıdığını ifade eden Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Hakan Duman şu ifadeleri kullandı; ‘’ Araştırmalar sonucu düzenli olarak her gün bir ve ya daha fazla çay içenlerde kalp damar hastalıklarının sıklığı daha öz görüldü. Kahve içen kişiler üzerinde yapılan araştırmada ise, kahvenin herhangi bir etkisi görülmedi.’’

Çay İçmek Kalbe İyi Geliyor!

cayin-kalbe-faydalari-nelerdir

Çin’de yapılan ve 7 yıl süren araştırmalar sonucu çay tüketen kişilerin iskemik kalp hastalıkları ortalama olarak yüzde 8 oranında, major koroner arter olayları ise %10 oranında daha düşük olduğu tespit edildi. Yapılan bu çalışmalar sonucunda çay içmenin kalbe oldukça faydalı sonucu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda, kahve içmenin kalbe herhangi bir zararı olmadığı, fakat çaya oranla daha faydalı olmadığı tespit edildi. Bu etkinin nedeni ise çaydaki bileşenlerdir.

Türkiye’de üretilen çayı %46’ı çay ocakları ve kahvehanelerde tüketilmektedir. Türkiye’de çay içme alışkanlığı oldukça yüksektir. Rize Kahveciler Büfeciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Alaeddin Turanlı yaptığı açıklamada çayın insanlar üzerinde köprü vazifesi gördüğünü ifade etmiştir.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de, dünyada kişi başına düşen çay tüketiminde 1. Sırada yer almaktadır. Ülkemiz çay üretiminde ise ilk 10’da yer almaktadır. Kaliteli olarak bakıldığı zaman en kaliteli çay Türkiye’den çıkmaktadır. Kendimize has şekilde demlediğimiz çay, ince beli bardak ve çaydanlık ile beraber kültürümüz haline gelmiş durumdadır.

İlginizi Çekebilir >>  Koltuk Altı Kararmasına Bir Günde Son Net Sonuç

İster siyah ister yeşil çay olsun, demlenmiş çay yağ, şeker ve protein içermediği için 0 kalori taşımaktadır. Çay, vitamin bulundurmaz ve minerallerden sadece mangenez ile florür içerir. Çayın faydası mineral ve vitaminden ziyade bileşiminde bulunan theaflavin, kafein, kateşin ve thearubigin gibi şifali bileşenlerdir.

Kafein, tüm çay çeşitlerinde, kahvede ve çikolatada bulunan kişiye dinçlik ve enerji veren bir bileşiktir. Theaflavin ve thearubinglerise siyah çayın rengini ve aromasını veren, sağlığa oldukça faydalı bir antioksidandır. Siyah çay, kateşinler açısından yeşil çay kadar zengin değildir.

Çay’ın faydaları saymakla bitmemektedir. Kalbe iyi geldiğini ifade ettiğimiz çay; kansere karşı koruyucu, kemiklerin güçlenmesinde etkili, diyabet riskini azaltan, ağız sağlığı için önemli ve stresi azaltan önemli bir içecektir. Çayın en önemli özelliklerden biri de bağışıklık sistemini arttırması ve sindirim sistemini düzenlemesidir.

Siyah Çay İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

cayin-faydalari-nelerdir

Siyah çay içerken ev alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Güvenilir bir şekilde toplanmış, kurutulmuş ve sonrasında paketlenmiş siyah çayı tercih etmeniz gerekir. Bayat ve koyu çayları içmemeniz gerekir. Aynı zamanda demir eksikliği olan kişiler siyah çayı yemeklerden hemen sonra içmemeli, en az 30 dakika beklemelidir.

Çocuklar, hamileler ve yaşlılar mümkünse limonlu çayı tercih etmelidir. Kişi, doğru beslenme alışkanlıkları içinde gün içinde 3-5 fincan siyah çay içebilir.

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir