Home / Eğitim / Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin çocukları büyük bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Özellikle koruyucu anne baba rolünde olan velilerin çocukları bu dönemde okul hayatına alışmada büyük zorluk yaşamaktadır. Ağlamalar, krizlere girmeler v.b davranışlar yaşanılan kriz döneminin en yaygın göstergeleri olmaktadır. Öğrenciler okullara nasıl alışacak kısmından daha ziyade burada anne ve babalar çocuklarının büyüdüklerini nasıl anlayacaklar. Gelinmiş olan bu kısımda sorgulanması gereklidir.

Anne ve baba davranışları ilk çocuklarında aşırı derecede korumacı olmaktadır. Koruma güdüsünün altında yatan nedenleri başında geç çocuk sahibi olmak veya farklı tıp imkanları ile çocuğa kavuşulmuş ise koruma iki katına çıkmaktadır. Bunların yanında tamamen özgür bırakılmış ve kural tanıma modelde yetişmiş olan çocuklar içinde gene ilkokula başlamak sancılı bir yaşantının ilk adımı olmaktadır. Birçok ailenin çocuğu bu hafta karın ağrısı veya kulak ağrısı çekecektir. Nedeni ise psikolojik olarak okul yaşantısına karşılık geliştirdikleri öğrenci davranışlarından olmaktadır.

Anne ve babalar her ne sebeple olur ise olsun çocuklarını okullara teslim etmelidir. Burada okula kesin bir şekilde güvenmelidir. Anne babası öğretmen olmamalı, öğretmeni de anne babası olmamalıdır. Herkesin belli statüsüne uygun davranışları sergilemesi gerekmektedir. Bu nedenle okul kapılarında görülen uzun vedalaşmalardan vaz geçmek gerekmektedir. Teneffüs arasına kadar süren veli beklemelerinde son verilmelidir. Net bir şekilde kısa cümleler ile vedalaşılmalı çıkışta ise bekletilmeden çocuk okuldan alınmalıdır. Her iki aşamada net olunmalıdır. Bunun için ağlasa da çocuk velisi tarafından çıkışta alınacağı ve bundan sonra arkadaşları ve öğretmeni ile güne devam etmesi gerektiği belirtilmelidir ki öğrenci bağımsızlık kazanmaya başlasın.

İlginizi Çekebilir >>  Yemek Duası

İlk haftada gösterilecek olan veli duruşu ile öğrencinin okula alışması hatta akademik başarısının temelleri atılacaktır. Her gelinmiş olan aşamada ise veli ve öğretmen birlikteliği sağlanmalıdır. Burada veliler üzerine düşeni yerine getirirken öğretmenlerde gene güvenli bir yer olarak görülmesi gerekmektedir. Kim il önce okumaya veya yamaya geçecek yarışından daha önce öğrencilerin hayatları boyunca kazandırılması gereken unsurlar kazandırılmalıdır. Karşılıklı ve net ifadeler ile öğrenciler dinlenmeli ve bazen ağlamalarının anne veya babalarını özlemelerinin normal olduğu açıklanmalıdır. Girilmiş olan hayata yürüyüş için gerekli rehberlik sağlanmalıdır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

okullara-profesyonel-yöneticiler-geliyor

Okullara Profesyonel Yöneticiler Geliyor

Okullarda Profesyonel Yöneticiler Görev Alacak Milli eğitim bakanlığından okul ve kurumlarda yönetici kadrosunda köklü değişikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir