Home / Bilim / Dağılan Rulman Nedir Ne İşe Yarar

Dağılan Rulman Nedir Ne İşe Yarar

Makine sanayisinde güçten tasarruf edilmesi için uzun hesaplamalar sonrasında iki kasnak arasında yer alan sürtünmeyi azaltmak için kullanılan dairesel disklere rulman denilir. Rulman nedir kısaca sürtünme kuvveti esnasında arada kayıp olması beklenilen gücün en az seviyede olmasını sağlayan, yuvarlanma hareketleri ile mecburi sürtünmeyi yapmak için tasarlanmış iki kasnak arasında bulunan bilyelere verilen isme rulman olarak tanımlamak yerinde olacaktır. Eğitim içinde de sıklıkla karşılaşılan rulmanlar 8. Sınıf fen bilgisi dersi içinde ilk defa karşılaşılan konu olmaktadır. Burada hız kuvvet ve sürtünme arasında gecen zaman hesaplamasında rulman etkisi hesaplanmaktadır. Ahşap 4 tekerli yatay düzlem üzerinden bırakılan arabaya uygulanan kuvvetin eğim süresinde en net şekilde kuvveti araca aktarmasını sağlayan rulman tekerler ile düz tekerler arasında mesafe ve enerji bakımından farklılık oluşmaktadır. Burada karşımıza çıkan rulman nedir tanımlaması yanında rulman ne işe yarar kısmının ilk örneği canlı olarak karşımızda yer alır.

Rulman nedir ve rulman ne işe yarar denildiğinde ilk defa karşılaşılması sonrasında ise rulman artık sanayi ürünlerinde özellikle araç tamir hanelerinde direk adı sıklıkla tabir edilme konusu olmaktadır. Rulman dağılmış, rulman sıkışmış, rulman ezilmiş kelimelerini duymaya başladıysanız bilin ki aracın tamir edilmesi gerekli olmaya başlamış kaçınılmaz son olmuştur. Rulman nedir ile sade bir şekilde ele aldığımız kavramlar ise biraz daha teknik veriler ile ele alındığında rulman ne işe yarar net olarak kullanım sahası bulmaktadır. Etrafımızda bulunan ev eşyalarından başlanılarak yüzlerce ürün içinde rulman bulmak kaçınılmaz olmaktadır. Bisiklet jantlarında rulman kullanılır, kaykayların altında rulman kullanılır, çamaşır makinelerinin içinde rulman kullanılır ne işe yarar ise dış çember ile iç çemberi korumaktadır. Bisiklet jantlarında olan rulman araç tekelerinde de aynı şekilde rulman kullanılmakta ve bunun sayesinde rulman ne işe yararda tekere motor gücünün en az kayıp ile ulaşmasını üst seviye performans alınmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  UFO Nedir? UFO İle İlgili Bilgiler

Rulmanlar makaralarına görevlerine ve yapılarına göre farklı isimler ile anılmaktadır. Fakat sonuç olarak tek bir şekilde enerji kaybını en aza indirmek için tasarlanmış olan kasnak arası sürtünme parçasıdır. Rulman oynak makaralı rulman nedir, Konik makaralı rulman ne işe yarar gibi farklı konular ilerleyen zamanlarda detaylı olarak alt konulara ayrılacaktır. Rulman hakkında merak ettiklerinizi konu altında belirtebilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

uranyum-nedir-ozellikleri-nelerdir

Uranyum Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yazı İçi Navigasyon1 Uranyumun Özellikleri2 Zenginleştirilmiş Uranyum Nedir?3 Uranyum Nerelerde Kullanılır?4 Uranyumu En Çok Üreten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir