Home / Yaşam / Denizanası Nedir Çarpması Zararları Tedavisi

Denizanası Nedir Çarpması Zararları Tedavisi

Bilimsel adı olarak ‘’medusozoa’’ olarak bilinen denizanası beyaz renkli ve su içinde serbest bir şekilde salınan deniz canlısıdır. Yüzde 95’i su olan bu canlının yüzde 4’ü ise tuz ve geriye kalan kısım ise proteinden oluşmaktadır. Tuzlu suda yaşayan denizanası nedir özellikle yazın deniz sefası sürenlerin korkulu rüyası haline dönüşebilmektedir. Denizanası omurgasız, beyni, kas ve sinir sistemi olmayan canlıdır. Göz veya benzeri uzuvları da aynı şekilde yoktur. Abajur şeklinde deniz içinde salınan genellikle beyaz renkli olarak gördüğümüz denizanası şekli bakımından yassı bir hal almış ve uzuvları ile salınmayı sağlayan canlıdır. Yaşamları ise türlerine göre farklı olmaktadır. Denizanası kaç yıl yaşar denildiğinde ise genellikle Aslan yelesi denizanası 12 ay yaşarken daha farklı türleri ise birkaç ayla sınırlı ömre sahip olmaktadır. Denizanası 650 milyon yıldır gezegende yaşamasına devam etmektedir.

Denizanası tanımlanmasından sonra denizanası zararları denildiğinde ise ilk akla denizanası çarpması gelmektedir.

denizanası-nedir
denizanası-nedir
Tuzlu su içinde yaşayan denizanası yazın deniz kenarlarında özellikle plajlarda yaşamların hızla artmasına bağlı olmaktadır. Son yıllarda da Dünya genelinde özellikle iklim değişikliklerine bağlı olarak denizanası sayısında aşırı bir artış gözlenmektedir. Güneydoğu Asya denizleri ve Meksika körfezinde görülen aşırı denizanası nüfusunun artışı hakkında net bir bilimsel sonuç ortaya atılamaz iken genel kanı itibari ile küresel ısınmaya bağlı olarak deniz suyu sıcaklığının artmasının sonucunda denizanası sayısının artmış olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında fosfor ve azotla beslenen denizanası besin bulmada sağladığı kolaylık ile üremesi artmaktadır. Bunun yanında etobur canlı sınıfında yer alan denizanası ne ile beslenir ise önüne çıkan küçük planktonlar olmaktadır.

Temiz su kaynaklarında bulunan denizanası son yıllarda nüfusunda meydana gelen aşırı artış sonrasında ise kirli suların bulundukları yerlerde de görülmeye başlanmıştır. Denizanası beslenmesi özellikle Uzak Doğu ülkelerinde besin olarak denizanası kullanılmaktadır. Hatta birçok evde deniz anasını akvaryum içinde görmek de imkanlar dahilin de olmaktadır. Ülkemizde ise denizanası, deniz suyunun sıcaklığına bağlı olarak yaz aylarında görülme sayısı artmakta ve bunun sonucunda plajlarda deniz anası çarpması veya deniz anası sokması şeklinde sağlık problemleri baş göstermektedir.

Denizanası zehirlimidir? Diye merak edilen konu genelde yaz aylarında görülmektedir. Ülkemizde yaşayan veya bugüne kadar tespit edilmiş olan denizanası türü zehirli değildir. Fakat canlının zehirli olmaması bunun üzerine gidilmesi anlamını ortaya çıkartmaması gereklidir. Denizanası merak edilen bir diğer konu ise beyni ve kolları olmayan bu canlı her hangi bir tehlikede nasıl oluyor da direk salgı göndermektedir. Deniz anası şekli şemsiye yada can şeklinde olan denizanası knidoblast zehri ile savunmasını yapmaktadır. Dokunulan veya çarpan kısma içinde knidoblast içeriğine sahip olan kapsüller bırakılmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Deniz anası sokması yada deniz anası çarpması ise deniz içinde gezerken, yüzerken, el ile tutulması sonrasında içinde knidoblast bulunan kapsül deri içerisine gönderilmektedir. Bir anda milyonca kapsül vücuda yani denizanası sokması olan noktaya aktarılmaktadır. Bunun devamında ise kapsüller patlamaya ve derinin tahriş olmasına neden olmaya başlamaktadır. Denizanası sokması olarak ta bilinen nematosist kıvrılmış tüp şeklinde ki acı ve yanma hissi verilen kapsül deride tahriş yaratmaya başlamaktadır.

Denizanası çarpması sonrasında neler yapılır ve denizanası çarpmasından nasıl korunular kısmında ise özellikle yaşlıların ve bebeklerin dikkat edilmesi gerekmektedir. Beyin bulunmayıp düşünme yetisine sahip olmayan denizanası bazı türleri ışık saçmaktadır. Işık saçılması sonrasında her hangi bir tehlike algılandığında ise ışıkları kapatılmaktadır. Kapatılmış olan ışık metabolizması sonrasında ise dokunaçları vücuttan ayrılmakta ve ışık yayarak ana gövdeden ayrılarak, hissedilen zararlı tehlikenin dikkati başka tarafa çekilmektedir. Bu kadar mükemmel bir yapıda olan denizanası çarpmasından korunmak için ise onların sık bulundukları alanda denize girmemek gereklidir. Her ne kadar burada oluşan riskleri aza indirmek istesek te yaşadıkları yerlerden uzak denize girmek gereklidir. Ola ki denizanası çarpması ile kabus başladı ise direk ovmadan deniz suyu çarpma olan yere dökülür. Yanma hissi oluşmaya başlaması için deniz suyunun verdiği rahatlıkla acının dinmesi beklenmelidir. Su sadece denizanası çarpması sonrasında deride olan kızarıklık bölgesine serbestçe dökülerek içinde toksin bulunan kapsüllerin temizlenmesi yoluna gidilmelidir. Burada ovma veya silme yapılır ise patlamamış olan denizanası çarpması sonrasında derinin üzerinde olan kapsüllerin patlamasına, derinin daha fazla zarar görmesine meydan verilebilmektedir. Daha fazla sorun ile karşılaşmamak için ise en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması gereklidir. Denizanası nedir ve denizanası çarpması, denizanası zararları nelerdir diye merak edilenleri yazı altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

zayiflamak-icin-ipuclari

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yazı İçi Navigasyon1 Buzdolabında Gerçekleştirilecek Değişiklikler2 Abur Cuburları Mutfaktan Uzak Tutun3 Yemek Öğünlerini Yeniden Planlayın4 Bol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir