Home / Genel Kültür / Kimdir? / Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Hollanda’nın nadir felsefecilerinden olana Desiderius Erasmus  1465 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Hümanizm akımının öcülerinden olan Erasmus, Avrupa kıstasında gezgin olarak hayatına devam etmiştir. Avrupa’nın kültürel yönden şekillenmesine neden olan Rönesans akımı içinde yer alan Erasmus kimdir diye merak edenler Erasmus hakkında bilgi aradıklarında karşılarına direk olarak Avrupa içinde yer alan ülkelerin arasında üniversite eğitimleri süresince karşılıklı öğrenci değişimi projesi ile karşılaşmaktadır. Bu konuda ise Erasmus gerçekleşmiş olan projenin gerçek anlamda karşılığı olmaktadır. 1536 yılında vefata edene kadar Avrupa’nın ayak basmadık noktasını bırakmayan ortaçağ kaşifi olarak ta adı anılmaktadır. Eğitim felsefesi ile ün kazanmış olan Erasmus, Erasmus öğrenci değişimleri ile günümüzde karşılık bulmaktadır.

Öğrenci değişimleri ile günümüzde sadece proje adı olarak düşünülen Desiderius Erasmus kimdir denildiğinde direk akla gelen ise binlerce eserleri arasından sıyrılmış ve Fransızca, Türkçe, Almanca ve İngilizce gibi farklı dillere çevrilmiş olan Erasmus Deliliğe Övgü eseri akıllara gelmektedir. Bu yönü ile Erasmus kimdir hakkında bilgi denildiğinde büyük felsefe yazarı olarak adını belirtmek doğru olacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Erasmus kimdir ve Erasmus hakkında bilgi taşlarını tam olarak yerine oturtmak için Deliliğe Övgü kitabını mutlaka okumak gerekmektedir. Yunan ve roma kültürünün tekrar canlanmasını, kültürel mirasların sınırlar arasından çıkartılmasını ortaya sunan Erasmus Rönesans savunucusu, Hümanizm öncüsü eğitim felsefecisi olarak  Erasmus Deliliğe Övgü eserinde kişiye göre delilikten bahsetmektedir. Yapılmak istenilenlerin yapılıp bir kenara çekilerek deliliğe vurulmasıdır. Bir nevi bizde yer eden ‘’ Delidir ne yapsa yeridir’’ deyiminin 500 yıl önce Deliliğe Övgü Kitabında ele alınmasıdır. Desiderius Erasmus 1536 yılında Hollanda’nın Basel kentinde yaşamı sonlanmıştır. Fakat ülkeler arasında öğrenci değişmesi olarak yapılan öğrenci takası projesi Erasmus adı ile yaşatılmaya devam etmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

11-kalbimin-sultanı-dizisi-oyuncuları-2018

11 Kalbimin Sultanı Dizisi Oyuncuları 2018

Yazı İçi Navigasyon1 11 Kalbimin Sultanı Dizisi Oyuncuları 20182 Kalbimin Sultanı Dizisi Hakkında Bilgi3 Kalbimin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir