Home / Ekonomi / Devalüasyon Nedir? Niçin Yapılır?

Devalüasyon Nedir? Niçin Yapılır?

Devalüasyon, bir ülke parasının diğer ülke paralarına karşı değer kaybettirilmesidir. Görünüşte bu işlem mantıksız görünse de özellikle sabit kur dönemlerinde sıklıkla uygulanmıştır. Ekonomide sıcak para eksildiği zaman uygulanan bu yöntemde ülke parası ciddi manada değer kaybetmektedir.

Devalüasyon Neden Yapılır?

Bir ülke bilerek ve isteyerek neden kendi parasının değerini düşürür diye merak ediyorsanız cevabını verelim. Bir ülkede yeteri kadar döviz yok ise ülkede dövizin değeri yükselecektir. Bu yükseliş kontrolsüz olacaktır. Ancak devalüasyon ile bu kontrol altına alınarak yapılmaya çalışılır.

Ayrıca devalüasyon ile ithalat yapılmasının zorlaştırılması ihracat yapmanın da kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda dış ülkelerin parası daha da değerleneceği için aynı paraya daha çok ürün alabilmeleri mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Bugün Döviz Nasıl Düşer Yorumu

Ancak devalüasyonla hedeflenen ihracat mallarının talep görmemesi krizi daha da büyütecektir. Bunun yanı sıra ihracat talebini karşılayacak kadar ürün olmaması halinde de yapılan devalüasyon boş yere yapılmış olacaktır. Bu da ekonomik krizin daha da derinleşmesine neden olacaktır.

Artık dalgalı kura geçtiğimiz için devalüasyon kendiliğinden olmaktadır. Bu kapsamda dövizin yükselmesini bir nevi devalüasyon olarak kabul edebiliriz.

Ancak devalüasyon yapılması iç piyasadaki fiyatları değiştirmeyecektir. Bu durumda ithal ürünlerin halk tarafından satın alınması hayli zor bir durum olacaktır. Bu da alım gücünü düşürecek enflasyon miktarlarını da artıracaktır. Devalüasyonun etkileri zincirleme bir şekilde kendisini birçok alanda gösterecektir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir