Home / Sağlık / Doğanın Mucizesi Doğal Sarı Kantaron Ne İşe Yarar

Doğanın Mucizesi Doğal Sarı Kantaron Ne İşe Yarar

Sarı Kantaron

Kantaron otu şifacılarda ve aktarlarda karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak sarı kantaron yağının direk alınması sonrasında hemen etkisi gösterilmesi beklenmektedir. Yaz mevsiminin gelmesi ile özellikle pişik, yaralanmalar hatta sivrisinek ısırıklarında tedavi olarak kullanılan sarı kantaron üretilmesi bakımından baya zahmetli olmaktadır. Sarı kantaron ne işe yarar diyen merak edenlerden iseniz bu güne kadar bu bitkinin doğa mucizesinden yararlanmadığınız fakat yararlanmak üzere olduğunuz belli olmaktadır. Her bir konuda uzmanı tarafından hazırlanmış olan aktar ürünleri içinde yer alan sarı kantaron yağı pişiğe iyi gelir mi yada kasık bölgesinde oluşan pişik için kantaron yağı ne kadar faydalıdır diye merak konusu olmaktadır. Kılıç Otu, Koyunkıran, Sarı Kantaron, Mayasıl otu olarak bilinmektedir. Hemen hemen her bölgemizde rahatlıkla sarı kantaron bitkisi yetişmektedir.

sarı-kantaron
Sarı Kantaron Çiçeği

Sarı kantaron birçok bölgemizde ise bin bir delik otu olarak da adlandırılmaktadır ki burada tanımlanmasını sağlayan kısım ise üzerinde bulunan binlerce deliğin olmasıdır. Sarı kantaron toplanması ise kır veya bayır alanlarda doğal olarak kendisi yetişmektedir. Tohumlanmasına bağlı olarak üremesinde gerekli olan koşul Akdeniz İkliminde yer alan iklim olmasından dolayı sarı kantaron otu her yerde rahatlıkla toplanabilmektedir. Sarı kantaron ne işe yarar kısmına geçmeden önce ise toplanmasında gerekli olan koşulların anlatılması önemli bir detaydır. Birçoğumuz yol kenarlarında arabayı park ederek doğal diye kekik veya sarı kantaron toplanmasına şahit olmuş hatta toplamışızdır. Burada doğal olduğunu düşündüğümüz bu bitkiler ise aslında doğal olmaktan uzaktır.

Bir bitkinin doğal olması için ana yola yada trafik akan yoldan en az 2 kilometre uzakta olması gereklidir bu durumda sarı kantaron toplanmak istendiğinde yolun kenarından değil biraz yürüme mesafesine gitmek gerekmektedir. Burada sarı kantaron çiçekleri üzerinde araç egzoz gazında bulunan kurşun birikmesinden dolağı doğal olmasına pişik için kantaron yağı kullanmaya gerek yoktur. Ürünlerin doğal sınırları içinde toplanmasından sonra ise gene en güzel sarı kantaron çiçeklerinden elde edilen karışımın ateşle değil doğal güneş ışığında kıvama gelinceye kadar bekletilmesi gereklidir. Sarı kantaron ne işe yarar diye merak edenler genelde anneler olmaktadır. Sarı kantaron yağı pişiğe iyi gelir mi diye merak edenlere verilecek olan cevap ise evet olmaktadır.

Doğal Sarı Kantaron Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

 

sarı-kantaron-ne-işe-yarar
sarı-kantaron-ne-işe-yarar

Sarı kantaron yağı şeklinde kullanılmaktadır. Bazı kesimler ise kantaron çiçeğini çay şeklinde demleyerek tüketmektedir. Kantaron başta iki türlü alana hizmet etmektedir. Bunların en bilindikleri iç yaraların tamirinde ikincisi ise dış tahrişlerin ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Kantaron yağı damıtılmadan yani seyreltilmeden kullanılabilmektedir.  Masaj salonlarında özellikle dış deri için sarı kantaron yağı kullanılmaktadır. Asırlardır doğa içinde nimet olarak sunulan sarı kantaron ne işe yarar ise sadece yara ve masajda kullanılması ile sınırlı kalmaz. Vücudu mikroplara karşı korur,  başta egzama gelmek üzeri cilt rahatsızlıklarında kullanılır, Çayı hazmı kolaylaştırıp sindirimi artırmaktadır. Bağışıklık sistemini destekler. Kanserin oluşmasını önlerken mevcut kanserli hücrelerin büyümesini önlemektedir. Adet düzensizliklerini kontrol altına almakta hatta menapoz dönemlerinde bayanların en sık kullandıkları doğal ürün olarak sarı kantaron kullanılmaktadır. Bel, baş ve kollarda yaşanılan ağrıların ortadan kaldırılmasında masaj şeklinde sürülmesi ile ağrı dindirme özelliğini ortaya koymaktadır. Sakinleştirici etkisi ile relaks olmayı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Elmanın Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Sivilce ve güneş yanıklarından sonra deride kalan izlerin ortadan kaldırılmasında gene sarı kantaron ne işe yarar meraklılarının sıklıkla başvurdukları tedavi yöntemi olmaktadır. Pişiklerin iyileşmesinde de gene sarı kantaron pişiklerin iyileşmesinde son derece faydalı olmaktadır. Uçucu yağ gurubunda yer almasından dolayı aşırı derecede kullanılması önerilmez ve burada cilt ve bağışıklık sistemine ciddi zararlar vermemesi için kullanılmasından önce özellikle bebeklerde doktora danışılmalıdır.

Kantaron Yağı Pişiğe İyi Gelir Mi

       

kantaron-yağı-pişiğe-iyi-gelir-mi
kantaron-yağı-pişiğe-iyi-gelir-mi

Pişik için kantaron yağı kullanan annelerin sayısı babaanne veya anneanne kültüründen aktarılan bir bilgidir. Doğal ürün kullanarak yavrucaklarının popolarında oluşan kızarıkların giderilmesi yanında kol ve bacak eklemleri boyun kızarıklarının giderilmesinde sarı kantaron kullanılmaktadır. Sarı kantaron ne işe yarar denildiğinde pişiklerin izlerini ortadan kaldırmak yanında, pişik oluşan alanın cilt sağlığının direncinin artmasını sağlamaktadır. Pişik olan bölgede sarı kantaron  yağı öncelikli olarak su damlatılmış olan pamuk üzerine dökülerek pişikli olan alana sürülmesi gerekmektedir. Ciltte her hangi bir iz oluşmuyor ise kontrollü olarak damlatılan kantaron miktarı sabit kalırken, pamuk üzerine damlatılan su miktarı azaltılması gerekmektedir. En son ise pişikli alanda sadece sarı kantaron kalmasına kadar işe devam edilerek pişiklerden kurtulmak mümkün olmaktadır. Burada bebek olduğu varsayımından yola çıkılarak tavsiye ona göre verilmektedir.

Yaş ilerledikçe sarı kantaron yağı direk olarak kullanılmaktadır. Kabızlık ve benzeri durumların giderilmesinde de gene sarı kantaron yağı doğal takviye edici ürün olarak kullanılmaya devam etmektedir. Sarı kantaron yağı ne işe yarar denildiğinde masaj yanında deri tahrişlerini önlemesi ile akılarda yer etmektedir.  Kantaron yağı pişiğe iyi gelir mi de ise özellikle doğal kantaron yağı kullanılması gereklidir. Burada kendi evinizde yaptığınız kantaron yağı daha etkili olabilmektedir. Birçok anne pişik için kantaron yağı kullanırken yetişkin ve kilolu olan kişilerde gene pişiklerin iyileşmesinde doğanın mucizesiz olan sarı kantaron yağından faydalanmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

One comment

  1. Hello. I have checked your bilgidefinesi.com and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the
    reason that you don’t rank hi in google. But you can fix
    this issue fast. There is a tool that creates
    content like human, just search in google: miftolo’s tools

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir