Home / Ekonomi / Döviz Kuru Son Dakika Haberi 6 Ağustos

Döviz Kuru Son Dakika Haberi 6 Ağustos

Amerika tarafından yapılmış olan yaptırım kararları sonrasında doların fiyatı 15:41 saati itibari ile doların fiyatı 5.16 tl olması ile günlük bazda 1.92 değer kazanmıştır. Türkiye üzerinde papaz açıklamamaları ile artan dolar gerilimi hızla tırmanış eğilimine girmiş bulunmaktadır. 6 Ağustos itibari ile İran’a yönelik yapılan ambargo kararı ile gene doların fiyatında hızlı dalgalanması gündemde olmaktadır. İran petrol ve petrol ürünleri üzerinde yaptırım kararı alınması ile ilk yaptırım paketi olarak İran petrolü üzerinde yaptırım kararı alınmasına yönelik karar alınmıştır. Yaptırım kararı sonrasında doların fiyatı gün içinde 5 tl 10 kuruş ile başlamış olduğu günde ise direk sıçrama eğilimi yapılmış ve dolar ara ara 5. 18 tl sınırını test etmiştir.

Doların gidişinde özellikle Merkez Bankası tarafından beklenilen faiz artırımı kararı ise uzun vadede etkili olmayacağından dolayı ise döviz yorumcuları tarafından önerilmemektedir. Tasarruf ve yaptırımlar yanında uzun süreli olarak doların etkisi azaltılması beklenilmektedir. Genel seçimler sonrasında doların fiyatı 4.50 tl civarına düşmüş olan dolar kısa zamanda Türk Lirası karşısında değer kazanması ile direk olarak 5.18 tl olmaya devam etmiştir. Siyasi veya kalıcı bir etki yapılmadığında ise doların fiyatının 5 tl altına düşmesi neredeyse imkansız olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Abd’den Sert İran Ambargosu Açıklaması

Altın değerleri ise gram altın fiyatı doların atışına bağlı olarak 200 tl sınırını geçmiştir. 6 ağustos tarihinde doların etkisi ile dolara bağlı olarak altın değeri de yukarı seyrini devam ettirmektedir. İç piyasada doların değeri 5 tl altına düşerse altın 180 tl civarlarını görmesi beklenilmektedir. Yatırım aracı olarak orta ve uzun vadede altın yatırımı yatırımlar arasında yer alması istenilmektedir. Doların düşüşü ise sadece siyasi gelişmeler ile olması beklenilmektedir. Doların fiyatı yazımız hazırlandığı dakikalarda 5.18 tl ile tarihi zirvesini yaşamaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir