Home / Ekonomi / Dövizin Yükselişi Nasıl İzlenmeli Yorumları

Dövizin Yükselişi Nasıl İzlenmeli Yorumları

Döviz kurlarında başlayan seçim öncesi dalgalanma ile başta doların fiyatı yanında Euro fiyatı yükselmeye devam etmektedir. Temmuz ayının son haftasında doların fiyatı 5 tl olur mu şeklinde akıllara getirilmek istenmeyen sorunun cevabı ağustos ayının ilk haftasında hatta 2 ağustosta 5 tl olmayı başarmıştır. Doların fiyatında görülen yaklaşık bir yıllık aşırı dalgalanmasında siyasi gelişmeler ve spekülatif hareketler dikkat çekmektedir. İç siyaset yanında dış siyaset verilerinden alınan olumsuz açıklamalar sonrasında gene dolar, euro yanında altında sürüklenerek yukarı eğilimine devam etmektedir.

Dövizin üzerinde yapılan oyunlar ise 15 Temmuz darbe girişimi hatta Gezi olayları ile tırmanan bir dış siyaset soğuk savaşından dolayı ekonomi üzerinde oyunlar devam etmektedir. Yapılan birçok olumsuz borsa hareketleri ile BİST içinde yer alan değerler kayıp edilmiştir. Sermaye azalmasına neden olan değer kayıpları sonrasında Türk ekonomimizi üzerinde yaşanılan olumsuzluklar ise hızla devam etmeye başlamıştır. Olayların tırmanmaya başlamış olduğu 2018 yılı başlarından itibaren ise başta ABD ve Alman ekonomik kıskaçları farklı Pazar sahalarının bulunması ile atlatılmıştır. Devam eden süreçte seçim kararları alınması ile ekonomik belirsizlik ülkeye giren döviz ve döviz yatırımlarında azalmaya neden olmuştur. Hal böyle olduğunda ise 4 tl civarında seyreden doların fiyatı hızla yükselerek 5 tl sınırını ara ara test etmeye devam etmiştir.

İlginizi Çekebilir >>  Altın Fiyatına Kredi Kartıyla Altın Almak Mantıklımı

Döviz üzerinde oynanmaya devam eden oyunlarda ise uluslar arası derecelendirme kuruluşları tarafından açıklanan veriler ile de yatırım ortamı kötü olmasına yönelik puanlar verilerek uluslar arası oyunların sergilenmesine devam edilmektedir. Nitekim dolar fiyatı Ağustos ayının başlarında 5 tl sınırını aşarken euro ise 6 tl sınırında olmaya devam etmektedir. Son Papaz krizi ile Türkiye’ye karşılık yaptırım kararları alınması ile olumsuz dolar yorumları, doların hızla tırmandırılması sağlanmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir