Home / Ekonomi / Ekonomik Ambargo ve ABD Ambargosu Nedir?

Ekonomik Ambargo ve ABD Ambargosu Nedir?

Ambargo kelime anlamı olarak bir başka ülkenin siyasal ve ekonomik olarak baskı altına alınmasına yönelik yaptırımların adına ambargo denilmektedir. Ambargo kelimesi zoraki yaptırım olması bakımından bir nevi kıskaca alma olarak düşünülebilir. Ambargo kararları iki ülke arasında yaşanılan sorunlardan dolayı öncelikle ekonomik alanda ambargo uygulanmaktadır. Alış verişin kesilmesi veya gümrük vergilerinin artırılması ile yaptırım kararı uygulanmaya başlamış olmaktadır. Birde dünyanın önde gelen süper gücü olan ABD ve Rusya tarafından verilen ambargo kararları ile yaptırım kararı farklı güçlerin soğuk savaşı olarak görülmektedir.

Ambargo Nasıl Uygulanır?

Ambargo uygulanması genellikle askeri müdahale esnasında kesintiye uğratmak veya üstün devletlerin masada kazançlı çıkmak için yapmış oldukları silah ambargosudur. Bir diğer ambargo uygulanması ise iki ülke arasında ticaret faaliyetlerin sonlandırılmasıdır. Burada bazen durum iki ülke ile sınırlı kalmayıp, ambargo uygulanan ülkenin çevresinde olan düşman komşularında ambargosu ile çevrelenmektedir. E Ekonomik veriler üzerinde oynanmaya devam eden oyunların arasında ise Döviz kuru ve dolar fiyatı üzerinden ambargo uygulanması yoluna gidilmektedir.

Uygulanmış Olan Ambargolar

Osmanlı imparatorluğunun çöküşüne neden olan ambargo kararları ile Avrupa devletleri Osmanlı ile olan ticareti bitirmek için ambargo kararları aldırılmıştır. Burada Osmanlı içine giren dış ürünlerden vergi alınmaz iken, Osmanlıdan dışarıya satılan ürünlerde ise yüksek oranlarda vergiler alınması ile ticaret bitirilmesi yoluna gidilmiştir. Yaptırımlar ve ambargolar altında kurulmuş olan yeni Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımlar gene devam etmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında gene ekonomik anlamda ambargoların baskısı altında içte ve dışta Türk ekonomisi kıskaçta yaşamaya büyümeye devam etmiştir. Sürecin devam etmesi sonrasında ise en etkili ambargo ise Bülent Ecevit iktidarında yapılan Kıbrıs çıkartmasın da silah anlaşmalarını fes etme yoluna giden ABD ambargosu ile karşılaşılmıştır. Barış masasının yolu gösterilerek barış harekatında yabancı silah kullanılmasının da yasaklanması gündeme gelmiştir. Şimdi bu ambargonun ne şekilde sonuçlandığını görmek ve pencereyi genişten bakmak için Yazar Emin Çölaşan tarafında ele alınmış olan ‘’KKTC’nin içler açıcı serüveni’’ yazısını okumak yeterli olacaktır.

Ekonomik Ambargo Sonuçları

Ekonomik ambargo sonuçlarında özellikle ekonomi alanında baskı görülmektedir. Doların fiyatı artarken üretim sektöründe dış kaynaklardan elde edilen ürünlerin maliyeti artmaktadır. Maliyet artması ile alım gücü düşmektedir. Silah ambargosunda ise yerel kaynaklar ile işlemler yapılmasına gidilmektedir. Bu sayede ekonomik anlamda ambargodan kurtulmak için iç kaynakların bağımsız olması yoluna gidilmesi gereklidir. Kendi kendine yeten ülke konumunda olunduğunda ekonomik anlamda ambargodan etkilenmek söz konusu olmaz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir