Home / Genel Kültür / Elektriğin Babası Nikola Tesla Kimdir?

Elektriğin Babası Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında doğan Sırp kökenli bir mucit, fizikçi ve elektrik mühendisidir. Sırp kökenli olmasına rağmen herkes Amerikalı olarak bilir. Çünkü yaşadığı yer Amerika idi. Günümüzde kullanılan birçok buluşa imza atmıştır. En önemli buluşu “elektriğin kablosuz taşınabilmesi”dir. Hayatını elektriğe adamış desek yanlış tabirde bulunmuş olmayız. Çünkü tam 300’e yakın patenti vardır.

Nikola Tesla’nın Hayatı

Babası papaz ve annesi de mucit olan Nikola Tesla, ailedeki beş çocuktan biriydi. Küçüklüğünden beri mühendislik okumak istemişti. Babası ise her zaman kendisi gibi papaz olmasını istiyordu. Annesinin desteğini de alan Nikola, 1875 yılında Politeknik Üniversitesi’ne başladı. Elektrik dalı ile ilgili kendini geliştirmeye başladı. Ancak bazı mucitlerde de olduğu gibi kişisel takıntıları vardı. Kötü dönemlerden geçen Nikola Tesla okulu bırakma kararı aldı. Oto mühendislik şirketinde çalışmaya başladı. Daha sonra babasının yoğun istekleri üzerine Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başladı ve eğitimine burada devam etti. Babasının da vefat etmesiyle bu üniversiteyi de bırakma kararı aldı. 2 üniversiteden de mezun olamamıştı. Charles Ferdinand Üniversitesi’nde iken kendini “doğru akım motorları” konusunda geliştirmişti. Üniversiteyi tekrar bırakınca da Paris’e yerleşerek bir şirkette çalışmaya başladı. Bu sırada regülatör cihazını icat etti.

Alternatif akımla ilgili çalışmalar yapan Tesla, alternatif akımla çalışan elektrik sistemleri tasarladı. Günümüzde kullanılan floresan ve radarlar bile Tesla’nın teorileriyle yapılmış icatlardır.

nikola-tesla-ac-motor

Alternatif Akıma Dair Projeleri

Çok fakir olmasına rağmen bilimle uğraşmayı hiç ihmal etmiyordu. Böyle fakirlik içerisindeyken bir gün Tesla, A.K.Brown isimli firmayla tanıştı. Firma Tesla’nın teorileri karşısında büyülenmişti ve Nicola Tesla’ya çalışmalarını sürdürmesi için bir labaratuvar kurdular. Çalışmalara başlayan Nikola Tesla jeneratör, transformatör, iki ve üç fazlı gibi sistemler tasarladı. O yılın sonunda tam 22 patent aldı. 1890’da,  Niagara komisyonu ile anlaşma yapıldı ve tarihi bir projeye imza attılar. Tesla bu proje ile Niagara Şelalesi’nden 37.000 KW’lık elektrik üretti.

nikola-tesla-bilgidefinesi

İlk Uzaktan Kontrollü Radyo

Nicola Tesla, 1868 yılında uzaktan kumanda ettiği bir araçla seyircileri kendine hayran bıraktı. New York şehrinin Madison Parkı’nda devasa içi su dolu bir tankın içine anteni olan bir tekne koydu. Elindeki kumanda ile sağa-sola, ileri-geri komutları vererek izleyicilere büyülü bir an yaşattı.

İlginizi Çekebilir >>  Leonardo Da Vinci Kimdir?

Radyonun ilk icadı Marconi olarak bilinse de aslında Nicola Tesla’dır. Nicola Tesla sayesinde radyoyu bulmuştur ve Nobel Ödülü’ne layık görüşmüştür. Tesla öldükten sonra da radyoyu Marconi’nin bulmadığı anlaşılmış ödül Marconi’den alınarak Tesla’ya verilmiştir.

HAARP Teknolojisinin Mucidi

Günümüzde HAARP yani Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı olarak bilinen teknolojinin temellerini de yine Nikola Tesla atmıştır. Günümüzde ayrıca kıyamet silahı olarak isimlendirilmektedir. Nicola Tesla dünya ile aynı titreşime sahip olan bir osilatör makinesi icat etti. Makinenin adı daha sonra “Nikola Tesla deprem makinesi” olarak değiştirildi. Nikola Tesla bu çalışmasını yaparken titreşimlerin gücünden bulunduğu mahallede ciddi sarsıntılar oluyordu. Ölümünden sonra bu makineye el konulmuştur. Şu an Amerika’nın bu makine üzerinde ciddi çalışmaları olduğu varsayılıyor.

Nikola Tesla’nın Uzay Projesi Serüveni

Nikola Tesla uzayla da yakından ilgilenmiş ve çalışmalarını sürdürmüştür. Dünya’da ilk defa uzaya sinyal gönderen kişi Nikola Tesla’dır. Kozmik ses dalgalarının da kaydını yapmıştır. Fakat o dönemin şartlarında bilim camiasından yeterince destek görememiştir.

Nicola Tesla’nın Ölümü

Para konusunda en talihsiz mucitlerden biri Nikola Tesla’dır. Hayatı boyunca sürekli borç içinde yaşamış ve borçlularından kaçmıştır. 86 yaşında New Yorker Oteli’ndee kalp yetmezliği sonucunda ölü bulundu. Öldükten sonra da tüm projelerine ABD tarafından el konuldu.

Başlıca icatlarını özetlersek;

  • Alternatif akım
  • Yüksek frekans
  • İyonosfer çalışmaları, radar ve tribünler
  • Dönen Manyetik Alan
  • Tesla bobini
  • Radyo

Nikola Tesla’nın Thomas Edison İle Yollarının Kesişmesi

Nikola Tesla ile Thomas Edison’un yollarının kesişmesi New York’da Pearl Caddesi’ndeki ilk labaratuvarda olmuştur. Edison Tesla’ya 50000 dolar karşılığında bir görev verir. Nikola Tesla da paraya ihtiyacı olduğundan görevi kabul etmektedir. Görev ise doğru akım santralindeki bir sorundur. Nikola Tesla görevi tamamlayınca Edison’un yanına gidip ücretini ister ve Edison ücreti vermez. Bunun üzerine yolları ayrılır. Thomas Edison ile Nikola Tesla arasındaki en büyük fark; Edison doğru akımla ilgilenir ve alternatif akım teorilerini boş bulmaktadır.

Nikola Tesla’nın Hayatını ve Araştırmalarını Konu Alan Filmler

  • Tajna Nikole Tesle (1980)
  • The Prestige (2006)
  • Tesla (2007)

Nikola Tesla’nın Birbirinden Güzel Sözleri

“İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.“

“Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor.”

“Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar, okuyup anlayan ateist olur”

“Fikrimi çalmaları mühim değil. Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması. “

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

desiderius-erasmus-kimdir-hakkında-bilgi

Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Hollanda’nın nadir felsefecilerinden olana Desiderius Erasmus  1465 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Hümanizm akımının öcülerinden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir