Home / Yaşam / Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri

Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri

Köpekler, sadık oluşlarıyla ve dost canlısı oluşlarıyla günümüzde birçok insan tarafından ev ortamlarında besleniyorlar. Evlere kısa sürede uyum sağlayan kimi köpek türleri, yine de insanlara bazı problemler çıkarabiliyor. Bu nedenle de köpeklerini sahiplendirmek isteyen insanların sayısı bir hayli çoğaldı diyebiliriz. Evde sorun çıkarmayan ve kolaylıkla bakılan köpek türleri arayan insanlarımız için 9 adet köpek cinsi önerimiz var. İşte evde kolaylıkla beslenebilecek köpek cinsleri;

Beagle

beagle-kopek-cinsi

Beagle köpek cinsi, evde besleyebileceğiniz mükemmel ve kusursuz cinslerden birisidir. Cesur, akıllı, sakin ve eğitimli olan Beagle cinsi, sosyal bir cinstir ve herkese kısa sürede alışır ve insanlarla oyunlar oynayabilir. Aynı zamanda ev içerisinde bulunan küçük çocuklarla da mükemmel bir arkadaşlık kuran Beagle, evde biraz geniş ortama ihtiyaç duymaktadır. Ne istediğini bilen, gözlemci ve bir o kadar da cesur olan Beagle, bazen fazla hareketli olduğu için evde geniş bir ortam bırakmakta fayda var.

Pug

pug-hero-kopek-cinsi

Puglar Çin kökenine sahip bir süs köpeği cinsidir. Kocaman gözleriyle etrafa neşeli şekilde bakan Pug, tatlı olmasıyla beraber bir o kadar da komik bir köpektir. Çok fazla havlama taraftarı olmayan Puglar, gerekli gördükleri zaman çok nadir olarak havlarlar. Aynı zamanda aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda kötü etkilenen Puglar, insanlarla mükemmel iletişim kurabilir ve dost canlısı köpeklerdir. Asık suratıyla tamamen mutsuz olarak görünen bu cins, tam aksine küçük şeylerde bile oldukça mutlu olabilirler.

Amerikan Cocker

american-cocker-kopek-cinsi

Av tutkunu ve tam bir av köpeği olan Cocker cinsi köpekler, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. İstediği şeyler konusunda kolay kolay pes etmez. Sürekli neşeli ve oldukça tatlı bir yapıyla karşımıza çıkan bu cins, küçük çocuklarla daha da iyi iletişim kurabilmektedir. Sahibine karşı da genellikle iyi bir tutum sergileyen Cocker, iyi bir eğitimden geçmelidir. Aksi halde sahibini dinlemeyerek canının istediği şeyleri yapabilir. Bu durum bazen de can sıkıcı şeyler ortaya çıkarabilir. Apartman katında da beslenebilir fakat, bahçeli evler onlar için daha uygundur. Özellikle sabah egzersizleri Cocker için büyük ölçüde önemlidir.

Jack Russel

jack-russel-kopek-cinsi

Jack Russel ırkı köpekler, oldukça hareketli bir yapıya ve korkusuz bir ruha sahiptir. Kendisini kızdırmayan köpeklerle sağlam bir dostluk kurar fakat, kendisini kızdıran köpeklere de korkusuzca saldırabilir. Eğitim aşaması zor olarak bilinen bu cins, çoğu zaman söz dinlemez ve havlamayı oldukça sever. Ayrıca evde başka küçük hayvan besliyorsanız, Jack Russel size göre bir ırk değildir. Çünkü kıskanma eğilimi gösteren bu cins, kendisinden küçük hayvanları yiyebilir. Bu yüzden normal şartlarda da tasmasız bırakılmaması gerekiyor.

Chihuahua

chihuahua-kopek-cinsi

Chihuahua cinsi köpekler, hayat dolu ve bir o kadar da kibirli bir cinstir. Sahibinden başka herkese şüpheyle yaklaşan bu cins, kalabalık ortamlarda sahibinin adımlarını anlık olarak takip eder ve onun yanından bir an bile ayrılmaz. Çoğu zaman sahibini ve ailesini kıskanan bu cins, saldırgan hallere girebilir. Sahibinin yüzünü yalamayı oldukça seven bu cins, apartman katında tamamen kapalı olarak tutulmalıdır. Çünkü Chihuahua cinsi, kapalı ortamda çok kolay şekilde bunalıma girebilmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür

Kaniş

kanis-kopek-cinsi

Upuzun tüyleriyle asil bir duruşa sahip olan Kaniş cinsi köpekler, en akıllı köpekler sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır. Kulakları oldukça iyi duyar ve harika bir yön bulucudur. Sahibini korumasıyla bekçi köpeği olarak da bilenen Kaniş, çok kolay şekilde başarılı bir eğitim alabilir. Fakat sürekli eğitimi sevmez ve saldırgan moduna girebilir. Çocuklarla oynamayı oldukça seven Kaniş, yeni numaralar ve hareketler öğrenmeyi çok sevmektedir.

Yorkshire Terrier

yorkshiere-kopek-cinsi

Oldukça enerjik ve maceracı olan bu cins, kendini küçük bir köpek olarak kabul etmez ve sürekli büyük bir köpekmiş gibi hareket eder. Bu nedenle de başını sürekli belaya sokmayı başaran Terrier, cesur bir ruha da sahiptir. Yabancılara karşı oldukça mesafeli bir tavır sergileyen Terrier, sahibine karşı oldukça sadıktır ve sürekli ilgiden hoşlanmaktadır. Aynı zamanda biraz da inatçı oldukları için eğitim süreleri bir hayli uzundur.

Golden Retriever

golden-retriever-kopegi

Büyük boy bir ırk olan Golden cinsi, kısa sürede apartman hayatına uyum sağlayabilir. Sevdiklerine ve yaşadığı eve inanılmaz derecede bağlı ve sadık olan bu cins, ev içerisindeki minik bebeklere karşı da büyük ilgi duyar ve tam bir dadılık görevi görebilir. Aynı zamanda av konusunda da oldukça başarı olan Golden, kendisine gösterilen sürekli ilgiden hoşlanmaktadır. Toprağı ve suyu oldukça seven Golden, en zeki köpekler sıralamasında 4.sırada yer aldığı için aldığı eğitim süresi de oldukça kısa tutulur.

Fransız Bulldog

fransiz-bulldog-kopek-cinsi

Fransız Bulldog, oldukça iyi huylu, meraklı ve bir o kadar da dikkatli bir köpektir. Bekçilik görevlerine yatkın olan bu cins, yaşadığı evi mükemmel bir şekilde koruyup kollayabilir. Farelerden nefret eden Fransız Bulldog, onları acımasızca öldürebilir. Fakat evin içerisinde beraber yaşadığı hayvanların boyuna bakmadan, onlarla oldukça güzel zaman geçirir ve onları kısa zamanda benimseyebilir. Aşırı sıcaklardan hoşlanmayan Fransız Bulldog, kısa sürede apartman hayatına yatkınlaşabilir.

Evde kolaylıkla sorunsuz şekilde besleyebileceğiniz hayvan listelerini sıraladık. Kendi şartlarınıza uygun olarak bir cins belirleyerek, genel bir araştırma yapıp bir köpek sahiplenebilirsiniz.

Hayvan hakları savunucuları evde besleyebileceğimiz köpek cinsleri üzerinden son zamanlarda savaş ilan etmiş durumdalar. Evimizde beslemek istediğimiz sadık dostlarımızın satın alınıp maddi değer şeklinde sahiplenilmesi yerine, sokaklara terk edilmiş olan hayvanların sahiplenilerek aileye kavuşmasını istemektedirler. Bu durumda da gene farklı sorular ortaya atılmaktadır. Evimizde beslerken büyümeyen ev köpekleri ise sadece evde kalmayarak hayatımızın her yerinde bizlere eşlik etmektedir. Bu özelliklerinden dolayı genelde tüysüz ve eğitilebilen evcil köpekler alınması yoluna gidilerek maddi değermiş şeklinde sunulmaktadır. Sizlerinde bu konuda ki düşüncelerini yorumun olarak bilgidefinesi olarak almak isteriz. Evde besleyebileceğimiz köpek cinsleri üzerinde tercihiniz sokak hayvanları mı yoksa direk satın alma yolumu daha iyi bir tercih olabilir. Evde beslenecek köpek cinsleri yanında onlarla dost olan evde beslenebilecek 3 en uysal kedi cinsi yazımıza da göz atabilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

kötü-ilişkide-sorunlar-nasıl-çözülür

Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür

Yazı İçi Navigasyon1    Kötü İlişkide Sorunlar Nasıl Çözülür2 Aşkı Güçlendirmenin Yolları3 İlişki Uzmanlarından Tüyolar4 Yıpranan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir