Home / Ekonomi / Eve İcra Gelir Mi Hangi Eşyaları Alır Listesi 2018

Eve İcra Gelir Mi Hangi Eşyaları Alır Listesi 2018

Şahıslar arasında veya bankalar ve devlete olan her türlü borç için borçlar kanununu kapsamında gerekli tebligatlar yapılır. Yapılmış olan tebligatlar sonrasında ise yasal süreler verilir. Ödeme emrinin eve veya iş yerine ulaşması sonrasında gerekli olan 7 günlük ve 5 günlük itiraz sürelerince borca her hangi bir itiraz yapılmadığında, yasal olarak borç kabul edilmiş sayılmaktadır. Alacaklı vekili veya alacaklı tarafından öncelikli olarak nakit üzerinde icra işlemleri gerçekleşmektedir. Öncelik olarak 4’de 1 oranında maaş kesintisi olmasıdır. Maaş haczi varken eşya haczi yapılır mı diye merak edilen kısım ise evet maaş haczi var iken aynı zamanda eşya haczi yapılır. Maaş haczinde de dörtte bir kesinti asıl maaş üzerinden ek ödenek veya ikramiyelerin ise tamamı üzerinden kesinti yapılması zorunlu olmaktadır.

Maaş Haczi Varken Eşya Haczi Yapılır Mı

 

maaş haczi varken eşya haczi yapılır mı
maaş haczi varken eşya haczi yapılır mı

Maaş haczi başladığı sürede aynı zamanda eşya haczi başlamış olmaktadır. Maaşa gelen haciz ödenmeyen paranın alınması için alacaklı ve icra dairesi tarafından alınması için gerekli olan yasal adımlardır. Burada iyi niyet göstergesi yanında alacaklı vekili ile görüşmek ve maaş haciz varken eşya haczi yapılmaması yönünde görüşmek sürecin durmasına yardımcı olacaktır. Maaş haczi için kurumlarınıza resmi yazı gitmesi  sonrasında kurum veya iş vereniniz tarafından maaş haczinin yasal oranlarında kesinti yapılarak ödemeniz sizin adınıza vekile veya icra dairesine yapılmaktadır.  Maaş haczi varken eşya haczi yapılır mı da ise evet yapılır ve bu süreç aynı anda da başlayabilmektedir.

Eve İcra Gelirse Ne Yapmalıyım

Yapılmış olan tebliğler ile öncelik borcun nakit bir şekilde ödenmesini sağlamaktır. Fakat eve icra

eve icra gelirse ne yapmalıyım
Eve icra gelirse ne yapmalıyım

gelmesi ise bir nevi psikolojik savaşın başlaması olarak adlandırılabilir. Burada eşyanın değerli olmasından daha ziyade borçlunun borcunu ödemesi yönünde baskı oluşturmaktır. Bankalar tarafından telefon numaralarınıza atılan mesajlar, aramalar bu yönde ki adımların bir eseridir. Hatta son zamanlarda da bazı bankların hukuk büroları komşuya veya yakın akrabaya arama yolu ile psikolojik baskı uygulamaktadır. Eve icra gelirse ne yapmalıyım veya evde siz yok iken eve icra gelir mi? Alacaklı kişi vekili ve icra dairesi tarafından yasal adresinize tebligat yapılmaktadır. Yasal adresinizde bulunmadığınız da ise mahalle muhtarı ve icra dairesi memuru ve kolluk kuvvetlerinden de yardım alınarak çilingir yardımı ile kapınız açılır ve evde ki eşyalarınız için haciz işlemi gerçekleştirilir. Siz evde iseniz bu zaman zarfında yasal itiraz haklarınız ile hangi eşyaların haciz gerçekleşecek veya gerçekleşmeyecek, eşyaların sahipliği konusunda söz söyleme hakkınız olmaktadır. Bir diğer taraftan da size imzalatılmak istenilen evrakın mutlaka dikkatlice okunarak imzalanmasıdır. Her hangi bir noktasında taahhüt veya benzeri durum söz konusu ise gerçekleştiremeyeceğiniz ödeme için taahhütte bulunmayınız.

İlginizi Çekebilir >>  Altın Fiyatına Kredi Kartıyla Altın Almak Mantıklımı

İcra Evden Eşya Alabilir Mi 2018

 

icra-evden-eşya-alabilir-mi-2018
icra-evden-eşya-alabilir-mi-2018

Evinize gelmiş olan icra memurları eşyalarınız üzerinde öncelikle tespit yapmaktadır. Nakit olan paranız yanında nakite dönüşecek olan değerli takı ve süs eşyalarınız haciz ile direk almaktadır. Burada süs eşyası, değerli tablo, takılar ve altın, gümüş ve benzeri değerli olanları almaktadır. Bunun devamında ise ev içinde bulunan ev eşyalarını icra memurları tespit etmektedir. Kılık kıyafetler zorunlu olan kişisel eşyalar olduğundan dolayı haczi gerçekleştirilmez. Bunun yanında evde temel eşya olarak kabul edilen televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk takımı, halı veya kilimler tespit edilir. Tespit edilmiş olan eşyaların adetleri döküm halinde zabıta alınmaktadır. Yapılmış olan ev eşyaları tespit zabıttı işlemi sonrasında birden fazla olan eşyalar haciz edilmektedir. Burada kıstas ürünün kişinin yaşamında temel olan ev eşyaları olmasıdır. Birden fazla olan bu tarz ürünlerin haczi gerçekleşmektedir. Bu eşyalar yedi emin deposuna gönderilebilmektedir. Bazı durumlarda ise alacaklı vekilinin rızası ile bu eşyalar kişinin kendi evinde bırakılarak üzerinde satılamaz veya devrolunamaz şeklinde karar verilmesi ile sizler kendi eşyanızın yedi emin deposu olarak kullanılabilirsiniz. Bu durumda ise sadece eşyanız satışa çıkartılıncaya kadar sizde emanet olarak bulunur. Bir evde birden fazla haciz var ise sırası ile haciz işlemi gerçekleştirilir. Maaş haczinde olduğu gibi ev haczinde de 2018 yılı borçlar kanununda sıraya geçme olayı devam etmektedir. İcra evden eşya alabilir mi 2018 olarak evde birden fazla olan zorunlu kullanma eşyaları ve zorunlu olmayan eşyaların tamamı icra memurları tarafından haciz edilebilmektedir.

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir