Home / Eğitim / Fende Nasıl Başarılı Olunur 100 Alınır

Fende Nasıl Başarılı Olunur 100 Alınır

 Fen bilgisi dersi içinde yer alan konuların temelline inerek özellikle alt öğrenme aşamalarında eksik kalan kısımların tamamlanması ile fende nasıl başarılı olunur ve herkes gibi rahatlıkla sınavlardan 100 alınır. Aslında başarılı öğrenci olarak dahi gözü ile bakılan öğrenciler ise matematik ve fen alanlarında alt öğrenim kademelerinden itibaren eksik bir alan bırakmayarak üstüne koyarak başarının merdivenlerini tırmanmaktadır. Burada özellikle ilköğretim 4. Sınıf konuları içinde yer alan birçok temel kavram ise fende nasıl başarılı olunur kısmında elde edilmesi beklenilen tam puanların habercisi olmaktadır. Tam puan alarak başarı elde edilmesi ise sadece okul içinde kalır ise genel sınavlarda 100 rakamı pekte bir şey anlam ifade etmez.

Fende başarılı olmak için önceki yılların konuları ile ileri ki yıllara geçilmelidir. Her konu gelecek olan konu ile bağlantılı bir sarmal ile ele alınmaktadır. Sarmal içinde yer alan konuların tekrar, gene tekrar ve gelecek konuya hazırlanması şeklinde olması gereklidir. Eğitim de başarının kaçınılmaz olması için ikinci dördün ilk yılı yani 5. Sınıf konuları ele alınarak madde ve doğa ve cevre konuları yanında enerji tipleri de ele alınmalıdır. Hal böyle olduğunda ise deney aşaması atlanılmadan her kazanım yüzde yüz sonuç alınıncaya kadar tekrar edilmelidir. Her gün farklı etkinlikler ile fen konuları dikkat edilmelidir. Kısa zamanda başarı elde edilmesinin aksine uzun zamana alt kazanımlar yayılarak fen konuları ele alınmalıdır. Fen bilgisi konuları akademik yılların ilerlemesi ile alt dallara ayrılarak branşlaşma eğiliminde olmaktadır. Fizik, kimya ve biyoloji olarak alt dallara ayrılan fende nasıl başarılı olunur için 5,6,7,8. Sınıf konuları yıllara göre alınarak çalışılması aksine sarmal döngü içinde ele alınarak işlenmesi gereklidir. Gelecek konu, geçmiş konu ve şimdi ki konu şeklinde disiplinler arasında geçiş yapılması gerekmektedir. Fenden nasıl 100 alınır olarak bu tarz bir çalışma sonrasında aklınıza 99 bile gelmez.

İlginizi Çekebilir >>  Modern Özel Eğitim Nedir Etkinlikleri Nelerdir

Sarmal döngü içinde fen konularını ele aldığınızda ise ister bireyin kendisi isterse de aileleri başarılı birer ebeveyn olmak ile birlikte başarılı birer çocuğun annesi babası olarak tanınacaktır. Fenden nasıl başarılı olunur için özel hoca tutulması veya özel dershaneye gönderilmesi aksine birey kendi başına Öğrenmeyi Öğrenmelidir. Öğrenmeyi öğrenmiş olan birey fenden nasıl 100 alırım veya fenden nasıl tam puan alarak lys sınavında başarılı olurum kaygısından uzak kalmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir