Home / Genel Kültür / Nedir? / Fesleğen Nedir Faydaları Nelerdir

Fesleğen Nedir Faydaları Nelerdir

Fesleğen Nedir Faydaları Nelerdir? Fesleğen bilimsel ismi ile ‘’Ocimum’’ şeklinde Latince terimler altında adını almaktadır. Fesleğen tarihi insanlık tarihine değin dayanmaktadır. Fesleğen nedir faydaları nelerdir olarak geçmişten gelen kokusu yanında aktarlardan rahatlıkla bulunması ve sağlık alanında kullanılması sonrasında fesleğen sağlıkla eşit anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Fesleğenin faydaları kısmından öncesinde, fesleğen evlerimizde özellikle balkon kenarlarında rahatlıkla yetişen bitkidir.

Fesleğen yetiştirmek için büyük bir alana veya detaya gerek yoktur. Tohumlarının oluşması sonrasında küçük bir kap ile çimlenmesi sağlanabilir. Çimlenmesinin devamında ise küçük saksı içine fesleğen fidesi alınıp taşınarak yeni yerinde fesleğenin büyümesi yakından izlenir. Günden güne büyüyen fesleğen, kokusu nedeni ile aromalı olmasından dolayı fesleğen nedir ve fesleğen faydaları arasında koku unsuru olarak verilmektedir.

Tüylü yüzeyleri üzerinde bulunan gözeneklerinden dolayı suya duyulan ihtiyacı artmaktadır. Günde veya en az iki günde bir sulanması gereklidir. Fesleğen şekil verilebilen süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Fakat kokusunu salması için genelde el ile ovuşturulmaktadır. Fesleğen kokusu açık alanda daha fazla duyulmaktadır. Nedeni ise rüzgar veya esinti sonrasında salınması sırasında kokusunu salmaktadır. Burada fesleğeni zarar vermektedir. Fesleğen nedir denildiğinde ilk akla gelen hoş koku olmaktadır. Evet burada sadece koku ile tanınması doğrudur fakat fesleğen nedir ve fesleğenin faydaları nelerdir kokudan daha fazlasıdır.

Fesleğenin faydaları arasında kapalı alanların kokusunu temizlemek ve buralarda hoş kokuların yayılmasını sağlamaktır.

Sivrisineklerin odamıza girmesine veya odada bulunan sivrisineklerden nasıl uzak kalırım kısmında fesleğen faydası böcek ilaçlama yöntemine gerek kalmadan sivrisinek kovucu olması ile yaz aylarında önem kazanmaktadır.

Yemek alışkanlıklarında baharat olarak fesleğen kullanılmaktadır. Güneş görmeyen yerde kurutulmuş olan fesleğen, toz halinde yiyeceklere katılarak fesleğenin besleyici özelliğinden faydalanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Ormanların Tahribi ve Orman Yangınlarının Nedenleri

Doktorlara veya tıpçılara fesleğen nedir ve faydaları nelerdir diye sorulduğunda ise solunum yollarının açılmasına ve beslenmesine yardımcı olan doğal bitki olarak fesleğen ismi kullanılmaktadır. Kalp sağlığını destekleyen ve damar tıkanıklıklarında kan değerlerini düzenleyen bitki olarak ana arterlerde oluşan plakların yağlar ile eritilmesine yardımcı olmaktadır.

 

saksida-feslegen-bitkisi-yetiştirme
saksida-feslegen-bitkisi-yetiştirme

Fesleğen nedir ve faydaları nelerdir diye soruların farklı kesimlere yöneltilmesinde alınan cevaplar başında ortak olan ise koku ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde faydalı olan bitki olarak belirtilmektedir.  Sağlıklı bir şekilde yaşamak için fesleğen faydalarından faydalanmak kaçınılmaz olmaktadır ki bu durum uzun yıllar öncesinden keşfedilerek evlerde en fazla bakılan saksı bitkisi olması yanında açık alan bahçelerde de sıklıkla karşılaşılan bitki olmaktadır. Fesleğen faydalarının arasında tansiyonu düzenlemesi ve diyabeti kontrol altına alması da ayrı bir önem kazanmaktadır. Fesleğen; sigara bıraktıran özelliğinden dolayı kötü alışkanlıktan kurulmakla kalmayıp, sigaranın bırakılması sonrasında vücutta meydana gelen değişiklikleri en aza indirerek hem stres olunmasından hem de organların onarılmasında büyük görev üstlenmektedir.

Fesleğen faydası bakımından besin gıdaları alınmasında oluşan özellikle etli gıdalarda nane ve benzeri baharatlar yanında kullanılmaktadır. Burada kokusu ile yemeklere duyulan koku koşullanması ortadan kalkmaktadır. Fesleğen nedir ve faydalarının derinlemesine inildiğinde gözlerin açılmasına ve göz damarlarının korunmasında etkisi olması yanında afrodizyak etkisi ile de kullanılmaktadır. Ortamlarınızın hoş kokmasının yanında sivrisineklerin kovulmasında, sağlıklı bedene sahip olmanın yanında cinsel gücü artıran bitki olarak fesleğen faydalarını sırlamak yerinde olacaktır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir