Home / Genel Kültür / Nedir? / Fitre Nedir Miktarı Kaç Tl Oldu 2018 Kime Verilir

Fitre Nedir Miktarı Kaç Tl Oldu 2018 Kime Verilir

Fitre Müslümanların doğasında yer alan yardımlaşmanın dünyaya örnek gösterildiği maddi değerin verilmesidir. Maddi değer olarak diyanet işleri tarafından yıl bazında fitre tl olarak belirlenir. Fitre miktarı kaç tl oldu diyanet ile duyurular yapılarak askeri ölçüde verilmesi gereken mebla ortaya çıkmaktadır. 2018 fitre bedelleri de gene her yıl olduğu gibi diyanet tarafından belirlenmiştir. Öncelikle fitre nedir tanımlamasının gerçek anlamda öğrenilmesi gerekmektedir. Fitre nedir kimlere veriler diyanet işleri tarafından sıklıkla karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Fıtır sadakası nedir kısaca açıklamalar ile fitre ve fıtır aynı anlamı taşımaktadır.

Fitre Nedir

Fitre Ramazan ayı içinde sağlıklı olarak hayatın devam etmesi için can sadakası olarak ta akıllara gelmektedir. Burada önemli olan sevap olduğu düşünülen kısım ise bayram namazının başlamadan öncesine kadar fitrenin verilmesidir. Fitre vermek için gene son zamanları beklemekte sakıncalı olabilmektedir. Belki yardım yapmak istediğiniz kişi ramazan ayını zor şartlarda geçiriyordur. Bu nedenden dolayı Fitre veya Fıtır sadakasının bekletilmemesi gereklidir. Sağlıklı olan her Müslüman maddi birikimleri var ve birikmiş bir maddi yanakları var ise fitre vermek zorundadır.

Fitre Nedir Kimlere Verilir Diyanet

Fitre diyanet işleri tarafından açıklığa kavuşturulan konular arasında yer almaktadır. Ramazan ayına sağlıklı bir şekilde kavuşmuş olan ve maddi birikimleri olan (borcu olan değil) kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri başına fakir olan kişilere vermiş olduğu maddi destektir. Verilmiş olan maddi destek miktarı her yıl diyanet işleri fitre bedeli 2018 de olduğu gibi yayınlanmaktadır. Bakmakla yükümlü olunan ve birinci derece akrabalara verilmesi pek kabul edilmez. Özellikle bakma yükümlü olunan kişilere fıtır, fitre sadakası verilmesi dinimizce uygun değildir. Verilmiş olan fıtır sadakasından dolayı direk veya dolaylı olarak kazanç elde edilmemesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir >>  Rabia Nedir? Rabia İşareti Ne Anlama Gelir?

Fıtır Sadakası Nedir Kısaca

Kısaca fıtır sadakası nedir denildiğinde akrabamız olmayan kişilerin bayramı bayram şeklinde geçirmesi için verilen paradır. Burada limit belirleme diyanet işleri tarafından oluşturulmaktadır. Diyanet işleri fıtır sadakasının tl değerini ortaya çıkartırken farklı kriterler ile ortaya mebla çıkartmaktadır.

Fitre Miktarı Kaç Tl Oldu Diyanet 2018

2018 fitre miktarı kaç tl oldu diyanet tarafından askeri geçim şartları göz önüne alınarak 2018 yılı fıtır sadakası kişi başına ( sağlıklı) 19 tl olarak belirlemiştir. Fıtır sadakası en az 19 tl olarak fakir ve muhtaç olan akraba olmadığımız kişilere verilecektir. Fitre verilmesi ramazan ayının 1. Gününden başlanarak verilmektedir. Burada verilecek olan miktarın üst sınırı bulunmaz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir