Home / Kadınca / Gebelik Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Gebelik Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek isteyen anne adaylarının bu süreç boyunca dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Embriyonun anne rahmine tutunması artık annenin yaptığı her şeyin bebeği de etkilediği unutulmamalıdır.

İlaç Kullanımı

Annenin bu konuda dikkat etmesi gerekenlerin başında kullandığı ilaçlar gelmektedir. Alınan ilaç bebeği de etkileyeceğinden annelerin doktorlarına danışmadan ağrı kesiciler de dâhil herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı ve doktorlarının verdiği vitamin ve ilaçlarını düzenli olarak kullanılmalıdır.

Beslenme

gebelik-donemi-anne-adaylarinin-dikkat-etmesi-gerekenler

Gebelikte sağlıklı beslenmekte oldukça önemlidir. Alınan her gıda bebeğini de besleyeceği için anneler daha dikkatli olmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri doğru orantıda aşırıya kaçmayacak şekilde almalıdır. Bu dönemde anneler ağırlıklı olarak sebze, meyve, süt, yoğurt, balık, et, yumurta ve bol su tüketmeleri tavsiye edilir. Günde 1-2 tane ceviz yemek ayrıca bebeğin beyin gelişimi için faydalıdır.  Yağlı yiyecekler, fastfood, tatlı, pasta, şeker, acur abur cuburlar, çiğ et, pastörize olmamış sütler tavsiye edilmeyen besinlerin başında gelir. Son olarak anne adaylarının sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerinin kesinlikle kullanılması yasaktır. Bunlar dışında anneler doktorlarının verdiği beslenme programlarına ve önerilerine uymalıdır. Bu şekilde doğru bir beslenme ile anne ortalama 10-12 kg alabilir.

Temizlik

Her zaman ve herkes için geçerli olan temizlik tabi ki gebe olan annelerimiz için de oldukça önemlidir. Enfeksiyon ve diğer hastalıklar bebeğin de sağlığını etkileyecektir. Eğer evinizde beslediğiniz kedi veya köpeğiniz varsa dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Kesinlikle dışkılarına dokunulmamalıdır. Toxoplazma denilen enfeksiyonu kapmasına sebebiyet verir. Bu da bebeğe zarar verebilir. Gebelikte banyo yapmanın ve yüzmenin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat banyoda kullanılan su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ayrıca banyo sırasında oluşabilecek kayma ve düşmeler için oldukça dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir >>  En Etkili Koltuk Altı Beyazlatma 2 Yöntemi

Egzersiz ve Giyim

Hem gebelik dönemi için hem de rahat bir doğum için egzersiz anneler için çok faydalıdır. Fakat bu egzersizlerin anneyi aşırı yoracak egzersizler olmamalıdır. Yine doktor kontrolünde olmalı ve önerildiği şekilde yapılması gerekmektedir. Ani ve keskin hareketlerden de kaçınılmalıdır. Annelerin bu dönemde daha rahat, salaş ve pratik kıyafetler giymelidir. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve rahatlık açısından topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Sağlık ve Cinsellik

gebelik-donemi-anne-adaylari

Anneler, gebelik sırasında az miktarda da olsa kanama, ateş ve aşırı kusma durumunda ya da herhangi rahatsızlıkta hemen doktora gitmelidir. Bağırsak düzensizliği yaşanmaması için sebze ve meyve yenmeli uygun miktarda su içilmelidir. Karnın büyümesiyle ve alınan kilolar sebebiyle vücutta çatlaklar meydana geldiğinden çeşitli kremler kullanılması zararlı değildir. Bunlarla birlikte annede tedavi edilmesi gereken ağız ve diş problemleri varsa bunların tedavi edilmesi gerekir. Gebelikte çürükler artacağından dişler düzenli olarak temizlenmelidir.

Cinsel konuya değinecek olursak gebelikte son bir ayı haricinde cinsel yakınlaşmanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat doktorunuz kanama ve erken doğum gibi riskler doğuracağını söylediyse cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

acil-adet-sancısından-nasıl-kurtulurum

Acil Adet Sancısından Nasıl Kurtulurum?

Adet yani regl dönemlerinde birçok bayan büyük ağrılar ile karşı karşıya kalmaktadır. Burada özellikle bayanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir