Home / Doğa / Gezilmesi gereken 10 ilçe

Gezilmesi gereken 10 ilçe

              GEZİLMESİ GEREKEN 10 İLÇE

Türkiye’nin gezilmesi gereken birçok il ve ilçesi olmakla birlikte gezilmesi gereken ilçeler hakkında detaylı bir şekilde ilçelerimizi tanıtmak istiyoruz. Ülkemiz doğal güzellikleri ve eşsiz cazibe merkezleri ile Dünya da parmakla gösterilen birkaç ülkeden biridir. Tarihin vermiş olduğu değerler ve coğrafi yapısı ile yıllar boyu gezilen görülen bir ülke olmuştur. Günümüzde de milyonlara ziyaretçinin akınına uğrayan ülkemiz ekonomik bakından turizm den oldukça kar etmiş ve etmeye devam edecektir.

Zamanın tarihi dokularını ve tarihin esintilerini barındıran ülkemizde gezilmesi gereken 10 ilçe olarak en başta Antalya’nın Alanya ilçesi gelmektedir. Akdeniz bölgesinin en önemli illerinden biri olan Antalya’nın en önemli ilçesi Alanya dır. Alanya ilçesi ülkemizin de en önemli turizm merkezlerinden biri olma onuruna da sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrayan Alanya ilçemiz hem doğa güzellikleri ve denizi ile ziyaretçilerine güzel anlar yaşatmaya devam etmektedir. Tarihi geçmişi de Antik Çağa dayanmaktadır. Selçuklular zamanında Osmanlı himayesine geçmiş bir ilçemizdir.

Alanya ilçemizde gezilecek yerler;

İlk olarak tarihi dokusu ile bizleri karşılayan Alanya kalesidir. Alanya gelen her kişi mutlaka ziyaret etmelidir. Kalenin en önemli özelliği muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır. Kaleden plajlar,Alanya limanı ve eşsiz denizi mükemmel bir şekilde görünmektedir.Diğer gezilecek yerlere baktığımızda Kızıl kule,Alanya müzesi,Damlataş mağarası,Dim çayı,Sapadere kanyonu,Alarahan,Syedra Antik kenti,Alanya seyir terası olarak sayabiliriz. Ve bunların haricinde mükemmel doğa yapısı ve denizi ile sizleri beklemektedir.  Alanya hakkında kısaca bilgilerimizi verdik den sonra gezilmesi gereken 10 ilçeden diğerine geçebiliriz.

Diğer ilçemiz Adıyaman ilimizin Kahta ilçesidir.  Kahta  ilçesi gezilip görülmesi gereken bir ilçemizdir. Çünkü içerisinde tarihi bir dağ vardır.Toros dağlarının bir parçası olarak bilinen nemrut dağı ziyaretçilerin seçtiği güzel dağlardan biridir. Milyonlarca turist her yıl 2150 rakımlı nemrut dağını ziyaret etmeye geliyorlar. Muhteşem manzarasını ve güneşin doğuşunu seyretmek için Ardahan ilimizin Kahta ilçesini görmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir >>  Doğum Günü Hediye Önerileri

Diğer ilçemiz ise Bartın ilimizin Amasra ilçesidir. Amasra Karadeniz bölgesinin batısında kalan Bartın ilimizin en önemli ilçesidir. Amasra ilçesinin geçmişi üç bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Geçmişte bir çok tarihi anıt ve eserlerinin yok edilmesinden sonra kurulan bir ilçemizdir. Tarihi önemi ve dokusu ile gezilip görülmesi gereken ilçelerden birisidir. Doğa ile iç içe yapısı ve Karadeniz bölgesinin temiz havasını almak ve tarihi dokulara görmek için birçok yerli yabancı turistlerin uğrak mekanı olmuştur. Gezilip görülmesi gereken diğer ilçemiz ise Kastamonu ilimizin İnebolu ilçesidir. Bu ilçemiz Kastamonu ilimizin liman kentidir. Hem tarihi hem de doğa güzellikleri ile dolu olan bir deniz kıyısı ilçesidir. Bilindiği gibi Kurtuluş savaşında önemli bir yere sahip olan İnebolu ilçesi,Şerife bacı gibi vatansever insanların çıktığı tarih kokan bir ilçedir. Sahilde ailecek yaşanılacak ve huzur içerisinde denizi seyretmek isteyenler için gidilmesi gereken bir ilçedir. İnebolu her yıl yerli yabancı birçok turistin uğrak mekanlarından dır. Diğer gezilip görülmesi gereken ilçemiz ise İzmir ilimizin Kordon ilçesi ayrıca Kordon boyu da denmektedir. Bu ilçe denizin dibinde şirin kefelerin  olduğu, deniz manzarası karşısında çayımızı huzurla yudumlayabileceğimiz nadide ilçelerden birisidir. Bunun için gezilmesi gereken 10 ilçeden biri olmuştur. Gezilmesi gereken son ilçemiz ise Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesidir. Çamlıhemşin ilçesi Karadeniz bölgesinin tün ayrıntılarını içerisinde barındıran yayla ve hırçın dereleri ile meşhur olan görülmeye değer bir Anadolu ilçesidir. Bilindiği gibi her mevsim yağış alan bu bölgede doğanın yapısı yayla ve derelerin çoğunluğu ile bilinmektedir. Gezip görülmesi gereken ilçelerimizden en güzeli ve doğanın tüm güzelliklerini içerisinde barındırmaktadır.

 

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

izmir-dikili-kahvaltı-yerleri

İzmir Dikili Kahvaltı Yerleri

İzmir kalabalığından sıkılıp yakın bir çevrede nefes alacak olanların tercihi olarak İzmir dikili cazip bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir