Home / Genel Kültür / Nedir? / Guatr Hastalığının Belirtisi Nedir Tedavisi

Guatr Hastalığının Belirtisi Nedir Tedavisi

Guatr hastalığının hayati bir riski yok iken zaman içinde yaşam kalitesinde büyük sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Neden olduğu yaşam kalitesi sorunları başında nefes almakta zorlanma ve uyku esnasında uyku apnesine benzer nefes kesilmelerine yol açması şeklinde belirtmek yeterli olacaktır. Guatr; Tiroid bezinin kenarında veya tiroid bezine bağlı olarak oluşan bezenin adı olarak verilmektedir. Guatr hastalığının tedavisi ve belirtilerinin yakından izlenmesi için endokrinoloji bölümünden tedavi olmak gereklidir.  Guatr hastalığını hangi bölüm bakar endokrinoloji bölümü tarafından takip edilen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Guatr rahatsızlığının bilimsel olmasa da nedenleri arasında beslenmeden kaynaklı olduğunu belirtenlerin sayısı azımsanmayacak orandadır. Özellikle Lahana ve benzeri besinler ile daha fazla mutfaklarını süsleyenler de guatr hastalığının görülmesi artmaktadır.

 

guatr-belirtisi-şekli
Guatr belirtisi şekli

Tiroid bezleri üzerinde görülen guatr rahatsızlığı için beslenmeden yaşam şartlarına kadar farklı değişkenler ele alınmalıdır. Yemeklerde kullanılan tuzun klasik tuzdan farklı olarak İyot içeren tuz ile yemek yapılması guatr riskini azaltmaktadır. Guatr dış görünüşte el ile rahatlıkla tutulabilmekde ve her hangi açıya neden olmaz. Halk dilinde ise tosba  (KAPLUMBAĞA)  olarak adlandırılmaktadır. Adlandırılmasında deri altında meydana gelen yapısından kaynaklanmaktadır. Guatr rahatsızlığı mutlaka tedavi edilmelidir.  Tedavi edilmez ise yaşam riskleri iyice artmaktadır. Guatr hastalığının     belirtileri nelerdir?

İlginizi Çekebilir >>  Altın Varak Nedir Nasıl Yapılır

 

Guatr Hastalığı Neden Olur

Guatr hastalığının belirtileri arasında görsel olarak dış çene kıkırdakları altında anormal derecede şişliktir. Nefes borusu etrafında meydana gelen yumuşak doku şişliği. Sinirlilik halinin yanında yorgunluk ve bitkinlik belirtileri guatr hastalığının nedenleri arasında ilk olarak göze çarpan detaylardır.  Guatr hastalığından görülen en genel özellikleri görünüşleri yanında nefes borsuna yapmış olduğu baskılardan dolayı sıklıkla öksürmenin yaşanması yanında yemek borusuna yapmış olduğu baskıdan dolayı iştahsızlık hissinin verilmesi olmaktadır. Neticede direk olarak guatr hastalığına yakalanmış olan kişi kilo kaybına uğramaktadır. Kilo kaybına bağlı ve dengeli beslenilmediğinden dolayı dolaylı rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olmaktadır. Guatr rahatsızlığı nefes borusu üzerinde yapmış olduğu baskı ve küçük dil çevresinde ki uyaranlarından dolayı ise uykuda horlama ve hırıldanmayı artırmaktadır. Baş ağrısı ve boyun ağrısı yanında yüksek ateş riskini ortaya çıkartıp terlemeyi sürekli hale guatr hastalığının belirtileri arasında saymak yerinde olacaktır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

sitrülin-malat-nedir-bilgisi-kas-yapar

Sitrülin Malat Nedir Bilgisi

Yazı İçi Navigasyon1 Sitrülin Malat (Citrulline)1.1 Sitrülin Malatı İçeren Bitkiler1.1.1 Sitrülin Malatı Kullanan Yorumları Sarkmış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir