Home / Sağlık / Güneş Yanığı Kaşıntısı Nasıl Geçer

Güneş Yanığı Kaşıntısı Nasıl Geçer

Güneş ışıklarının dik gelme açısına yakın olan saatler olarak 11 ve 17 saatleri arasında olmaktadır. Güneş yanığı kaşıntısı ise direk cildin vermiş olduğu tepki olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş ışınları özellikle beyaz ten olarak tabir edilen ciltler ile sarışın olan kişilerin yaşadıkları en büyük yaz sorunları arasında yer almaktadır. Her ne kadar güneş kremleri ile doğal olmasa da güneş ışınlarının zararlarından kurtulmak istense de burada başarı söz konusu olamamaktadır. Güneş ışınlarının doğal olarak önlenmesi için ise evde doğal 50 faktör güneş kremi yapımı hakkında yayınlamış olduğumuz yazıyı takip edebilirsiniz.

Doğal güneş kremi veya hazır alınmış olan güneş kremleri ile sağlıklı olmak istenildiğinde gene bazen güneşin azizliğine maruz kalınabilmektedir. Kendim bu konuda baya talihsizlikler ile karşılaştım. Tecrübe ile sabittir denilecek oranda güneş yanığına uğrayıp yaz gününde yorganla yatmak zorunda kaldım. Her ne kadar sıkıntılı olsa da özellikle güneş yanığı kaşıntısı ise yaşanılan sorunun artmasına neden olmaktadır. Güneş yanması sonrasında kaşıntılar ortalama 5,6 saat içinde deride su toplaması ile karşılaşılmaya başlanmaktadır. Beş altı saat sonrasında direk deri üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde su kabarcıkları görülmeye başlar. Bu kabarcıklar artmaya başladıkça şeklinin büyümesi yanında kabarcıkların birleşmesi ile daha büyük bir su topçuklar karşımıza gelmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Gebelik Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?
güneş-yanığı-kaşıntısı
güneş-yanığı-kaşıntısı

Güneş yanıkları olarak tabir dilen bu deri kabarmaları ise kesinlikle patlatılmaması gereklidir. Ama ortaya çıkan kaşıntı ile buralara dokunmamak için ise ellerin kolların bağlanması gerekir ki kişi kaşımaktan kendisini alıkoysun. Her ne kadar güneş yanığı kaşıntısı başlamış ise de küvet içine ılık su doldurulmalıdır. Doldurulmuş olan ılık su sonrasında içine karbonat koyulması ve suyun içinde beklenilmesi gerekmektedir. Küvet içine girilerek beklenilerek güneş yanığı kaşıntısı geçirilmesi gerekmektedir.

Bir diğer yöntem ise balın kabarcıklar üzerine pamuk ile sürülmesi sonrasında güneş yanığı kaşıntısı hafifletilmektedir. Buradan sonrasında ise aloe vera bitkisinin sıvı tabakası gene deri üzerine bırakılarak yanmanın önüne geçilmektedir. Yanmanın ortadan kalkması için gerekli olan diğer öneriler ise; elma sirkesi, yulaf ezmesi, siyah çay, süt güneş yanığı kaşıntısı için Hindistan cevizi yağı da kullanılarak güneş yanığı sonrasında karşılaşılan kaşıntıların ortadan kalkmasına etkili olan doğal ürünlerdir. Fakat kabarcıkların patlaması şeklide bir durum var ise kesinlikle doktora gidilmelidir. Üzerine salca, diş macunu gibi maddeler sürülmemelidir. Devam eden süreçte güneş yanığı kaşıntısı ve yanık yarası için doktora gidildiğinde ise doktor ek olarak sürülen bu maddeler temizlemek için ekstra caba sarf edilmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir