Home / Ekonomi / Günlük Haftalık Dolar Kuru Tahmini

Günlük Haftalık Dolar Kuru Tahmini

 

Dolar 2018 yılında Türkiye’de altın çağını yaşamaya başlamıştır. Burada önemli olan dolar kuru yükselmesine neden olan etmenlerin başında ABD tarafından ve Rusya tarafından yakın coğrafi çevremizde gerçekleştirmiş oldukları siyasi gerilimler dış nedenler olarak sayılabilir. Gelinen noktada ise dolar dış siyasal gelişmeler sonrasında kırılgan yapısına bağlı olarak sert düşüşlere veya sert çıkışlar sergilemektedir. Günlük haftalık dolar kuru tahmini incelemelerinde ise özellikle siyasal gelişimlerin ekonomistler tarafından hızlı ve tarafsız olarak yorumlanması gerekmektedir. Merkez Bankası faiz artırım kararları alarak burada her ne kadar dolar kurunun düşmesine yönelik hamlelerde bulunsa da Türk Lirası Dolar karşısında en fazla kırılganlık gösteren değer olma özelliğini korumaktadır.

 

Nisan ve Mayıs 2018 tarihlerinden itibaren çevremizde yaşanılan sorunlar özellikle Suriye cephesinde gerçekleşen hava saldırısı gibi küresel çıkar çatışmaları ekonomi savaşları haline almıştır. Özellikle ABD tarafından sıklıkla gündeme getirilen yaptırım sözleri ise Türk Lirasının dolar karşısında değer kayıp etmesine neden olmaktadır. 4.20 tl civarlarında seyreden doların fiyatı yaşanılan ekonomik kriz açıklamaları ve ABD kaynaklı açıklamalar ile hızla tırmanarak 2018 doların altın yılı olmasına neden olmaya başlamıştır. Yaşanılan ABD işsizlik rakamları açıklaması ve öngörülen gelişme raporları beklentilerin altında kaldığında ise dolar hızla 4.50 sınırını jet hızı ile geçerek 4.75 sınırlarını zorlamıştır. Küresel anlamda doların ateşlenmesine neden olan olayların arasına 2018 erken seçimde eklenince ekonomimiz üzerinde oynanan oyunlar için saha hazırlanmış ve bur bilinmezlik içinde de dolar 4.80 geçerek dolar 5 tl olur mu sorularının sorulmasına neden olmuştur. Bir diğer taraftan ABD Türk ekonomisine ambargo uygulama tehditleri ile yoluna devam ederken, doların değer kazanması seçimlerin beklenildiği şekilde sonuçlanması ile düşme eğilimine girmiştir. Bakanlıkların oluşması ve merkez bankasının da yapısının yenilenmesi ile doları aşağı eğilimli hareketler göstermeye başlamıştır. Haftalık dolar kuru ise bu hengâmeli ortam içerisinde nerede ise imkânsız şeklinde tahminler ile yoluna devam etmiştir. Fakat haftalık dolar kurları geneli itibari ile haftanın ilk günü sakin başlayıp gün içinde gelen açıklamalar ile direk seyrini değiştirmektedir.

İlginizi Çekebilir >>   İcra Ceza Mahkemesi Taahhüdü İhlal 2018 Şartları

 

Haftalık dolar kuru değerlendirilmesinde ise Temmuz ayının son haftasına gelindiğinde ise dolar tekrar kırılganlık özelliğini göstermiş tırmanış eğilimine yönelmiştir. Burada dolar kuru veya yılsonu dolar kuru tahmin raporlarında beklentilerin yukarıya çekilmesinin de etkisi gözlenmektedir. Papaz Andrew brunson davasının görülmesi sonrasında ev hapsi kararı verilmesi ise ABD tarafından Türkiye üzerinde ekonomik yaptırımların uygulanmasına yönelik açıklamalar gene gelmeye başlamıştır. F35 savaş uçaklarının teslimini geciktiren ABD, Papazın serbest bırakılmasına yönelik mahkeme kararı çıkmasını aksi taktirde ise ekonomi  yaptırımlar ile Türkiye ekonomisini kıskaca almak istemektedir.

Yapılmış olan karşılıklı siyasi açıklamalar sonrasında ise haftalık dolar kuru; 4,84 tl dolarak Temmuz 2018 son haftasına 2018 Ağustos ilk haftasına başlangıç yapacaktır. Yurt içi makro ekonomi verileri ve ABD Trump açıklamaları ise gene tl dolar kuru üzerinde haftalık dolar kuru tahmini beklentilerini değiştirecektir. Ağustos ilk haftalık dolar kuru tahmini rutin gidişte ise 4.84 tl ile 4.86 tl bandında devam etmesi beklenmektedir. Yapılacak olan açıklamalar ile de haftalık dolar kuru tahmini psikolojik sınır olan 4.86 geçilerek 4.90 tl üzerine çıkması şeklinde olması beklenmektedir. Bunun yanında Merkez Bankası tarafından yapılacak olan ekonomi açıklamaları ve ABD yaptırımlarına yönelik açıklamalara verilecek karşılıklar ise haftalık dolar kuru tahmini değerlerini 4.70 tl ve 4.66 tl aralığına çekerek aşağı eğilim almasını sağlayacaktır. Haftalık Tl Dolar kuru tahminleri YTD olarak değerlendirilmemelidir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir