Home / Ekonomi / İcralık Evde Haczedilemeyen Ev Eşyaları Listesi

İcralık Evde Haczedilemeyen Ev Eşyaları Listesi

İcralık Evde Haczedilemeyen Ev Eşyaları Listesi

Banka borcundan dolayı olsun kişisel borçtan dolayı olsun veya da kamuya olan borçlardan dolayı son nokta olarak haciz işlemi gerçekleşmektedir. Haciz işlemlerinin başlaması ie birlikte bazı kişisel malzemeler üzerine satılamaz şerhi düşülmektedir. Burada sıklıkla karşılaşılan ise araçların üzerine koyulan rehin olmaktadır. Rehin işleminde yakalama kararı çıkması ile aracın satışı için yol açılmış olmakta ve kontrollerde veya haciz memurları tarafından yakalanıp yedi emin depolarına gönderilmektedir. Yedi emin deposunda bulunan araçlar ise belirlenmiş olan bedel üzerinden ihale usulü ile satışı yapılmakta ve gerekli olan ödemeler de buradan düşülerek geri kalan miktar borçtan düşülmektedir. Bu arada aracın çekilmesi, yedi emin bekleme ücreti ihale ücretleri de eklenerek bir değer düşüklüğünden dolayı piyasa değerinin çok çok altında satılmaktadır. Aynı şekilde icralık olan ev içinde taşıma ücreti, yedi emin ücreti, ihale ücreti ve değer kayıpları göze alındığında ise her hangi bir eşyanın ikinci el fiyatının neredeyse yarısından daha düşük değerde satılması söz konusu olmaktadır. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmak zorunda kalındığında ise aşağıda sayılan eşyaların borçlu tarafından direk satılması ve icralık borçtan düşülmesi daha mantıklı olmaktadır.

İcralık Evde Hangi Eşyalar Alınır

 

icralık evde hangi eşyalar alınır
İcralık evde hangi eşyalar alınır

İcralık olmak ve çözüm yollarının kapanması sonrasında kapımıza dayanmış olan icra memurları evde bulunan eşyaların üzeriden haciz işlemlerini gerçekleştirme durumunda kalmaktadır. Burada kıstas yasal olarak bulunulan adreste haciz işlemi gerçekleştirilmektedir. İcralık olunan evde hangi eşyalar alınır kısmı ise borçlar kanunu ile net bir şekilde ele açıklanmaktadır. Fakat bazı uygulamalarda bazen hatalar yapılabilmektedir. Bu bağlamda mahkemeler tarafından verilmiş olan kararlarda borçlunun haklı olduğu noktalar ortaya çıkmaktadır. Temel ihtiyaç listesinde yer alan ev eşyaları haciz yolu ile alınmaz ama sadece bir tane var ise alınamaz. Buzdolabı birden fazla ise biri kalır diğerleri satılır. Televizyon aynı şekilde biri kalır diğerleri satılır. Halı veya kilimlerden ise biri kalır diğerleri haciz memurları tarafından evde haciz olunacak ürünler arasında yer almaktadır. Klima haciz olunur. Altın, takı setleri, gümüş, inci, değerli tablo veya biblo şeklinde direk paraya dönüşecek olan değerler ile nakit para ve dövizlerde haciz memurları tarafından alacak karşılığından evde haciz edilecek olan ürünler arasında yer almaktadır. Ankara 12. İcra dairesi tarafından verilmiş olan bir karar ile de bilgisayar ve dikiş makinesi gibi ürünlerin lüks olmaktan çıktığını ve günümüz şartlarında bir ihtiyaç zorunluluk olduğundan dolayı bilgisayar haciz edilir mi şeklinde başlayan mahkeme sonucunda bilgisayarın zorunlu olduğu ortaya cıkmış ve haciz edilemez kararı verilmiştir.

İlginizi Çekebilir >>  2018-19 Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Bilgi

İcralık Evde Koltuk Takımı Haczedilebilir Mi

 

T.C
YARGITAY
12.HUKUK DAİRESİ
ESAS NO: 2012/27279
KARAR NO: 2013/11536
KARAR TARİHİ: 26.03.2013

icralık evde koltuk takımı haczedilebilir mi
icralık evde koltuk takımı haczedilebilir mi

Tarihi yazılı olan 12. hukuk dairesine yapılmış olan itirazda incelenmesinde icralık evde koltuk takımı haczedilebilir mi kısmında ise evde tek bir koltuk takımı var ise haczedilemez. Birden fazla icralık evde koltuk takımı var ise maddi değeri yüksek olan koltuk takımı haciz edilmektedir. Kararda net olarak ‘’ Haciz tutanağının incelenmesinde haczedilen ……. marka tüplü televizyonun borçluya bırakılıp aynı amaca hizmet eden değeri daha yüksek olup satışı kolay olacak olan “….” marka LCD televizyonun haczedilmesi, yine aynı gerekçe ile …… marka tüplü bilgisayarın ve kasasının borçluya bırakılıp “…..” marka bilgisayar kasası ve LCD bilgisayar monitörü ile …..marka tablet bilgisayarın ve …… marka dizüstü bilgisayarın haczi gereklidir. Ayrıca yukarıda belirtilen ilkeler uyarınca lüzumlu eşya sayılmayan ….. marka koşu bandı, ….. marka yazıcı, ….. marka fotokopi makinesinin haczi isabetlidir.’’ Şeklinde beyanda bulunulmaktadır.

Haciz Memuru Yatak Odasına Girer Mi

Haciz Memuru Yatak Odasına Girer Mi
Haciz Memuru Yatak Odasına Girer Mi

Ev haczini gerçekleştirmek için gelen haciz memuru yatak odasına girer ve birden fazla olan eşyaları haciz etme yoluna gitmektedir. Burada mahremiyet veya benzeri nedenler ile yatak odasında haciz olmaz şeklinde bir algı yanlış olacaktır. Yatak takımı 1 adet ise haciz edilemez. İnsani bir şekilde yaşamasına olanak sağlayacak şekilde icra memurları tarafından evde bulunan eşyalar üzerinde haciz işlemi gerçekleştirilir. Haciz işlemleri ile ilgili sormak istediğiniz konular hakkında fikir için yorum yazmaktan çekinmeyiniz. Bilgidefinesi ekonomi masası.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir