Home / Genel Kültür / Nedir? / Karpuz Nedir Nerede Yetişir Faydaları

Karpuz Nedir Nerede Yetişir Faydaları

Kabak grubunda yer alan ve sezonluk bitki olarak bilimsel Citrullus lanatus adına sahiptir. Karpuz anayurdu olarak sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde yetişmektedir. Yetiştirilme koşuları içinde toprak kalitesi bakımından humuslu toprakta yetişirken toprak sıcaklığı 12 derecenin üzerinde olması gereklidir.

Karpuzun Tarihi

Farsça dil grubundan Türkçe dil grubuna Büken olarak geçmiş olan Karpuz; Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış olan Divanü Lugati’t Türk destanında adından bahsettirmektedir. 1071 Malazagirt zaferi yılında büken olarak adı bilenen karpuz Türklerin yapmış oldukları Anadolu’ya yerleşme sonrasında bu günkü coğrafyada adını devam ettirmiştir. Adını destanlar da Büken olarak devam ettiren karpuz Muhakemetül Lugateyn içinde gene adını devam ettirmektedir.

Karpuz Nasıl Yetiştirilir

Karpuz yetiştirilmesi için gerekli olan hava şartlarını elde etmeden önce fidesi yetiştirilmektedir. Kış mevsiminin sonlarına doğru karpuz yetiştirilecek olan sahanın birinci kat sürüm ve gübrelemesi yapılmaktadır. İlk kat sürülmesi sonrasında toprak havalandırılması için 20 gün bekletilmektedir. Devamında ise Mart ayı sonu gibi toprak ikinci defa sürülmesi ile yeniden sürüm yapılmaktadır. Yapılan sürüm esnasında şeker gübresi toprağa atılmakta ve karpuz fidelerinin toprakla buluşması öncesinde hazırlık devam etmektedir. Diğer taraftan karpuz fideleri saksılar içinde genelde 50 ve 200 olmak üzere adetlerde çimlenmesi süreci gerçekleştirilmektedir. Bu esnasında hava sıcaklığı 12 derecenin üzerinde olan ortamda karpuz fideleri 5 cm boyuna kadar uzatılması beklenmektedir. Bu kısımda 5 cm boyuna ulaşılması ile karpuz göçürme yada karpuz dikme olarak adlandırılan işleme geçilmektedir. Hazırlanmış olan karpuz ekim sahasının alt kısımdan naylon serilerek yerden otların üst kısma çıkması önlenmektedir. Arık sırlarına çekilen naylon örtü delinerek karpuzun toprakla buluşması sağlanmaktadır. Bu esnasında sonra ise karpuz yetiştirmek için sadece sulama ile bitkinin sağlam köklere ulaşması sağlanmaktadır. Gübre ve kimyasal karışımlar ile karpuzun hastalanmasının önüne geçilmektedir. Bu süre sonrasında karpuz kol atması denilen fidenin sağa sola giden kolları oluşmaktadır. Bu kollar üzerinde karpuz çiçekleri sarı oluşup devam eden zamanda da küçük yumruları ortaya çıkarak karpuzun çiçekten karpuza dönüşme sağlanmaktadır.

Karpuz Yetiştirilmesinin Püf Noktaları

Karpuz yetiştirme işlemleri için hobi olarak saksıda da karpuz yetiştirilebilmektedir. Balkonu veya bahçesi müsait olan kişiler rahatlıkla karpuz yetiştirilmesi işlemini yapabilmektedir. Hatta oda içinde çimlenmesi saksıda yapılarak her hangi bir yer aktarımı yapılmadan karpuzun saksı ile birlikte gelişmesi sağlanmaktadır. Tarlada veya saksı içinde karpuz yetiştirmede ise kol atma zamanında 1 metreye kadar karpuz kolları uzandığında uçlarının kırpılması ile karpuzun kısa zamanda çiçek vermesi ve karpuza dönüşmesi sağlanmaktadır. Küçük boyutta karpuz yetiştirmek veya farklı şekillerde karpuza sahip olmak ise bu esnada istenilen nesnenin içine koyularak karpuzun şekil alması sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  (1930-2018) Dünya Kupası Nedir 12 İlginç Bilgiler

Açık alan karpuz yetiştiriciliği ile devam eden sektör yaz aylarının tatlı ve sulu kabak giller grubun meyvesini sunmaktadır.

Karpuz Nasıl Seçilir

Karpuz satın almak için manav veya seyyar tezgahlardan karpuz alınmaktadır. Burada karpuzun seçilmesi uzmanlık gerektiren durum olmaktadır. Öncelikle karpuzun şekline kanmamak gereklidir. Karpuz büyük ise tatlıdır mantığı yanlış olabilmektedir. Karpuz sapı kenarın da yer alan karpuz kulağından olgunluğu anlaşılmaktadır. Burada karpuzun gerekli olan özen ile hazırlanması gereklidir. Kurumuş olan karpuz kulağı ile karpuzun olgunlaşmış olduğu anlaşılmaktadır. Karpuz dış rengi bakımından parlak renkte olması ise suyunu yeterli oranda aldığını göstermektedir. Buda karpuzun tatlı olduğunu bize işaret etmektedir. Karpuz kabuğu kalın olması ise aşı veya kabak karpuzu olarak bilinen yetiştirme yöntemini anlatmaktadır.

Kabak Karpuz Nedir

Kabak karpuzu hakkında nedir diye merak edilen kısım da ise bahçeye veya saksıya kabak ekilmektedir. Kabak, karpuza göre daha dayanıklı köklere sahip olur iken daha soğuk koşullara dayanabilmektedir. Bu nedenden dolayı Şubat ortalarında bahçeye direk karpuz ekilmekte ve karpuzun yetişmesi sürecinde kolları kesilmektedir. Kesilmiş olan kabak kolları yani borusu içine karpuz çekirdekleri koyularak kökü kabak, sapları karpuz olan melez ortaya çıkartılmaktadır. Buradan çıkan karpuza da kabak karpuz denir. Şekil bakımından büyük olan kabak karpuz ise tadı bakımından şeker içermez. Kabak karpuz kabuk kalınlığı bakımından 5 cm kadar olmaktadır. Buda iç kısmının tam kırmızı olmasını önlemektedir. Tadı olmayan bu karpuza kabak karpuz denir. Verim bakımından ise diğer doğal karpuz yetiştirilmesine göre 7-8 kat fazla verim vermektedir.

Karpuzun Faydaları Nelerdir Karpuz Suyu Zayıflatır Mı?

Sulu olmasından dolayı özellikle böbreklerin çalışmasında faydalı olmaktadır. Vücut toksinlerinin atılmasını sağlamaktadır. Terlemeyi sağlayarak deri gözenek açılmasını sağlamaktadır. Doğal şeker alınması sayesinde de kimyasala olan şeker alınmasının önüne geçmektedir. Kilo verdirme kısmında ise şekerli olduğundan dolayı kilo önlemez. Aksine karpuz kaç kaloridir diye merak edenlere ise 100 g karpuz yenilmesinde 30 kcal alınmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir