Home / Ekonomi / Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşümün son sürat devam ettiği ülkemizde kentsel dönüşüm kredisi hakkında merak edilen detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Bankaların kentsel dönüşümden etkilenen müşterilerine sunduğu bu kredi türünden faydalanmaları için sunduğu düşük faiz oranları oldukça dikkat çekmektedir. Ancak bu kredi türüne başvuru da bulunmak için yapmanız gereken evinizin veya iş yerinizin kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilecek olmasıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın afet riski programı dahilinde riskli gördüğü binaları yıkıp yerine uygun tarzda binalar yapmasından sonra kentsel dönüşüm adı altında inşaat çalışmaları son sürat devam ediyor. Özellikle mega kentlerde oldukça hızlı devam eden bu dönüşümden mağdur olunmaması adına bankalar müşterilerine uygun faiz oranları ile krediler vermektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

kentsel-donusum-kredisi-nasil-alinir

Kentsel dönüşüm projesinde sizlere sunulan bu krediden almak için öncelikle evinizin veya iş yerinizin mutlaka ama mutlaka kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden inşa ediliyor olması gerekmektedir. Belediyelerin ağır risk raporu verdiği binaların kısa süre içerisinde yeniden inşa edilmesi sırasında vatandaşların bu sırada mağduriyetini gidermek için gerekli olan bütün yardımlar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi adı altında aynı zamanda kentsel dönüşüm kirası da bu durumdan etkilenen vatandaşlara tanınan haklar arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Şapkanın İçinden Dolar Nasıl Çıkacak

Sizlerde bu durumdan etkilenen vatandaşlar arasında yer alıyorsanız en kısa sürede devlet tarafından anlaşmalı bankalara giderek kentsel dönüşüm projesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle devlet tarafından yapınızın riskli olduğunun onaylanması gerekmektedir. Bunun için dilekçe doldurmanız gerekir. Binanıza yapılan incelemeler sonucunda “Riskli yapıdır” onayı çıktığı taktirde kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olursunuz. Başvurunuzu doldurduğunuz dilekçe ile beraber aşağıdaki evraklar ile “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine” müracaat yapmalısınız.

Kentsel Dönüşüm Müraacat Evrakları

  • Konut tapu belgeniz
  • Kimlik belgeniz

Dilekçenizle beraber bu evrakları da götürmek zorundasınız. Bu aşamadan sonra bakanlık tarafından incelenmeye alınır ve sonuca bağlanır.

Yukarıdaki adımlarınız olumlu geçtiği taktirde bankalardan kentsel dönüşüm kredisi alabilirsiniz. Bunun için anlaşmalı bankaların listesi aşağıdadır.

Bakanlık tarafından anlaşmalı bankalar;

1-AKBANK T.A.Ş.

2- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

3-ALTERNATİF BANK A.Ş.

4-DENİZBANK A.Ş.

5-QNB FİNANSBANK A.Ş.

6-TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

7-TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

8-ING BANK A.Ş.

9-KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

10-TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

11-TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

12-TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

13-ŞEKERBANK T.A.Ş.

14-TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O

15-YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

16-T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

İhtiyaç kredisi hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız “İhtiyaç Kredisi Çekmek” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir