Home / Sağlık / Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur

Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur

Vücudumuzun en uç noktalarına kadar ulaşan muhteşem doku sistemi içinde yer alan kılcal damarlar zaman içinde beklenmedik bir şekilde tepki vermektedir. Özel bir çaba sarf etmeden sağa sola elin çarpması sonrasında ortaya çıkan morarma kısımları ise kılcal damarların çatlaması ile meydana gelmektedir. Kılcal damar çatlaması ile kan birkaç milimlik alan içinde deri altında dağılmaktadır. Siyah, mavi hatta yeşil renklerde kılcal damar çatlaması sorunları karşılaşılmaktadır. Kılcal damar çatlaması neden olur ve nasıl iyileşir için ise öncelikli olarak kılcal damar çatlakların nedenleri bulunması gereklidir.

 

Doğum sonrası kılcal damar çatlakları, spor yaralanması sonrası oluşan kılcal damar çatlaşması gibi nedenler yanında kullanılan kan durultucu ilaçlar sonucunda da kılcal damarların kanı dışarıya sızdırması söz konusu olmaktadır. İlaç veya hap kullanılması esnasında karşılaşılan kılcal damar çatlakları için ise doktorunuza mutlaka başvurmanız önerilmektedir. Vücudun zayıf noktalarında özellikle ayak bileklerinde ve el bileklerinin bulunduğu kısımlarda kılcal damar çatlaklarının oluşması soncunda kan kırmızı olmasının yanında mavi, siyah veya yeşil renk pigmentleri oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Gebelik Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Kılcal damar çatlaması neden oluşur, kılcal damar çatlaması nasıl geçer sorularına cevap arayan meslekler de bulunmaktadır. Sürekli olarak ayakta kalmak ve aynı pozisyonda iş yapmak ayak kılcal damarların çatlamasına nedenleri arasında yer almaktadır. Oluşan çatlaklar birkaç gün içinde küçülme eğiliminde bulunmaz ise yapılması gereken yakın sağlık kuruluşundan yardım almaktadır. Burada oluşan kan pıhtılaşmasının yada birikmesinin önüne geçmek için ise soğuk kompleks ile masaj yapmak kılcal damar çatlakları neden oluşur kısmının yayılması safhasını durdurmaktadır.

Kılcal damar çatlaması neden oluşur olarak özellikle sporcu ve öğretmenler yanında fabrika işçileri içinde sıklıkla karşılaşılan sorun olmaktadır. Fakat lokal olarak görülen kılcal damar çatlamaları için ise soğuk su veya buz ile tampon oluşturmak alanın daralmasına yardımcı olmaktadır. Kullanılan her hangi bir kan durultucu ilaç var ise direk doktorunuz ile görüşerek kısmak veya ara vermek şeklinde bir sağlıklı plan ile iyileşme süreci ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kılcal damar çatlakları sağlık açısından risk taşımayan cilt altı kanması veya kan sızması olarak tanımlanmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir