Home / Kadınca / Kırışıklık İçin Yüz Maskeleri

Kırışıklık İçin Yüz Maskeleri

Kırışıklık bay ve bayan olmak üzere hemen hemen pek çok bireyin kaçınılmaz sorunudur. Farklı nedenden kaynaklı olan kırışıklık için yüz maskeleri oldukça popüler bir çözümdür. Hem kolay hem de etkili olarak eve zorlanmadan hazırlayacağınız çok sayıda maske bulunmaktadır. Siz de evinizde dilediğiniz zaman belli aralıklar ile kırışıklık için yüz maskeleri yapıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu sayede yaşın getirdiği kaçınılmaz kırışıkları böylece azaltabilirsiniz. Bu da sizin hem daha genç hem de daha dinç görünmenize katkı sağlayacaktır. Kırışıklık nedenleri gerek genetik gerekse dış etmenlerden veya yaşlanmaya bağlı olsun cildin sürekli bakılması ile ertelenebilmektedir. Kırışık nedenleri erken dönem kırışıklık veya strese bağlı yüz kırışıklıkları yanında doğum veya yanma ve yaralanma sonrasında da kırışıklık sorunu hayatımıza girebilmektedir. Kırışıklık nedenleri aslında cildin nemli tutulması ve cilt biyolojik değerlerinin korunması sonrasında sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kalmaktadır. Kırışıklı için yüz maskesi önerilerine bakmadan önce kesinlikle alkol veya sigaradan uzak durulması ile ilk cilt rahatlatma adımı ile işe başlayabilirsiniz.

Kırışıklık Kaç Yaşında Başlar?

Kırışıkların net başlama bir zamanı bulunmamaktadır. Gençlikten hemen sonra orta yaşlara doğru kırışıklar kendini göstermeye başlamaktadır. Özellikle 30 – 35 yaşından sonra varlığını yavaş yavaş hissettiren kırışıklar 40 ve daha sonrada da daha belirgin bir hal kazanmaktadır. Bu nedenle özellikli olarak cilt bakımına önem vermek gerekir. Cilt oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için yıpranma oranına bağlı olarak kırışık göstermeye başlar. Kırışıkların bu nedenle yaşa bağlı bir sebepten ziyade bu durum yüzün hassaslığı ve yapısal özelliği ile ilgili doğrudan ilişkilidir. Öyle ki bunun önünü alabilmek için siz de kırışık için yüz maskelerini deneyebilirsiniz.

Kırışıklık Önlenebilir Mi?

Kırışıklık yaşa bağlı olarak vücudun yapısal özelliğinden kaynaklı bir durumdur. Bu nedenle yaş ilerledikçe kırışıklıklarda yüzdeki yerini almaya başlayacaktır. Bu sorunun tamamen ortadan kalkması imkansız gibi bir durum olsa da çözüm olarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Hem yüzdeki kırışıklığın sebeplerinden kurtulmaya çalışabilirsiniz hem de doğal yöntemler ile bu sorunu olabildiğince azaltabilirsiniz. Yapmanız gereken cildinizin bakımını ihmal etmemektir. Kaldı ki yıpranan bir cilt çok çabuk kırışıklık göstermeye meyillidir.

Yüzdeki Kırışıklığın Nedenleri

Yüzdeki kırışıklığın nedenleri oldukça farklı sebeplere bağlıdır. Öncelikle bu sebeplerin neden kaynaklı olduğunu belirleyerek sorunu etkili bir şekilde çözebilirsiniz. İlk olarak aşağıdaki nedenlerin hangisine bağlı olduğunu belirleyin. Sonra da bu durumları ortadan kaldırmaya yönelik adım adın.

Kırışıklığın sebepleri şu şekle listelenmektedir:

 • Uykusuzluk
 • Yetersiz beslenme
 • Yatış düzeni
 • Sigara kullanmak
 • Alkol kullanmak
 • Gen yapısı
 • Stres
 • Nemsizlik
 • Fazla güneşlenmek
 • Yaşın etkisi

Yukarıdaki bu sorunlardan biri ya da birden fazlası sizde de bulunuyorsa bunlara bağlı olarak yüzünde kırışıklıklar oluşabilir. Özellikle stresin büyük etkisi olan bu sorunla başa çıkmak için bu stresin azaltılması ya da yok edilmesi gerekir.

Yüzdeki Kırışıklık En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Yüzdeki kırışıklıkların nedenlerini belirledikten sonra diğer aşama yüzünün hangi bölgelerinde daha fazla kırışık oluştuğudur. Aslında bu durum kişiye göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak bayanlarda göz çevresinde kaz ayakları denilen bir kırışıklık oluşmaktadır. Bu da bariz bir şekilde kendini göstermektedir. Bunun için detaylı olarak yazdığımız göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra ise yüzde genel olarak gamzelerin çıktığı bölgelerde kırışıklık oluşmaktadır. Bunların yanı sıra ise üçüncü olarak alın bölgesinde kırışıklık oluşmaktadır. Bunların hepsinin belli bir yaşa bağlı olarak da artış göstermesi muhtemeldir. Bu yüzden etkili maskeler ile kırışıklığı azaltabilirsiniz.

Yüz Egzersizlerinin Kırışıklara Etkisi

kirisiklik-dogal-yollarla-giderme

Yüz egzersizleri kırışıkları azaltmak için kullanılan teknikler arasında bulunmaktadır. Belli hareketler ile yüzdeki kırışıkların azaltmasında etkilidir. Botoks, doğal maskeler ve kremler dışında dördüncü alternatif olarak değerlendirilen bu yöntemi siz de deneyebilirsiniz. Ancak sonuç almak için düzenli olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra spor yapmanızda sadece yüzünüz için tüm vücudunuz için etkili bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir >>  20 En Güzel Protez Tırnak Modelleri

Kırışıklar İçin Krem Kullanmak Zararlı Mı?

Kırışık kremi kullanmak yüzdeki kırışıkların nedenlerini yok edici bir yöntemden ziyade bu nedenlerin sonuçlarını azaltmaya yönelik bir çaredir. Ancak krem seçiminde oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Öyle orijinal olmayan ve taklit olan kırışık kremleri sorunu yok edeceği yerde daha da tetikleyen bir durum oluşturabilir. Bu nedenle kırışık kremleri kullanacaksanız eğer bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Aldığınızın ürünün orijinal olması da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kırışıklık Kalıcı Mıdır?

Kırışıklıklar kalıcı mıdır? diye hep merak edilmiştir. Şöyle bir durum var ki kırışıklar istemsiz de olsa vücudun meydana getirdiği bir sorundur. Gerek genetik yapıdan kaynaklı gerek ise yaştan kaynaklı gerek ise diğer tüm sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelen kırışıklar hangi yöntemi kullanırsanız kullanın belli bir yaştan sonra kaçınılmaz olacaktır. Ancak bazı yöntemler ile bu sorunu erteleyebilirsiniz ve oranında azaltma sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle arasında kendi başınıza yapacağınız tedavilerde bulunmaktadır. Bunları da evde tek başınıza iken yapabilirsiniz.

Botoks ise doğal maskelerden farklı olarak uzman yardımcı ile yüz gerdirmektir. Bu teknik ile de yüzünüzdeki kırışıkları azaltabilirsiniz.

Doğal Yollar İle Kırışık Azaltma

Botoks ilgili yöntemler ile de kırışıklık azaltılabildiği gibi bunun yanı sıra doğal yollar ile de kırışıklar azaltılabilmektedir. Bu yöntemler evde kendi malzemeleriniz ile kendiniz yapabileceğiniz kadar basit yöntemlerdir. Siz de yüzünüzdeki kırışıklardan kurtulmak için hemen harekete geçebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki maskeleri düzenli olarak belli aralıklar ile yapmanız tavsiye edilmektedir. Bir de cildinizin hangi gıdalara karşı alerjisi var ya da yok bunu bilmeniz önemlidir.

Düzenli beslenmek, vücudun su ihtiyacını tam karşılamak ve spor yapmak da en önemli doğal yollar arasında bulunmaktadır. Siz de sadece doğal maskelere ya da kremlere destekleyici olarak spor yapabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha sıkı ve daha dinç olacaktır.

Kırışıklık İçin Evde Yapılacak Maskeler

Kırışık için yüz maskeleri arasında pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu maskeleri siz de kullanarak kırışıklarınızın önüne geçebilirsiniz. Kırışık maskelerinden bazıları şu şekilde malzeme ve yapılışa sahiptir:

 1. Elma Maskesi

Elma maskesi için yarım elmaya ve iki kaşık kaymağa ihtiyaç vardır. İlk olarak elmanın rendelenmesi gereklidir. Rendelendikten sonra üzerine kaymak eklenerek iyice karıştırılması gereklidir. Ardında da yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekleyin ve güzelce yıkayın. Bu işlemden sonra da nemlendirici sürmeyi unutmayın.

 1. Bal Maskesi

Bal maskesinde bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı yumurta sarısı ve bir çay kaşığı gliserin gereklidir. Tüm malzemeleri iyice karıştırmak gerekmektedir. Ardından da maskeyi yüzünüze uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra bol su ile durulayın. Bal yüzün nemlenmesini sağlayacağı için kırışıklarda azalma olacaktır.

 1. Maya Maskesi

Maya maskesi etkili bir kırışık önleyici etkiye sahiptir. 20 gr maya, bir miktar süt, bir miktarda bitki yağı gereklidir. Tüm malzemeleri koyulaşıncaya kadar iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra da bol su ile yıkayın.

 1. Mısır Unu Maskesi

Bir yemek kaşığı kavrulmuş mısır unu, bir yumurta akı gereklidir. Malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra yüze uygulanır. 1 saat kadar bekledikten sonra maske yıkanır. Öyle ki yumurtanın yüzü gerginleştirici özelliği olduğu için yüzünüzdeki kırışıklığı azaltmaktadır.

 1. Yoğurt Maskesi

Bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı karbonat gereklidir. İki malzeme güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra cilde uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra maske bol su ile yıkanır. yoğurt yüzü nemlendireceği için etkili bir çözüm olacaktır.

Kırışıklıktan kurtulmak için gerekli olan kırışık nedenleri ve etmenleri öncelikli olarak tespit edilmelidir.  Kırışık nedenleri içinde yer alan sorunların hayatımızdan çıkartılması sonrasında kırışıklık için yüz maskeleri kullanılmaya başlanması öneli bir detaydır. Kırışıklık nasıl giderilir hakkında aklınıza takılan soruları cildiye uzmanımıza yorum olarak kırışıklık nedenleri veya kırışıklık için yüz maskeleri sorusuna net cevap bulabilirsiniz.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

acil-adet-sancısından-nasıl-kurtulurum

Acil Adet Sancısından Nasıl Kurtulurum?

Adet yani regl dönemlerinde birçok bayan büyük ağrılar ile karşı karşıya kalmaktadır. Burada özellikle bayanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir