Home / Eğitim / Kişisel gelişim için hangi kitapları okumalıyız ?

Kişisel gelişim için hangi kitapları okumalıyız ?

Kişisel gelişim için hangi kitapları okumalıyız ?

 

Kişinin var olan potansiyelini ortaya çıkarması ve daha ileri götürmesi, kendini geliştirmesi, kişisel gelişim olarak tanımlanmaktadır. Kişisel gelişim için insanların motive kaynağına ihtiyacı bulunmaktadır. Kimi zaman bir başkasının yaşantısını dinlemek kimi zaman okuduğumuz bir kitap insanları hedefine kitlenmesi konusunda cesaretlendirmektedir. Günümüzde ulaşabileceğimiz birçok kişisel gelişim kitabının yer alması, kitap seçmeyi oldukça zor hale gelmiştir. Zira ülkemizde bu sektörden haksız kazanç elde edildiği, sömürü unsuru olarak kullanıldığı görülmektedir.

 

Dikkat edilecekler

 

Kişisel gelişim kitabı okurken, yazarın kim olduğu ve belirttiği bilgilerin doğruluğu teyit etmek gerekmektedir. Yazarın yazdığı alanda yetkin bir isim olması, kitabı güvenilir kılacaktır.

 

Tavsiye Edilenler

 

  1. Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Yazar kendi yaşantılarından yola çıkmakta ve insanın eğer isterse başaramayacağı hiçbir şeyin bulunmadığını vurgulamaktadır.

 

  1. Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Yaşça büyüdüğü halde olgunlaşmak konusunda yetersiz olan yetişkin çocuk olarak tanımlanan bireylerden söz edilmektedir. Yetişkin çocukların içinde doldurulmayacak bir boşluk bulunmaktadır. Devamlı mutsuzluk yaşanmakta fakat bunun nedeni dışarıdaki herhangi bir nedene bağlanmaktadır. Esas olan kişinin kendisi ile olan ilişkisidir fakat bununla yüzleşmek kolay olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir >>  Matematikte Başarılı Olma Yöntemleri

 

  1. Beden Dili – Joe Navarro

25 yıllık kariyeri sonucunda vücut dilinin şifrelerini çıkaran Emekli FBI ajanı olan Joe Navarro tarafından kaleme alınmıştır. İnsan vücudu bölümlere ayrılarak bütünün görülmesi amaçlanmıştır. Beden dili ile ilgili az bilinen bilgileri içermektedir.

 

  1. Beynine Format At – M. Barış Muslu

Beynimizin ve bilinçaltımızın çok güçlü olduğu bilinmektedir fakat onun kontrolünü ele almak da bir o kadar önemlidir. Yazara göre bilinçaltımızı negatif düşünceler yerine pozitif düşünceler ile doldurmak daha iyi hayatlar yaşamamıza yardımcı olacaktır.

 

  1. İyi Hissetmek – David Burns

Psikiyatrist David Burns kitabında, hayata daha olumlu bakılmasını sağlamak amacıyla test edilmiş psikoterapi tekniklerini sunmaktadır. Duygularla ilgili farkındalık yaratmak, anksiyete, suçluluk duygusu veya hiçbir şey yapmak istememek hissiyle baş etmek için teknikler sunulmaktadır.

 

  1. Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Bu kitapta duygusal zekanın neden IQ’ dan önemli olduğu anlatılmaktadır. Ebeveynler ve eğitimcilere şiddetle tavsiye edilmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

okullara-profesyonel-yöneticiler-geliyor

Okullara Profesyonel Yöneticiler Geliyor

Okullarda Profesyonel Yöneticiler Görev Alacak Milli eğitim bakanlığından okul ve kurumlarda yönetici kadrosunda köklü değişikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir