Home / Sağlık / Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Ücreti Nedir?

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Ücreti Nedir?

Kök hücre tedavisinde geçtiğimiz yıllara bakıldığında ülkemizde toplam 69 merkezde yaklaşık olarak 3300 kök hücre nakli gerçekleştirilmiştir. Uzmanların açıklamalarına göre Türk bilim insanları kök hücre tedavisi maliyetini 7 kat aşağılara çekmeyi başarmıştır.

Bununla beraber kök hücre tedavisi süresi de yarı yarıya inmiştir. Hastalıkların tedavisinde hayati önem taşıyan süreç de aynı şekilde yarı yarıya inmiştir. Bu hem tıp dünyası için hem de Türk bilim adamlarının elde etmiş olduğu büyük başarılardan biridir.

Geçmiş dönemler incelendiğinde ulusal doku bankalarından elde edilen kök hücrelerin maliyetleri 35 bin Euro kadar olmaktaydı. Ancak şimdilerde bu tutar 5 bin Euro civarlarına kadar inmektedir.

Kök Hücre Bulma Süresi Azaldı

Uluslararası doku bankasından yararlanma süresi; doku taramadan kök hücre nakline kadar ortalama altı ila sekiz ay kadar sürebilmektedir. Ancak bu süre; Türkiye’de üç ay kadar bir süreye düşmektedir.

Kök Hücre Kimlerde Bulunur?

Erişkin bir kişinin tüm dokularında, o dokunun sürdürülebilirliğini ve bütünlüğünü sağlamak adına doku hücrelerinin çok küçük bir kısmında; o ve benzeri dokuları oluşturabilen kök hücresi bulunur. Bu, multipotent karakterli erişkin kök hücreler; sonraki aşamalarda doku hücrelerine dönüşecekleri için doku hücresi olarak adlandırılırlar.

Bu doku hücrelerinin görevleri; yaralanma, hastalık ve diğer benzeri nedenlerle oluşabilecek dokusal hasarları ya da kayıpları telafi edebilmek ve onarmaktır. Örneğin parmağınız yaralandığında, yaranın iyileşmesi bu doku hücreleri sayesinde olmaktadır.

İlginizi Çekebilir >>  Cilt Beyazlatan Havuç Yağı Kremi Bilgisi

Kök Hücre Tedavisi Hakkında Genel Bilgiler

kok-hucre

Geçmiş yıllarda kök hücreleri yalnızca kemik iliğinden nakil yapılmaktaydı. Ancak ilerleyen dönemlerde görüldü ki yağ dokusunda da kök hücreler bol miktarlarda bulunmaktadır. Hatta öyle ki kemik iliğinde bulunduğundan 500 kat daha fazladır.

Kemik iliğinden kök hücre temini yapmak oldukça zorlu ve sancılı bir süreçtir. Kemik iliğine iğne batırmak, biyopsi yapmak, az miktarda bulunan hücreleri haftalarca beklemek tıp dünyası için yorucu dönemlerdi. Ancak yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerde böyle zorlayıcı yöntemler bulunmamaktadır. Yağ doku hücrelerinden ayrılan kök hücreler nasıl elde edilir? diye soracak olursak; hücre hasara uğramadan ayrıştırılıyor ve sonrasında doktorun nezdinde işlemlere başlanıyor.

Kök Hücre Naklinde Alıcı Verici Uyumu

Kök hücreler kişinin kendisinden temin edilebildiği gibi farklı kişilerden de alınabilmektedir. Ancak başkasından alınan kök hücrelerin nakillerinde hasta ve verici arasında tam uyum olması gerekmektedir. Eğer ki tam uyum koşulları sağlanamıyorsa tama en yakın ya da kısmi doku uyumlu vericilerden temin sağlanmalıdır.

Kök hücre tedavisinde kök hücre temini için hastanın öncelikle aile bireyleri ya da uygun aile bireyi vericisi araştırılmalıdır. Bu kişilerden kök hücre temin edilemiyorsa akraba olmayan kişilerden uyumluluk ölçülerine göre doktor onayıyla birlikte teminler sağlanabilir.

Kök hücre naklinde ya da tedavisinde göbek bağından yapılan kök hücre teminlerinde ise uyum 6/6, 5/6, 4/6 oranlarında olması gerekmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

2 comments

  1. kök hüçre hakkında gerekli olan tedavi en uygun hangi hastanede yapılır?

    • Büyük illerimizde başta İstanbul Ankara ve İzmir’de özellikle üniversite hastaneleri bu alanda hem araştırma hemde tedavi sürecinde etkin rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir