Home / Sağlık / Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri Sağlıklı Mı

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri Sağlıklı Mı

Koltuk altını halka açmış olsak ta olmasak ta özellikle kilolu kişilerin sorunları başında kararması gelmektedir. Neden kilolu olan kişilerin koltuk altları kararır? Koltuk altı kararmasının sağlığa olan zararları nelerdir? Koltuk altı kararması kesin çözüm veya koltuk altı kararmasına bir günde son gibi direk kısa zamanlı anlık koltuk altı beyazlatma yöntemi bakılıyor ise kısa kollu giymek zorunda kalınmakta veya mayo giymeye hazırlanılmaktadır. Tabi ki direk olarak dikkat çekmek istenilmeyen koltuk altı kararmasının ise yüzme veya askılı giyilmesinde hareket esnasında göze çarpması, dikkat çekmesi kişinin utanmasına neden olmaktadır. Beyaz bir tende siyah bir alan ve o da koltuk altında olması utanmayı sağlamaktadır. Telaşa kapılmadan koltuk altı kararmasından kesin olarak kurtulmak mümkündür. Koltuk altı kararması nasıl geçer evde diye uygulanmalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar ise bölgenin özellikle deri kalıntısının ortamdan uzaklaştırılmasına bağlı olmaktadır.

koltuk-altı-kararmasının-nedenleri
koltuk-altı-kararmasının-nedenleri

Koltuk altı kararmasının nedenleri sıralanır iken ilk olarak genetik faktörlerden dolayı genler ile taşınmış olan DNA yapısından dolayı birçok kişinin koltuk altları kararmaktadır. Bunun yanında genetik olmasına benzer şekilde ırk yapısından dolayı koltuk altı kararması karşılaşılmaktadır. Esmer tenli olanların beyaz tenli olanlara nazaran daha fazla koltuk altı kararması ile karşılaşmaktadır. Burada koltuk altı karamasında ise kararma sadece koltuk altı ile sınırlı kalmamaktadır. Genital bölgenin kararması, eklem yerlerinin kararması da koltuk altı kararması ile benzer özellikten kaynaklanmaktadır. Koltuk altında ki kararmaya benzer olan bu kararmalar ise ensede de karşımıza çıkmaktadır. Burada ayırıcı olan ise normal günlük sorunlardan veya kullanılan ilaçlardan dolayı koltuk altı kararmasına uğramış olunsa da deri sertleşmektedir. Kararmış olan deri zamanla sertleşmeye neden olmaktadır. Açık alanda güneşte çalışan kişilerde de gene koltuk altı kararması ve ense kararması karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda karama sonrasında deri katılaşmaktadır. Derinin terleme sonrasında sıvı kaybına uğramış olmasından dolayı deri sertleşmesi, nasırlaşması ile karşılaşılmaktadır. Obez derecesinde şişman olan kişilerde gene eklem yerleri yanında deri birikmesi olan alanlarda kararma karşılaşılmaktadır. Zayıfım ama koltuk altım karardı? Diye düşünüyor seniz cilt yapınızdan kaynaklı olması üzerinde durmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Cilt Beyazlatan Havuç Yağı Kremi Bilgisi
koltuk-altı-kararması
Koltuk altı kararması deri sertleşmesi

Cilt pigment hücreleri ile de sorunlar yaşanırken kullanılan ilaçlarında koltuk altı kararmasına neden olduğu bilinmektedir. Kullanılmış olan doğum kontrol ilaçları vücut hormon dengesini bozmaktadır. Kullanılan hormon ilaçları koltuk altı kararmasına neden olmaktadır. Melanosit pigmetleri ile derinin rengi belirlenmektedir. Tıbbi ve kimyasal müdahaleler sonrasında ise melanosit dengesi bozulmakta ve vücudun zayıf deri noktalarında renk farklılaşmasına neden olmaktadır. AN (akanthosis Nigricans) rahatsızlığı ile bağlantılı olarak koltuk altı karaması nedenleri arasında sırlanan etmenler arasında yer almaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir