Home / Ekonomi / Kredi Notu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Kişiler bankalar arasında ki işlemlere dayalı olarak yapılan analizlerin bir sonucu olan kredi notu nedir? kaç olmalıdır? üzerine meraklar artıyor. Çünkü günümüzde artık hiçbir banka kişilerin kredi notunu es geçmiyor ve kişilere kredi ve kredi kartı ürünlerini kredi notuna göre kullandırmayı tercih ediyor.

Bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödeme periyotlarına uyulup uyulmadığı kişilere verilen kredi notları ile ortaya çıkar ve bu sayısal değer tüm bankalar tarafından ortak bir sayısal değeri ifade eder. Yani kişi bir bankaya kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunmuş ise öncelikle bu kişilerin kredi notları dikkate alınır ve bir değerlendirme yapılır.

Kredi Notu Kaç Olması Gerekir?

Kredi ve kredi kartı ihtiyacı olan kişiler kredi notu kaç olması gerekir? konusuna dair sıklıkla araştırma yapmaktadırlar. Kredi notu en riskli ve en iyi kredi notu aralığında değerlendirilen sayısal değerlerden meydana gelir. En riskli kredi notu 0 ile 699  puan arasında sayısal değer kaydeder. Orta riskli 700 ile 1099 arası, az riskli 1100-1499, risksiz 1500-1700 ve en iyi kredi notu 1700 ile 1900 arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir >>  Devalüasyon Nedir? Niçin Yapılır?

En riskli ve orta riskli olan kredi notuna bankalar genellikle kredi vermekten kaçınır. Risksiz ve en iyi kredi notuna sahip olanlar bankalara yaptıkları başvurularda olumlu olarak değerlendirilirler. Böylece tüm bankalardan kredi ve kredi kartı alabilme imkanına sahiptirler.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

bireysel-emeklilik-bes-avantajları-dezavantajları

Bireysel Emeklilik BES Avantajları Dezavantajları Nelerdir

Bireysel emeklilik Bes uzun yıllardır Avrupa da başarı ile uygulanmış olan birikime dayalı emekli olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir