Home / Genel Kültür / Leonardo Da Vinci Kimdir?

Leonardo Da Vinci Kimdir?

Leonardo Da Vinci Kimdir?

Leonardo Da Vinci, (Leonardo di ser Piero da Vinci) 15. yüzyılda yaşayan ünlü bir İtalyan mucit, mühendis, mimar, matematikçi ve ressamdır. Sanat alanında yapmış olduğu en büyük çalışma Mona Lisa resmidir. Bu resmin günümüzdeki değeri tam 450 milyon dolardır. Açık arttırmada bu fiyata satılmıştır. Leonardo Da Vinci, Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından biridir. Tek Rönesans değil dünyanın gelmiş geçmiş en önemli mucitlerinden ve sanatçılarından birisidir. Üstün zekası ve edindiği birçok meslek ile tüm dünyada hafızalara kazınmıştır.

Leonardo Da Vinci’nin Hayatı

Leonardo Da Vinci, Floransa’da Vinci kasabası yakınlarında dünyaya geldi. Floransa, günümüz İtalya’sıdır. Da Vinci, evlilik dışı bir ilişki ile dünyaya geldiği söylenmektedir. Asıl ismi Leonardo di ser Piero da Vinci‘dir. Daha sonra gelen kanunlar ile Leonardo Da Vinci olarak kaldı. Annesi ve babasının başka birileriyle evlenmesi üzerine sahipsiz kaldı ve büyükbabasının evinde yaşamaya başladı. Doğduğundan itibaren kimse tarafından sevgi görmeyen Leonardo’yu sadece amcası sevdi. Büyükannesi ve büyükbabasının ölmesi üzerine Leonardo Da Vinci, babası ile birlikte Floransa’ya yerleşti.

leonardo-da-vinci-nin-hayatiLeonardo Da Vinci, henüz çok ufakken bile resimler yapıyordu. Çok güzel resimler ortaya çıkaran Leonardo, babası tarafından farkedildi ve zamanın ünlü ressamlarından  Andrea del Verrocchio ile tanıştırıldı. Verrocchio’nun yanında çıraklık yapmaya başladı.

İlginizi Çekebilir >>  Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Bir süre sonra Floransa’yı terkeden Leonardo, dönemin Milano Dükü Sforza’ya hizmet etmeye başladı. Tam 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Milono Dükü için silahlar, makineler tasarladı ve resimler yaptı. Ardından burası Fransızlar tarafından fethedildi. Kendini sürekli geliştirmeye çalışan Leonardo Da Vinci uçan makineler, heykeltraş ve mimari alanlarında da çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1499 yılında İtalya’ya göç etti.

Gelmiş geçmiş en iyi resim olarak kabul edilen Mona Lisa‘yı yapmaya başladığı yıl 1503 olarak bilinir. Gittiği her yere Mosa Lisa’yı da yanında götürmektedir. 1504 yılında babasının ölümü üzerine Floransa’ya geri döndü. 1513 yılında Roma’da Papa için çalıştı. Ünü her yıl daha fazla yayılan Leonardo Da Vinci, 1516’da Fransa’nın baş ressamı ve mühendisi olmuştur. Herkesi kendine hayran etmeyi başarmıştır.

Çizmiş olduğu “Mona Lisa” isimli resim

leonardo-da-vinci-mona-lisa-tablosu

Leonardo Da Vinci’nin Ölümü

Leonardo Da Vinci, 1519’da Amboise’da yani günümüz Fransa’sında kendi evinde 67 yaşında öldü. Tüm mirasını hayattayken en iyi öğrencisi ve en yakınlarından birisi olan Lombardiya aristokratının oğlu Melzi’ye bırakmıştır.

Leonardo Da Vinci, insan vücudu hakkında da araştırmalar yapmıştır. Lakin o dönemde Papa, bu çalışmaları yasaklamasıyla bu alandaki çalışmaları yarım kalmıştır. Evlilik bir dışı ilişkiden dünyaya geldiği için hiçbir okulda okuyamadı. Tamamen sanata olan ilgisiyle kendini geliştirmesiyle bu üne kavuşmuştur. Çizmiş olduğu “Mona Lisa” isimli çalışması günümüzde 450 milyon dolara açık arttırma ile satılmıştır. Yanında sürekli defter bulundurup aklına gelen tasarımları hemen çizdiği söylenmektedir. 

 

Leonardo Da Vinci’ye Ait Önemli Eserler

Mona Lisa

leonardo-da-vinci-mona-lisa-tablosu

Vitruvius Adamı

Vitruvius-adami-leonardo

Beşaret

besaret-leonardo-di-caprio-eseri

Son Akşam Yemeği

son-aksam-yemegi-leonardo-di-caprio

İsa’nın Vaftizi

isanin-vaftizi-leonardo-di-caprio

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

desiderius-erasmus-kimdir-hakkında-bilgi

Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Hollanda’nın nadir felsefecilerinden olana Desiderius Erasmus  1465 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Hümanizm akımının öcülerinden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir