Home / Sağlık / Limonata Nedir Faydaları Nelerdir?

Limonata Nedir Faydaları Nelerdir?

Sıcaklarda soğuk, soğuklarda ise ılık tüketilen bir nevi törenlerde iç ferahlatan ürün içecek olarak limonata hazırlanmaktadır. Limonata birim kültürümüzde sıklıkla cenazeler sonrasında ve mevlitlerde olmazsa olmaz içecek olarak yer almaktadır. Fakat her evde rahatlıkla limonata yapılmakta, vitamin büfelerinde limonatta satışı yapılmaktadır. Hazır toz olarak market raflarında da satışı yapılmakta olan limonata faydaları nedir ise özellikle sindirimi kolaylaştırmaktadır. Limonata nedir ve faydaları nelerdir olarak ele almış olduğumuz konumuz ise uzman gıda mühendisleri tarafından hazırlanmış en sağlıklı limonlardan elde edilen limonatanın usta hazırlanma tarifi olmaktadır.

 

limonata
limonata

 

Limonata tarifi için ise hazır hemen sıkılması yanında kurutularak da mevsimi olmadığı zamanlarda hazırlanabilmektedir. Yada buzdolabında muhafaza edilerek rendeden geçirilerek limon parçacıkları hazırlanabilmektedir. Limonata nedir ise şeker ve su karışımına bolca limon eklemekle olmaktadır. Bu arada asıl etken madde limon olmaktadır. Limonun her bir parçası içi ve dışı sadece çekirdeklerin çıkartılması gereklidir. Çekirdekleri limonatanın tadının acı olmasına neden olacaktır. Bu tarz bir olayı önlemek için öncelikle limonu sirkeli suda birkaç saat bekleterek üzerinde oluşan mikropların tamamen        gitmesini sağlamanız gerekmektedir. Limonata nedir diye merak edilen kısımlarda dış kabuklarının da rendeden geçirilmesi ile limon parçacıkları elde edilmektedir. Limonu sirkeli su ile yıkadığımızda ise kabukları üzerinde oluşan mikrop ve bakteriler temizlenmektedir. Parçacıkların üzerine şeker atılarak karıştırma işlemi yapılmaya başlanmaktadır. İstenilen kıvama gelinceye kadar şeker artı limon parçacıkları ve su karıştırılıp damak tadına ulaşıncaya kadar şeker eklemesi yapılabilir. Burada normal bir sürahi içine yetecek kadar limonata hazırlamak için 2 limon 1 çorba kaşığı şeker ve 3 litreye yakın su koyularak işlem yapılmaktadır. Dileyen limonatta nedir kısmında daha aktif olması için içine 3. Limonu da koyarak daha ekşi bir içecek ortaya çıkartabilir.

İlginizi Çekebilir >>  Doğanın Mucizesi Doğal Sarı Kantaron Ne İşe Yarar

 

limonata-faydaları-nelerdir
         limonata faydaları nelerdir

 

Limonata faydaları ise içine koyulan şekerin düşük hatta olmaması yağ hücrelerinin parçalanmaya başlamasına yardımcı olmaktadır. Ek spor yaparak veya spor esnasında serinleten içecek olarak limonata kullanılması yağların kasa dönüşmesini hızlandırmaktadır. Enerji veriri ve spor yürüyüş sonrasında ortaya çıkan yorgunluğu alır. Limonata nedir faydaları nelerdir diye merak konusu olan karışım özellikle sağlık bakımından enerji verip yorgunluk almaktadır. C vitamini deposu olması ise deri ve cilt sağlığının uzun yıllar korunmasını sağlamaktadır. Vücut bağışıklık sistemini koruması ve onarması yanında katarak rahatsızlığını  önlemektedir. Kan şekerini düzenler şeker rahatsızlığının oluşmasını önlemektedir. Sinir hücrelerinin korunmasını sağlayarak limonata faydaları sağlıklı direncin merkezi olmaktadır. Kardiyoloji bölümü içinde yer alan kap damar rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ağız kokusunu önleyip diş sağlığını ve ağızda yer alan bakterileri öldürmektedir. Limonata faydası ise bunlarla sınırlı olmayıp nane ile birlikte alınarak toksin atılmasını hızlandırmaktadır. Toksin atılması ile deri ve iç rahatsızlıkların önlenmesinde limonata nedir diye merak edenler onarıcı be besleyici etkisinden faydalanmaktadır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir