Home / Eğitim /  Liseye Geçişte Velileri Memnun Eden Açıklama

 Liseye Geçişte Velileri Memnun Eden Açıklama

Milli eğitim bakanlığı tarafından yakın çevreye öğrenci yerleştirilmesi ve adrese dayalı okul tercihleri yanında kısıtlı okul tercih haklarının verilmesi, açıkta kalan öğrencilerin durumları gibi sorunlar son zamanlarda direk milli eğitimin çözmek zorunda kaldığı ilk sorun olarak göze çarpmıştır. Milli Eğitim bakanı tarafından daha önceden yapılan açıklamalarda sistem hakkında detaylar verilmeye çalışılmıştır.  Yeni Milli Eğitim bakanının eğitim kökenli olmasından dolayı ise Türk Eğitim sisteminde yapıcı köklü değişiklikler beklenmeye başlanmıştır. Liselere kayıt sisteminde görülen hataların başında yer alan kısıtlı okul tercih edilmesi konusu ise ilk tercihlerde binlerce öğrencinin açıkta kalması ile sorun krize dönüşmeye başlamıştır.

 liseye -geçişte-nakil-açıklaması
Liseye  geçişte nakil açıklaması

Yeni milli eğitim bakanlığı kadrolarının oluşması sonrasında Milli Eğitim içinde yer alan sorunlar çözülmeye başlamıştır. Bunların ilk sırasında yer alan Liselere Kayıt Sistemi olmuştur. İlk tercihler sonrasında isteğe bağlı okullar yanında zorunlu olarak tercih dışı yerleşmek zorunda kalanlar ile birlikte okulların bazılarında özellikle Anadolu Liselerinde talep patlaması olur iken İmam Hatip Liselerinde ise kayıtların boş kontenjanlar kalmıştır. İlk tercihler sonrasında her öğrenciye tekrar okul tercih etmesine sağlayacak olan Liselere Kayıtta Nakil süreçleri adil bir şekilde tasarlanmıştır. Bu anlamda boş kalan tercih edilmemiş okullar hızla Anadolu Lisesine dönüşümleri sağlanmıştır. Boş sınıfları bulunan okulların, boşta duran sınıfları gene talep fazlası olan okulların kontenjanına dahil edilmiştir. Bir diğer kontenjan artırım sistemi ile Anadolu Liselerine yönelik talepler açıkta öğrenci kalmayacak şekilde planlanmıştır..

İlginizi Çekebilir >>  Fotosentez Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Eğitimin içinden gelen Milli Eğitim Bakanının koordinesinde sorun açıkta öğrenci kalmayacak şekilde ve kişi istemediği okula tercih etmek zorunda kalmayacakları bir düzenleme ile liselere kayıtta nakil dönemine geçilmiştir. Liselere kayıt sonrasında boş kalan kontenjanlar için nakil yapılması yanında tercihlerine yerleşmiş olan örgenciler de gene yeni okullar arasında tercih ederek pozitif ayrımcılık veya negatif ayrımcılıktan kurtulmuş olmaktadır.

   En resmi ağızdan yapılan açıklama da ise Orta Öğretim Genel Müdürü Ercan Türk tarafından ‘’ Hiç Kimse İstemediği Liseye Gitmek Zorunda Kalmayacaktır.’’ açıklaması ile yapılmış bulunulmaktadır. Velileri rahatlatan liselere kayıt sistemi detayları yakında nakil kılavuzu ile duyurulacaktır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir