Home / Genel Kültür / Nedir? / Mahya Nedir Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

Mahya Nedir Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

Mahya; Müslüman Ramazan ayı başlaması ile gündeme gelen sanat olarak akıllara gelmektedir. Ramazan ayının başlaması ile mahya sanatçıları ortaya çıkması ise geçmişten gelen geleneğin kuşaklar arasında aktarılmasını sağlamaktadır. Fakat mahya sanatı özü itibari ile Tüm dini günlerde iki minare arasında gerçekleşen ışık sanatıdır. Mahya nedir ne zaman ortaya çıkmıştır kısmında ise ilk akla gelen Müslüman toplumu olarak Araplarda ortaya çıktığı düşüncesi akıllara gelebilir. Bu tarihi bir yanılgı algı olarak karşımızda yer alır.

Mahya Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

 Mahya sanatı ilk olarak Osmanlı imparatorluğunda ortaya çıkmıştır. Osmanlı padişahlarında Sultan 1. Ahmet zamanına uzanan tarih olmaktadır. Hafız Kefevi Fatih Camisi Müezzini padişaha vermek için sanat eseri değerinde levha hazırlamıştır. El emeği olan levha işlemesini padişaha sunar be bu eser karşısında etkilenen sultan ise halkının da bu esiri görmesi için kendisi tarafından yaptırmış olduğu camide sergilenmesini istemiştir. Mahya sanatı resimleri izlemek isteyen İstanbullu vatandaşları kısa zamanda camiye akın edince büyük bir merak ile diğer camiler tarafından Mahya nedir merakı yaşanmıştır.

Sultanahmet Camii minareleri arasında başlayan mahya sanatı ilk defa 1600’lü yıllarda Müslüman alemine girmeye başlamıştır. Mahya olarak gaz lambaları ve yağ lambaları ile başlayan sanat günümüzde elektrikli lambalar ile sağlanmaktadır. Arap aleminden ise Osmanlı sonrasında Mahya sanatı gelişmeye başlamıştır. Burada önemli mahya gelişimini Arap coğrafyasında yayılması ise genelde camilerin tek minareli yapılmasıdır. Bu özelliğinden dolayı ilk olarak Osmanlıda gelişmiş ve sonrasında yapılan birden fazla sayılı minaresi olan camilerde devam etmiştir.

İlginizi Çekebilir >>  Mayoz Bölünme Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mahya, tarih sahnesine çıkması olan 1600 yılından sonra ise gaz lambası yolculuğunu elektik ile devam ettirmektedir. Mahya olarak ışık dansı olarak adlandırılmaktadır. İlk mahya uygulaması sırasında televizyon veya internet olmadığından dolayı vatandaşlar camiler arasında gezerek mahya seyretme ile akşamları eğlenceye çevirmiştir. Bu tatlı rekabet içinde ise camiler arasında en güzel mahya rekabeti başlamış ve uzun yıllar bu rekabet mahya sanatçıları arasında da devam etmiştir. Ramazan ayı boyunca askıda kalan mahyalar diğer dini günlerde gene minareler arasında sarkıtılarak ışık şovlarını yapmaktadır.

Şimdi burada ister istemez aklımıza Mahya sanatı ne zaman ortaya çıkmıştır dan daha fazla mahya sanatı hangi alanların oluşmasına neden olmuştur. Havaiyi fişek gösterilerinin atası denilebilir. Işıklı gösterilerin atası lazer gösterisinin dedesi olarak adlandırılabilir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

qr-kod-nedir-qr-kod-okutma

Qr Kod Nedir Qr Kod Okutma

Japonya’nın üstün pazarlama tekniklerinden olan ve bilgi iletişiminde devrim niteliğinde sunmuş olduğu qr kodu nedir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir