Home / Sağlık / Menenjit Nedir? Menenjitin Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit Nedir? Menenjitin Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit, beyni ve omuriliği saran meninks zarının iltihaplanması sonucu oluşan oldukça tehlikeli bir hastalıktır.  Bu hastalık genellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülür. Fakat yetişkin insanlar da bu hastalığa yakalanabilir.

Menenjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hastalığı, erken teşhis edilemediği durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Beyin zarında oluşan enfeksiyon beyinle omurilik arasındaki bağlar sayesinde kafa sinirlerine, omurilik doku ve sinirlerine ve hatta beyne kadar ulaşabilir. Menenjit hastalığının belirtileri;

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yüksek ateş
  • Boyun bölgesinde tutulma
  • Ensede sertleşme
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Nöbet geçirme
  • Zihin bulanıklığı
  • Tuhaf davranışlar sergileme
  • Eklem ve kas ağrıları

Bu hastalık en çok 5 yaş altı çocuklarda görüldüğü için bu belirtiler onlarda farklılık gösterebilir. Özellikle de 2 yaş altı bebeklerde hastalık kendini, yüksek ateş, kusma, ciltte soluk ve lekeli bir görünümün olması, kafasındaki bıngıldak olarak da bilinen yerde şişkinlik oluşması inleme veya tiz bir şekilde ağlama, yemek yememe, hassasiyetin artması ve sürekli uykulu ve halsiz olma şeklinde gösterir. Bu durumda ebeveynler acil olarak bir hekime başvurmalıdır.

Menenjit Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Menenjit hastalığı, sebeplerine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. En tehlikeli olanı meningokok bakterilerinin sebep olduğu türdür ve iki tipi vardır. Birinci tip kısa sürede ölümle sonuçlanırken ikinci tipi ilaçlarla tedavi edilerek iyileşme gözlemlenebilir. Ayrıca bulaşıcı olduğundan hasta yakınları da ilaç kullanmalıdır. Pnömokok menenjiti, tehlikeli olduğu kadar yakalanan hastalarda büyük ölçüde hasar bırakabilir. Genellikle 45 yaş üstü kişilerde görülür ve bulaşıcı değildir. Viral menenjit, genellikle kış aylarında, grip sonrası bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte meydana gelebilir. Bunun dışında kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi hastalıklardan sonra da oluşabilir. Tüberküloz menenjiti, çok görülmeyen, bağışıklık sisteminin zayıfladığı beslenme yetersizliği olan bebek ve erişkinlerde görülür. Hemofilus İnfluenza menenjiti ise diğer bakterilerin sebep olduğu menenjit türlerine benzer ancak tedavi yönteminden önce tam olarak tanının konulması çok önemlidir. Çünkü kullanılacak ilaçlar farklı olacaktır. Genellikle 4 yaş altı bebeklerde görülür.

İlginizi Çekebilir >>  Kırmızı Siyah Üzüm Çekirdeği Yağı Neye Yarar

Menenjit Hastalığının Tedavisi ve Hasarları

Menenjit hastalığının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın tanısı omurilikten alınan sıvıyla tam olarak belirlenir. Sonuçlar doğrultusunda türü de belirlenir ve türüne göre antibiyotik tedavisi başlar. Yine türüne bağlı olarak ilaçların yanında nasıl bir tedavi uygulanacağı da belirlenir. Hastalar yoğun bakım ünitesinde gözlem altında olmalı ve bulaşma riskine karşı önlemler alınmalıdır. Eğer bu hastalık erken teşhis edilemezse ölümle sonuçlanabilir. Bunlarla birlikte hastalarda sağırlık, epilepsi, konsantrasyon ve koordinasyon bozukluğu, eklem sıkıntıları, zeka geriliği gibi hasarlar meydana gelebilir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

koltuk-altı-kararmasına-kesin-çözüm-3-ton

Koltuk Altı Kararmasına Kesin Çözüm 3 Ton

Koltuk altı karaması nedenleri daha önceden ele alınmıştı. Şimdi sırada ise gerek genetik gerekse yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir