Home / Eğitim / Modern Özel Eğitim Nedir Etkinlikleri Nelerdir

Modern Özel Eğitim Nedir Etkinlikleri Nelerdir

Modern Özel Eğitim Nedir Etkinlikleri Nelerdir

Bilimin her alanda göstermiş olduğu kolaylıklar eğitim sektöründe de sonuna kadar kullanılmaktadır. Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler içinde gene modern özel eğitim etkinlikleri sayesinde etkinlikleri çeşitlenmektedir. Burada okul öncesi etkinlikleri ile birlikte özel eğitim etkinlikleri benzerlikler göstermektedir. Aynı pencereden bakıldıklarında ince motor becerileri, kaba motor becerileri okul öncesi etkinlikleri ile özel eğitim etkinlikleri nelerdir aynı olmakta ve başta kas sistemlerini düzenlemektedir.

Modern veriler ile ele alınan ve bilim ile desteklenmiş olan etkinlik örneklerinde ise okul öncesi etkinlikleri, özel eğitim etkinlikleri öğrenciyi merkeze alan bir izle-gör-yap modeli ile ileri zincirleme tekniklerini kullanmaktadır.

Özel Eğitim

Doğuştan veya sonradan hatta doğum esnasında çocuğun normal gelişim seviyesinden geri kalmasına neden olan olaylara maruz kalması veya genetik sorunlardan dolayı akranlarından geri kalması şeklinde açıklamak özel eğitim için yeterli olacaktır. Özel eğitim içinde yer alan bireylerin hayat öykülerine bakıldığında genetik yada akraba evliliğinden başlanarak farklı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir.

Fakat her rahatsızlık için tanılama yapılabilmesine rağmen tedavi kısımlarında eksiklikler olabilmektedir. Burada bireyi akranlarına yaklaştıracak olunan eğitim girdileri ile başarı elde edilmeye çalışılmaktadır. Ülkemiz bu anlamda Avrupa’nın birçok ülkesinde özel eğitim hizmeti veren kuruluşlara göre ileri seviyede yer almaktadır. Özel eğitim için kurulmuş olan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları özel okulların koordinesinde görevli olmaktadır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri özel teşebbüs vasıtası ile özel eğitim ücretleri devlet tarafından karşılanmakta ve özel eğitim merkezleridir. (Her yılın Ocak ayından geçerli olmak üzere seans başı ücret belirlenmektedir. 2018 yılı için bireysel eğitim ücreti %8 KDV dahil 60 tl civarındadır.)

Özel eğitim kurumlarında okul öncesi etkinlikleri de geçerli olan eğitim etkinlikleri olarak takip edilmektedir.

İlginizi Çekebilir >>  Hücre Nedir? Hücre Organelleri ve Görevleri

Modern Özel Eğitim Etkinlikleri Nelerdir?

Özel eğitim etkinlikleri nelerdir araştırmasına başlanmadan önce bireyin geri kalmışlık alanları belirlenmelidir. Zihinsel problemleri yanında sosyal uyum ve günlük yaşam becerileri alanında geri kalmışlıkları var mı? Dil konuşma problemleri akranlarına veya yaşına göre hangi seviyede olduğu, akademik anlamda ise Türkçe Matematik temel kazanımlarından hangilerini kazanmışlar veya hangilerinde geri kalmışlar şeklinde ayrım yapılabilmektedir. Burada modern özel eğiti etkinlikleri nelerdir içinde teknolojik verilerden olan özel yazılımlar ile desteklenmesi yapılabilmektedir. Mesela; Günlük Yaşam becerisi içinde yer alan Sofra Hazırlar Kazanımını çalışmak gerektiğinde ise öncelikle birey bilgisayar destekli oda içinde Yemek Masası Hazırlama Oyunu ile egzersiz yapar. İçselleştirme süreci oluştuğunda ise oyunda yer aslan nesnelerin er aldığı mutfak modeli içinde gerçek yemek masası hazırlama kazanımı sağlanabilir.

Bunların yanında salata yapar kazanımında bıçağın ilk defa kullanılmasında tehlikeli olmasından dolayı okul öncesi etkinlik örneklerinde olduğu gibi öncelikle oyunlar ile salata yapması sağlanır. Özel eğitim içinde uygulama evi olarak adlandırılan bağımsız bir tarafı mutfak diğer tarafı ise salon modelinde oda bulunmak zorundadır. Bilgisayar desteklemesi ile elde edilen kazanım uygulama evinde gerçek yaşama yani hayata uyarlanmaktadır. Özel eğitim etkinlikleri nedir ise çorap giymek bir etkinliktir, kazak giymek etkinliktir, salata yapmak etkinliktir, marketten alış veriş yapmak etkinliktir. Uygulayıcının özel eğitim uzmanın becerisine bağlı olarak kazanımlara giden hedefte özel eğitim etkinlikleri nelerdir özel (bireye göre) olmaktadır.

Özel eğitimde modern cihazlar yardımı ile özel eğitim etkinlikleri nelerdir gün geçtikçe yenilenmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise özel eğitimi sadece bu cihazlara bağlamamaktır. Özel eğitimde öğretmen ve öğrenci merkezli olarak yakın çevreden uzağa, sanallıktan gerçeğe doğru özel eğitim etkinlikleri yer alması gerekli olmakta ve bu sayede özel eğitim, eğitim de kendisinden beklenilen başarıyı yerine getirmektedir.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir