Home / Eğitim / Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından alınan kararlar, Resmi Gazetede yayınlanarak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Bu kararlar doğrultusunda da ehliyet sınıflarında epeyi değişiklikler meydana geldi. Otomobil, taksi veya motosiklet ehliyeti nasıl alınır. Daha önceden ehliyet sınıfları 8 taneden oluşurken, yeni kararın yürürlüğe girmesiyle bu sınıf sayısı 18’e kadar yükseldi. Yani kısacası eskiden ehliyet sınıflarının A1 ve A2’den oluştuğunu ve yürürlükten sonra bu sınıfların A, A1, A2, ve B1 olarak değiştirildiğini belirtelim. Peki yeni sınıflandırmaya göre motosiklet ehliyetine nasıl sahip olacağız?

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Yeni yönetmeliğe göre A1 sürücü belgesini kapsayan araçların; silindir hacmi 125 santimetre küpü, gücü 11 kilovatı ve aynı zamanda gücünün ağırlığına oranının 0,1’i geçmeyen sepetsiz veya sepetli iki tekerlekli motosikletler A1 sınıfını kapsamaktadır. Aynı zamanda gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler de A1 sınıfında dahildir. A1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak için, 16 yaşından büyük olmalısınız. Eğer 16 yaşından büyükseniz, A1 sürücü sertifikanızı alabilirseniz, bu sürücü belgesi ile M belgesi kapsamındaki araçları da kullanabilirsiniz.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

A2 sınıfı sürücü belgesini alabilmek için, önünüze çıkabilecek yaş sınırı 18’dir. A2 sürücü belgesine sahipseniz; gücü 35 kilovatı geçmeyen ve gücünün ağırlığına oranının 0.2’yi geçmeyen sepetsiz veya sepetli iki tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz. Ayrıca motosiklet ehliyeti almak A2 sınıfı sürücü belgelerine sahip olan sürücüler, 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri de kullanabilirler. A2 sınıfı olan sürücüler, A1 ve M sertifikalarını kapsayan araçları da kullanabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir >>  Üniversite okumuş kadınların özellikleri nelerdir ?

A Sınıfı Sürücü Belgesi

A sınıfı sürücü belgesi alabilmeniz için 20 yaşını geçmiş olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda A sınıfı sürücü belgesi verilecek olan kişilerde, 2 yıllık A2 sertifika deneyimi de aranmaktadır. A sınıfı sürücü belgesiyle bir nevi motosiklet ehliyeti almak; sepetsiz veya sepetli iki tekerlekli tüm motosikletleri ve aynı zamanda 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz. Bu kapsamda A1, A2 ve M sınıfının izin verdiği motosikletleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca üç tekerlekli motosikletleri kullanabilmek için ise 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

B1 Sürücü Belgesi

Yayımlanan yeni yönetmelikle ortaya çıkan sürücü belgelerinden birisi de B1 belgesidir. Sertifika türüyle B sınıfı ehliyetle karıştırılan B1 sertifikasının, normal araç ehliyet sınıfıyla hiçbir alakası bulunmamaktadır. B1 sınıfına sahip olan sürücüler; motor gücü 15 kilovatı geçmeyen, ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen ve yük taşımacılığı yapılacak araçlarda da 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli araçlar kullanılabilir. Ayrıca elektrikli araçlar için ise B1 sürücü belgesi geçerlidir. Elektrikli araçlarda da ağırlığa bakılırken, akü ağırlıkları dikkate alınmamaktadır. B1 sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı 16’dır. B1 sürücü belgesine sahip olan sürücüler, M sertifikasının izin verdiği araçları kullanabilirler. Ayrıca belirttiğimiz gibi B1 sürücü belgesi, can ve mal kaybı göz önüne alınarak kesinlikle B sınıfı sürücü belgesiyle karıştırılmamalıdır.

Motosiklet ehliyeti almak için sürücü kurslarının eğitimlerine başvurmak gereklidir. Burada özellikle kask kullanımından dolayı kaynaklı kazalarda yaşam kayıpları riskini azaltmaktadır. Bu nedenle motosiklet ehliyeti almak için sadece sınavlarda gerekli özeni göstermek devam eden süreçte kask gibi detayların atlanmadan motosiklet kullanılması gereklidir. Burada özellikle motosiklet ehliyeti alınması için gerekli olan şartların yerine gelmesinden sonra dikkatli olarak motosiklet sürüş teknikleri göz önüne alınmalıdır.

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

çocuklar okulla nasıl alıştırılır veliler nasıl davranmalı

Çocuklar Okulla Nasıl Alıştırılır Veliler Nasıl Davranmalı

Okul sezonun başlaması ile velileri alan telaşların arasında ilk defa okul hayatına başlayacak olan ailelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir