Home / Genel Kültür / Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir?

Doğum tarihi: 19 Mayıs 1881

Ölüm tarihi ve yeri: 10 Kasım 1938

Kardeşleri: Makbule Atadan, Naciye, Fatma, Ömer, Ahmet

Ebeveynler: Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, şu an Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Selanik’te Kocakasım Mahallesi’nde, pembe bir dış görünümü olan mütevazi bir evde 1881 yılında başlamıştır. Babasının adı Ali Rıza Efendi; annesinin adı ise Zübeyde hanımdır. İsmi tarihe altın harflerle kazılmış, bir milletin ölüm kalım mücadelesinin sembolü olmuş, unutulmaz, askeri ve siyasi liderdir.

Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk, ilköğrenimini mahalle mektebinde ve Şemsi Efendi Okulu’ndan yapmıştır. Ortaokul eğitimini ise Selanik Mülkiye Rüştiyesinde ve Selanik Askeri Rüştiyesinde başarıyla tamamlamıştır. Lise eğitimini ise başka bir askeri okul olan Selanik Askeri İdadisinde tamamlamıştır. Daha sonra yüksek öğrenim için Harp Okulu ve Harp Akademisinde öğrenim görmüştür. Eğitim hayatında başarılı ve zeki bir öğrenci olmuştur. Selanik Askeri Rüştiyesinde okurken matematik öğretmeninden Mustafa ismini almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk Askeri Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk, harp okulundan mezun olduktan sonra yüzbaşı unvanını almış ve ilk görev yeri olan şu an Suriye sınırları içerisinde kalan Şam bölgesine gönderilmiştir. Osmanlı Devleti’nin bir askeri personeli olarak Trablusgarp, Balkan ve 1. Dünya savaşlarına katılmıştır. Hareket Ordusu’nun başındayken 31 Mart Vakası olarak da bilinen isyanı bastırmıştır. Daha sonra ortaya çıkan Arnavutluk isyanını da bastırmada başarılı olmuştur. 1911 yılında İtalya’nın Trablusgarp’a asker göndermesi üzerine Tobruk’a gönderilmiştir. Burada Türk askeri personelini iyi bir şekilde yöneterek başarıyla buradaki görevini tamamlamıştır. Daha sonra Balkan Savaşı’na katılmıştır. Bulgar işgali altındaki Edirne’yi Bulgarlardan kurtaran orduda görev almıştır. 1915 yılında ise Çanakkale Savaşı’nda görev almıştır. Bu savaşta 19. Tümen komutanı sıfatıyla görev almıştır. Gelibolu’ya yapılan düşman saldırılarına başarı ile karşıladığı için burada “Anafartalar Kahramanı” unvanını almıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri başarıları bunlarla sınırlı değildir.

İlginizi Çekebilir >>  Liam Neeson Kimdir?

Osmanlı Komutanı Olarak Büyük Başarılar Elde Etmiştir

1916 yılında Doğu cephesine gönderilmiştir. Burada kolordu komutanı olarak orduya yönetmiştir. Rus saldırılarına karşı üstün başarılar göstermiştir. Muş ve Bingöl’ün düşman saldırılarından kurtarmıştır. Doğu cephesindeki başarılardan sonra 1917 yılında Filistin’e 7. Ordu Komutanlığı’na atanmıştır. Dünya Savaşı’nda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanıncaya kadar burada görev yapmıştır. Anlaşma imzalandıktan sonra İstanbul’a geçmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra hazırlanan Sevr Antlaşması’na şiddetle karşı çıkmış ve ülkenin kurtarılması gerektiğini düşünmüştür. Ancak daha güçlü bir direniş için bu amacını başlarda gizlemiştir. Ordu müfettişi olarak İstanbul’dan bu amacı gerçekleştirmek için ayrılmıştır.

Milli Mücadelenin Baş Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk

Deniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a hareket ederek milli mücadelenin ilk adımını atmıştır. Amasya, Sivas, Erzurum vilayetlerinde halkı Milli Mücadele’ye karşı bilinçlendirmek ve organize etmek için toplantılar düzenlemiştir. Toplantılardan sonra Milli Mücadele’ye karşı ortaya çıkan oluşumlarla mücadele etmiştir. Güneydoğu Anadolu, Ege, Doğu Anadolu ve diğer tüm bölgelerde Milli Mücadele başarıyla sağlanmıştır. Daha sonra 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur. Bu Meclis ile Sevr Anlaşması’nın kabul edilemez olduğunu bütün dünyaya duyurmuştur. Daha sonra 23 Nisan 1923’de Cumhuriyeti ilan etmiştir. Öncesinde ise hilafet ve saltanatı kaldırarak yaşanan rejim sorununu ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda bu uygulamalar ile Osmanlı Devleti’nden tamamen bağımsız bir ülke kurulmuştur. 13 Ekim 1923’te ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmiş ve görevine başlamıştır. Mücadele arkadaşı İsmet İnönü ise Başbakan olarak atanmış bir Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hükümetini kurmuştur. 10 Kasım 1938 tarihine kadar 4 kez üst üste Cumhurbaşkanı seçilmiş ve bu süre içerisinde yüzlerce inkılap yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda edebiyata da değer veren bir kişilik olmuştur.

10 Kasım 1938’de Siroz hastalığından dolayı vefat etmiştir.

[tabgroup type=”nav-tabs”]
mustafa-kemal-ataturk-1
 latife-hanim-mustafa-kemal-ataturk
mustafa-kemal-ataturk-2
mustafa-kemal-ataturk-4
[/tabgroup]

About Tugba

" Bilgi Definesi " sitesinin editörü ve aynı zamanda adminlerinden biriyim.

Check Also

desiderius-erasmus-kimdir-hakkında-bilgi

Desiderius Erasmus Kimdir Hakkında Bilgi

Hollanda’nın nadir felsefecilerinden olana Desiderius Erasmus  1465 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Hümanizm akımının öcülerinden olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir